Pasaulyje

2019.06.25 23:02

Po naujienos apie galimą opozicijos lyderio suėmimą, Sakartvele protestuotojai sugrįžo į gatves

LRT.lt 2019.06.25 23:02

Antradienį Sakartvelo sostinėje Tbilisyje tūkstančiai žmonių rengė protestą po to, kai prokurorai paskelbė, kad gali suimti opozicijos lyderį dėl antivyriausybinių protestų rengimo, kurie beveik savaitę drebina valstybę, skelbia AFP.

Opozicijos atstovui Nikui Melia jau pareikšti kaltinimai dėl smurto kurstymo per protestus prie parlamento ir prašoma panaikinti jo neliečiamybę, kadangi jis yra parlamento narys.

Proteste pasirodė ir buvęs Sakartvelo prezidentas Giorgijus Margelašvilis, kuris teigė, kad didžiuojasi protestuotojais.

Vietinė Skartvelo žiniasklaida skelbia, kad protestai antradienį buvo rengiami ir kituose Sakartvelo miestuose – Batumyje ir Potyje.

Protestai Sakartvele tęsiasi nuo ketvirtadienio. Protestų banga Tbilisyje kilo po to, kai praėjusią savaitę vienas Rusijos Valstybės Dūmos deputatas kreipėsi į Sakartvelo parlamentą iš pirmininko tribūnos. Tai itin kontroversiškas žingsnis, turint galvoje po trumpo 2008 metų karo tarp Tbilisio ir Maskvos tvyrančią įtampą.  

Protestai greitai peraugo į platesnį judėjimą prieš milijardierių verslininką Bidziną Ivanišvilį, valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ lyderį, laikomą vienu įtakingiausių žmonių šalyje.  Protestuotojai reikalauja ir pirmalaikių rinkimų

2008 metų rugpjūčio 8 d. Rusijos pajėgos įžengė į Sakartvelą po Tbilisio mėginimo atkurti kontrolę separatistiniuose Pietų Osetijos ir Abchazijos regionuose. Per 5 dienų karą žuvo 850 žmonių.

Vykstant kariniam konfliktui, Rusija pripažino Abchazijos ir Pietų Osetijos nepriklausomybę ir ten esančiose savo karinėse bazėse dislokavo papildomų karių bei ginkluotės.

Be Rusijos, šių regionų nepriklausomybę dar pripažino Venesuela ir Nikaragva. Sakartvelas turi ambicijų prisijungti prie Europos Sąjungos ir NATO.