Pasaulyje

2019.06.25 14:14

Kirgizijos eksprezidentui pateikti kaltinimai korupcija

BNS2019.06.25 14:14

Kirgizijos prokurorai antradienį buvusį šalies prezidentą Almazbeką Atambajevą apkaltino korupcija, taip sudarydami sąlygas parlamentui panaikinti jo neliečiamybę, šioje buvusioje sovietinėje valstybėje užsitęsus kovai dėl valdžios.

Prokuratūra pranešė nusiuntusi kaltinimus apsvarstyti parlamente, kuris artimiausiomis dienomis gali panaikinti A. Atambajevo neliečiamybę.

Parlamentarai, kurių dauguma yra lojalūs A. Atambajevą pakeitusiam Sooronbajui Žejenbekovui, praėjusią savaitę paprašė prokuroro įvertinti šešis kaltinimus, kurie galėtų būti pagrindas teisti A. Atambajevą. Tokiam sprendimui pritarė 100 parlamentarų, o „prieš“ balsavo penki.

Jei 81 parlamentaras balsuos už A. Atambajevo neliečiamybės panaikinimą, jį bus galima patraukti baudžiamojon atsakomybėn už nusikaltimus, įvykdytus dirbant prezidento poste.

A. Atambajevas ir S. Žejenbekovas kažkada buvo sąjungininkai, drauge iškilę į valdžią po 2010 metų liaudies sukilimo.

A. Atambajevas per 2017 metų rinkimus agitavo išrinkti S. Žejenbekovą į prezidento postą. Rinkimai buvo vadinami pirmu taikiu valdžios perdavimu vieno išrinkto prezidento kitam.

Tačiau S. Žejenbekovui konsolidavus valdžią ir areštavus kelis A. Atambajevo valdymo metu paskirtus pareigūnus, prezidentas ir eksprezidentas susipyko ir viešai svaidėsi įžeidimais.

62 metų A. Atambajevas pats rinkimuose negalėjo dalyvauti dėl konstitucijoje įrašytos nuostatos, kad prezidentas negali siekti antros iš eilės kadencijos.

Konstitucijos pataisos buvo priimtos 2010 metais, per penkerius metus protestais gatvėse nušalinus du autoritariškus prezidentus.

Neturtinga Kirgizija, kurios 6 mln. gyventojų daugumą sudaro musulmonai, saugumo srityje tikisi Rusijos paramos, o dėl prekybos ir investicijų dairosi į Kiniją.

Šios kalnuotos šalies ekonomika labai priklausoma nuo gavybos vienintelėje aukso kasykloje ir žemės ūkio produktų eksporto.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt