Naujienų srautas

Pasaulyje2019.06.24 13:26

Iranas neigia esąs paveiktas JAV kibernetinių atakų

BNS 2019.06.24 13:26

Iranas pirmadienį neigė, kad jį paveikė JAV kibernetinė ataka, Vašingtonui ruošiantis sugriežtinti sankcijas Teheranui, toliau vystantis konfrontacijai po amerikiečių sprendimo pasitraukti iš daugiašalės sutarties dėl šiitiškos respublikos branduolinės programos.

Abi šalys teigė norinčios išvengti karo, bet jų priešprieša aštrėjo dėl virtinės incidentų, įskaitant atakas prieš tanklaivius Omano įlankoje ir JAV bepiločio lėktuvo numušimą šalia strategiškai svarbaus Hormūzo sąsiaurio.

JAV valstybės sekretorius Mike`as Pompeo atvyko į Saudo Arabiją derybų, didėjant įtampai su Iranu. Vėliau jis aplankys Jungtinius Arabų Emyratus, kur dalyvaus panašiose derybos.

Iranui ketvirtadienį numušus amerikiečių žvalgybos droną „Global Hawk“ JAV prezidentas Donaldas Trumpas kitą dieną įsakė smogti šiitiškos respublikos kariniams taikiniams, bet paskutinę minutę šį puolimą sustabdė.

Teheranas sako, kad bepilotis lėktuvas buvo įskridęs į Irano oro erdvę. Šalies užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas pateikė žemėlapių ir koordinačių, esą įrodančių, kad Irano teiginiai pagrįsti, bet Vašingtonas juos atmetė.

JAV žiniasklaidos pranešimuose sakoma, kad D. Trumpas taip pat įsakė surengti atsakomąjį kibernetinį puolimą prieš Irano raketų valdymo sistemas ir šnipinėjimo tinklą.

Tačiau pirmadienį Irano ryšių ministras Mohammadas Javadas Azari Jahromi teigė, kad jokia prieš jo šalį surengta kibernetinė ataka nebuvo sėkminga.

„Žiniasklaida klausia, kiek tikri yra pareiškimai apie kibernetinę ataką prieš Iraną. Jie [amerikiečiai] nėra įvykdę jokios sėkmingos atakos, nors deda dideles pastangas“, – ministras parašė per „Twitter“.

Jis pripažino, kad Iranas „yra susidūręs su kibernetiniu terorizmu, tokiu kaip kaip [kompiuterinis virusas] „Stuxnet“, ir vienašališkumu, tokiu kaip sankcijos“. M. J. Azari Jahromis turėjo omenyje kompiuterinį virusą, kaip manoma, sukurtą Izraelio ir JAV, siekiant pakenkti Irano branduoliniams objektams.

„Pernai sužlugdėme ne vieną, o 33 mln. atakų, pasitelkę „Dejpha“ skydą“, – pridūrė ministras, kalbėdamas apie Irano naująją interneto gynybos sistemą.

Iranas praeitą savaitę perspėjo, kad bet kokios atakos prieš Iraną atveju Vašingtono interesai Vidurio Rytuose paskęs „liepsnose“.

Pompeo lanko sąjungininkus Persijos įlankoje

Prieš išvykdamas iš Vašingtono M. Pompeo sakė žurnalistams, kad Saudo Arabija ir Jungtiniai Arabų Emyratai yra „dvi puikios sąjungininkės [atremiant] iššūkį, kurį kelia Iranas“.

„Kalbėsimės su jais, kaip užtikrinti, kad būtume strategiškai susivieniję ir kaip galėtume sukurti pasaulinę koaliciją“, – pridūrė jis.

Vis dėlto M. Pompeo atkartojo D. Trumpo pasiūlymą plėtoti dialogą, kad būtų galima pagerinti santykius su Iranu, kurį JAV administracija stengėsi izoliuoti griežtomis sankcijomis.

„Esame pasiruošę derėtis be jokių išankstinių sąlygų. Jie gerai žino, kaip mus rasti, – teigė M. Pompeo. – Ir esu įsitikinęs, kad vos tok jie iš tikrųjų imsis su mumis kalbėtis, galėsime pradėti šį pokalbį.“

„Laukiu tos dienos“, – pridūrė jis.

Kalbėdamas apie drono numušimo incidentą M. Pompeo atmetė Irano užsienio reikalų ministro Mohammado Javado Zarifo pademonstruotą žemėlapį, esą rodantį, kad kitas amerikiečių žvalgybos aparatas gegužės pabaigoje irgi buvo įskridęs į šiitiškos respublikos oro erdvę. Valstybės sekretorius ragino žiniasklaidą netikėti šiais pareiškimais.

„Matėte, kaip tas vaikiškas žemėlapis, pateiktas užsienio reikalų ministro Zarifo, sudaro kontrastą Amerikos kariuomenės ir žvalgybos tarnybų meistriškumui ir profesionalumui“, – kalbėjo M. Pompeo.

Jis pridūrė, kad iraniečių žemėlapis „neturėtų niekam palikti abejonių, kur buvo tas neginkluotas aparatas – jis skrido tarptautinėje oro erdvėje“.

D. Trumpas, šeštadienį surengęs pasitarimą su savo patarėjais, sakė esąs pasiruošęs ištiesti ranką Iranui, jeigu šalis sutiktų išsižadėti branduolinių ginklų, nors Teheranas ne kartą teigė nesiekiantis jų pasigaminti ir vykdantis tik civilinę branduolinę programą.

„Jeigu jie su tuo sutiktų, jie turėtų turtingą šalį. Jie būtų labai laimingi, o aš būčiau geriausias jų draugas“, – prezidentas sakė žurnalistams.

JAV griežtins sankcijas

D. Trumpas pernai gegužę išvedė Jungtines Valstijas iš 2015 metų susitarimo, numatančios Irano branduolinės programos suvaržymus mainais į sankcijų švelninimą. Vašingtonas taip pat paskelbė Iranui naujų skaudžių sankcijų, turinčių sustabdyti šalies naftos pardavimą ir spausti jos ekonomiką.

Šiitiška respublika šį mėnesį pareiškė, kad atsisakys kai kurių įsipareigojimų, jeigu sutartyje tebedalyvaujančios šalys – Rusija, Kinija, Didžioji Britanija, Prancūzija ir Vokietija – nepadės apeiti JAV sankcijų ir sudaryti sąlygų iranietiškos naftos eksportui.

Dabar D. Trumpas planuoja dar labiau išplėsti suvaržymus Iranui.

„Pirmadienį įvesime didelių papildomų sankcijų Iranui“, – per tviterį parašė D. Trumpas, anksčiau taip pat nurodęs dislokuoti Vidurio Rytuose daugiau amerikiečių karių.

„Laukiu dienos, kai sankcijos Iranui bus atšauktos ir jie vėl taps produktyvia ir klestinčia valstybe – juo greičiau, juo geriau!“ – pridūrė D. Trumpas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi