Pasaulyje

2019.06.23 16:00

Ar Putino populiarumas tikrai mažėja?

LRT.lt 2019.06.23 16:00

Ilgai pasikliovęs eilinių Rusijos gyventojų parama, ketvirtąją kadenciją prieš metus pradėjęs prezidentas Vladimiras Putinas, apklausų duomenimis, ima prarasti populiarumą. BBC klausia, ką reiškia nuomonių apklausų rezultatai Rusijoje ir ar dabartiniai Kremliaus vadovai dėl jų nerimauja.

Praėjus keletui mėnesių po ketvirtosios Vladimiro Putino pergalės Rusijos prezidento rinkimuose, Rusijoje vyko Pasaulio futbolo čempionatas.

2018 m. birželį viso pasaulio dėmesys buvo nukreiptas į šią šalį. Čempionatas praėjo sklandžiai, todėl už puikų renginį Rusija susilaukė tiek futbolo gerbėjų, tiek komandų pagyrų, rašoma BBC.  

Tačiau šalies vadovui šis periodas buvo nelengvas.

Nuomonės tyrimo instituto FOM duomenimis, pritarimo V. Putino veiklai reitingai, 2018 m. gegužę vykusių rinkimų dieną siekę 64 proc. – tai buvo didžiausias pritarimo kandidatui į prezidentus rodiklis šiuolaikinės Rusijos istorijoje –  prasidėjus Pasaulio futbolo čempionatui nukrito iki 56 proc.

Vidurvasarį pritarimas prezidento veiklai smuko dar labiau ir siekė tik 49 proc. – žemiausias rodiklis per visą V. Putino prezidentavimo laikotarpį nuo 2000 m.

Po futbolo čempionato praėjus metams, pasitikėjimas Rusijos prezidentu ir vėl atsidūrė aršių diskusijų centre.

Šį mėnesį kontroversiški V. Putino reitingai pasiekė nematytas aukštumas. Tai įvyko prieš pat Sankt Peterburgo tarptautinį ekonomikos forumą – vieną iš paties V. Putino asmeninių projektų, kurio tikslas – vėl į Rusiją privilioti užsienio investuotojus.

Likus savaitei iki forumo pradžios, nuomonės tyrimų institutas VCIOM paskelbė, kad visuomenės pasitikėjimas Rusijos prezidentu sumažėjo iki 31,7 proc. Šis rodiklis tapo mažiausiu nuo 2006 m., rašo BBC.

Kadangi apklausų rezultatai buvo paviešinti labai nepalankiu V. Putinui metu, Kremlius pareikalavo paaiškinimo.

Panašu, kad VCIOM aiškiai suprato jiems siųstą žinutę, nes vos po kelių dienų pranešė, kad pakeitė klausimų formuluotes.

Vietoje klausimo apie tai, kokiais Rusijos politikais gyventojai pasitiki, apklausoje buvo klausiama, ar jie pasitiki konkrečiai V. Putinu.

Per mažiau nei savaitę pasitikėjimo V. Putinu rodiklis iš kiek daugiau nei 30 proc. pakilo iki 72,3 proc.

Anot prokremliško Primorės krašto gubernatoriaus Olego Kožemiakos, turi būti paprastas paaiškinimas, kodėl pasitikėjimo V. Putinu rodikliai staiga taip drastiškai pakilo.

„Žemi reitingai turbūt bus apsiskaičiavimo pasekmė“, – sakė jis BBC.

Bet buvęs Jekaterinburgo meras Jevgenijus Roizmanas, 2013 m. rinkimuose laimėjęs prieš Kremliaus kandidatą, mano, kad V. Putino reitingai yra keliami dirbtinai.

„Esu tikras, kad tikrieji reitingai yra daug žemesni“, – „BBC Russian“ kalbėjo J. Roizmanas.

Kas lėmė sumažėjusį V. Putino populiarumą?

Anot nuomonės tyrėjų, pagrindinė kritusių V. Putino reitingų priežastis yra prieštaringas prezidento žingsnis, žengtas 2018 m. birželį, kai jis nutarė prailginti pensinį amžių. Nuo to laiko Rusijoje moterys į pensiją išeiti gali nebe 55-erių, o 60-ties, o vyrai – nebe 60-ties, o tik 65-erių.

Vidutinė Rusijoje gyvenančio vyro gyvenimo trukmė yra 66 metai. Todėl prezidento priimtas nutarimas reiškia, kad vyrams teks dirbti kone iki mirties.

Visoje šalyje įvairaus amžiaus žmonės – net tie, kurie niekada anksčiau neprotestavo – išėjo į gatves ir liejo savo pyktį.

„Niekada nebūčiau balsavusi už Putiną, jei būčiau žinojusi, kad jis nutolins mūsų pensinį amžių“, – BBC prisipažino į pensiją išėjusi mokytoja Marina iš Krasnodaro.

Vėliau pasitikėjimas V. Putinu ir toliau krito.

2018 m. rugsėjį Kremlius aršiai sukritikavo gubernatorių rinkimus, kuriuose triumfavo net trys opozicijos iškelti kandidatai. Rinkimų baigtis buvo beprecedentė.

Tuo pačiu metu šalyje prasidėjo demonstracijos prieš perpildytus šiukšlynus ir didėjančią sąvartynų problemą.

Galiausiai praėjusį mėnesį V. Putinas buvo priverstas asmeniškai įsikišti į policijos ir protestuotojų susirėmimus dėl bažnyčios statybų vienoje iš Jekaterinburgo žaliųjų zonų.

Tačiau didžiausią nerimą Rusijos gyventojams kelia prastėjantis gyvenimo lygis.

Nepriklausomo mokslinių tyrimų instituto „Levada Center“ duomenimis, labiausiai Rusijos piliečiai nerimauja dėl bado, kylančių kainų, klestinčios korupcijos, atskirties tarp turtingųjų ir nepasiturinčiųjų bei besitęsiančios ekonominės krizės.

Ar Kremlius nerimauja?

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad Kremlius dėl smunkančių prezidento reitingų nė kiek nesijaudina ir viešai skelbia, kad nėra reikalo dėl to panikuoti.

Tačiau, anot Maskvos Carnegie centro atstovo Andrejaus Kolesnikovo, „Putinas įkūnija visos Rusijos galią“.

„Asmeninis jo reitingas atspindi požiūrį į visas valdžios institucijas. Jei jis neteks palaikymo, jo neteks ir visos ministerijos bei pareigūnai, – kalbėjo A. Kolesnikovas. – Kremliaus valdininkai turi reikalauti, kad Putino reitingai nekeltų jiems rūpesčių. Oficialiai jie turi atrodyti pasitikintys. Tačiau nėra abejonių, kad jie atidžiai stebėjo skaičius ir jau pradeda nerimauti.“