Pasaulyje

2019.06.25 20:21

Kushneris: ekonominis planas yra išankstinė sąlyga taikai Artimuosiuose Rytuose

BNS2019.06.25 20:21

Baltųjų rūmų patarėjas Jaredas Kushneris antradienį pareiškė, kad jo parengtas ekonomikos planas Artimiesiems Rytams yra „šimtmečio galimybė“ palestiniečiams, ir pridūrė, kad jo priėmimas yra išankstinė sąlyga taikai regione.

„Pritarti ekonominiam keliui į priekį yra būtina išankstinė sąlyga, kad būtų išspręsti iki šiol buvę neišsprendžiami politiniai klausimai“, – JAV prezidento Donaldo Trumpo žentas kalbėjo atidarydamas Bahreine rengiamą konfernciją, kurią Palestinos Autonomija boikotuoja.

Per šį dviejų dienų susitikimą nebus sprendžiami jokie Artimųjų Rytų konflikto politiniai aspektai, bet J. Kushneris pripažino, kad vėliau jų reikės imtis.

„Noriu paaiškinti, kad palestiniečių ekonomikos augimas ir klestėjimas neįmanomas be tvaraus ir sąžiningo šio konflikto sprendinio, garantuojančio Izraelio saugumą ir gerbiančio palestiniečių orumą“, – sakė jis.

J. Kushneris pripažino, kad daugelis skeptiškai vertina D. Trumpo užmojus išspręsti dešimtmečius besitęsiantį konfliktą Artimuosiuose Rytuose. Amerikos prezidentas beatodairiškai laikėsi proizraelietiško kurso ir pripažino Jeruzalę žydų valstybės sostine, išprovokuodamas palestiniečių įtūžį.

Tačiau J. Kushneris pažymėjo, kad ankstesnės pastangos užtikrinti taiką palestiniečiams nebuvo naudingos.

„Mano tiesioginė žinia Palestinos žmonėms – kad nepaisant to, ką kalba anksčiau jus nuvylusieji, prezidentas Trumpas ir Amerika jūsų neapleido“, –  kalbėjo jis.

J. Kushneris nesureikšmino pašaipių atsiliepimų apie savo taikos planą, pramintą „amžiaus sandoriu“.

„Šias pastangas geriau vadinti šimtmečio galimybe, jeigu vadovybė turėtų drąsos jį vykdyti“, – tikino jis.

Baltųjų rūmų šeštadienį atskleistas ekonomikos planas numato, kad per dešimtmetį palestiniečių teritorijose ir kaimyninėse arabų valstybėse būtų investuota 50 mlrd. JAV dolerių (43,9 mlrd. eurų).