Pasaulyje

2019.06.21 18:50

Ministro pasitraukimo reikalaujanti tūkstantinė minia Tbilisyje trauktis nežada: liksime čia tiek, kiek reikės

kol kas protestas be incidentų; atnaujinta 08.04
BNS, LRT.lt 2019.06.21 18:50

Sakartvelo sostinėje Tbilisyje prie parlamento penktadienį vėl susirinko protestuotojai. Tą pačią dieną Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišbvili pareiškė, kad vyriausybė ir parlamentas padarė klaidą, sukėlusią protestų bangą šalyje, tačiau susirinkusi minia reikalauja vidaus reikalų ministro pasitraukimo.

Protesto organizatoriai paskelbė keletą reikalavimų vyriausybei, tokių kaip VRM vadovo Georgijaus Gacharijos, davusio nurodymą išvaikyti mitinguotojus, atsistatydinimas.

Jie taip pat pareikalavo ištirti galimą policijos pareigūnų įgaliojimų viršijimą per vakarykštę akciją ir pereiti prie proporcinio atstovavimo rinkimų sistemos.

Atnaujinta 08.05 val.

Protestuotojai žada šeštadienį vėl rinktis prie parlamento ir protestuoti. Apie incidentus pranešimų nėra.

Atnaujinta 23.23 val.

Iki vidurnakčio vietos laiku minia nuo parlamento nesitraukia. Kol kas negavę aiškesnio atsako dėl reikalavimo, jog atsistatydintų vidaus reikalų ministras Georgijus Gacharijas, protestuotojai nuo parlamento atsitraukti neketina.

Minia tikina, kad yra pasiryžusi parlamento prieigose būti iki paryčių, jei sprendimai nebus priimti.

„Liksime čia tiek, kiek reikės. Mes išsakėme savo reikalavimą, ministras turi trauktis“, – aikštėje skambėjo protestuojančių balsai.

Anot jų, pykčio ministras nusipelnė ir dėl išvakarėse sukelto chaoso, kuomet pareigūnai į protestuotojus šaudė guminėmis kulkomis, taip pat panaudojo ašarines dujas.

Penktadienio protestas – nepalyginamai taikesnis nei buvo išvakarėse. Girdimi pavieniai šūksniai, tačiau minia kol kas rami, ryškesnės reakcijos ar plojimų sulaukiama po protesto organizatorių pasisakymų.

Nemaža dalis protestuojančių veiksmą iš aikštės transliuoja tiesiogiai socialiniais tinklais, aikštėje matyti plakatų, kurie reiškia protestą prieš Rusijos įvykdytus 2008 metų karinius veiksmus Sakartvelo teritorijoje.

Atnaujinta 21.39 val.

Įvykio vietoję esantys žmonės socialiniuose tinkluose praneša, kad bent kol kas vyksta taikus protestas, neramumų kol kas nefiksuojama.

Aikštėje susirinko didelė minia žmonių, jų skaičiuojama tūkstančiais.

„Opozicijos protestas vyksta jau trečią valandą šalia Sakartvelo parlamento. Politikai, aktyvistai ar tiesiog studentai, visi čia susirinko. Žmonės – įvairaus amžiaus ir profesijų. Minioje girdėti tik vienas reikalavimas – vidaus reikalų ministro pasitraukimas“, – skelbia įvykius iš arti stebintis vietos aktyvistai.

Minioje taip pat galima išvysti ir Ukrainos vėliavas.

Pasak nepriklausomų ekspertų, šiuo metu Rustavelio prospekte priešais parlamento pastatą yra susirinkę 5–8 tūkst. žmonių.

Sakartvelo prezidentė pripažino valdžios klaidą, sukėlusią audringus protestus šalyje

„Politika – reiškia numatyti ir atsižvelgti į galimas rizikas. Vakar ir užvakar šių sąlygų nebuvo laikomasi, todėl mes Tbilisyje sulaukėme visiškai nepagrįsto Tarpparlamentinės stačiatikybės asamblėjos (TSA) sesijos organizavimo, nepriimtino jos formato ir Rusijos deputato mūsų parlamento pirmininko kėdėje. Šie įvykiai įžeidė mūsų visuomenę ir sukėlė visos tautos protestą“, -  sakė prezidentė savo specialiame vaizdo kreipimesi.

Ji taip pat kalbėjo apie tuos, kurie destabilizuoja padėtį šalyje.

„Būtina kelti klausimą dėl atsakomybės asmenų, sukėlusių tokią grėsmingą padėtį šalyje“, – sakė ji.

„Šių žmonių tikslas yra aiškus. Jie siekia eskalacijos ir destabilizacijos, kad išjudintų mūsų nepriklausomybės pamatus. Visiems reikia suprasti, kad toks pasipriešinimas yra smūgis kiekvienam mūsų, smūgis valstybei ir suteikia stiprybės tik priešui. Kai kaimyninė valstybė yra okupavusi mūsų teritorijas, visi turi būti ypač atsargūs“, – kalbėjo valstybės vadovė.  

Ji paragino visuomenę išsaugoti ramybę ir nepasiduoti jokioms provokacijoms.

„Esu pasiruošusi susitikti su visų politinių jėgų atstovais. Mūsų vienintelė perspektyva – vienybė. Tik taip mes galime atsispirti okupacijai, tik taip pat mes galime pasauliui parodyti Sakartvelo orumą, – kalbėjo S. Zurabašvili.

Protestai ketvirtadienį

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Tbilisyje į gatves buvo išėję apie 10 tūkstančių žmonių, reikalaujančių naujos valdžios Sakartvele, tačiau pareigūnai juos išvaikė ašarinėmis dujomis, vandens patrankomis ir guminėmis kulkomis.

Naujais duomenimis, sužeista 240 žmonių. 102 asmenys gydomi ligoninėse, penktadienį pranešė Sveikatos ministerija, kuria remiasi vietos žiniasklaida.

Pateiktais duomenimis, tarp sužeistųjų yra 80 policininkų. Pradžioje skelbta apie gerokai mažiau nukentėjusiųjų per protestus prie parlamento pastato.

Demonstrantai supyko, paaiškėjus, kad į Tbilisį atvykęs Rusijos Dūmos narys Sergėjus Gavrilovas asamblėjos atidarymo sesijoje užėmė Sakartvelo parlamento pirmininko vietą ir kalbėjo rusiškai.

Protestuotojai į gatves išėjo su Europos Sąjungos vėliavomis bei plakatais, ant kurių buvo užrašyta – „Rusija – okupantė“.