Pasaulyje

2019.06.21 13:22

Sakartvelo opozicija ketina tęsti protestus Tbilisyje

ELTA, BNS, LRT.lt 2019.06.21 13:22

Sakartvelo opozicijos lyderiai žada, kad penktadienį vakare sostinėje Tbilisyje bus tęsiami protestai, praneša šalies portalas „Agenda.ge“. Šalies prezidentė nutraukė vizitą Baltarusijoje ir grįžti į Tbilisį spręsti krizės.

Opozicinės partijos „Vieningas nacionalinis judėjimas“ lyderio teigimu, penktadienį 19.00 val. vietos laiku Rustavelio prospekte antrą vakarą iš eilės bus rengiama demonstracija.

„Sakartvelo žmonės ir vyriausybė stovi skirtingose pusėse. Valdant dabartiniams valstybėms vadovams, iš mūsų piliečių daugybę kartų buvo atimtos jų konstitucinės teisės, daugybę kartų buvo klastojami rinkimai (...)“, – sakė „Vieningo nacionalinio judėjimo“ lyderis Grigolas Vašadzė.

G. Vašadzė pridūrė, kad vyriausybė turi sutikti su trimis reikalavimais, jei nori sumažinti tvyrančią įtampą. Anot politiko, turi būti atleistas vidaus reikalų ministras Georgijus Gacharija, parlamento pirmininkas Iraklis Kobachidzė ir paskirti pirmalaikiai parlamento rinkimai.

Sakartvelo sveikatos apsaugos viceministras penktadienį pranešė, kad per neramumus buvo sužeisti daugiau kaip 200 žmonių, pusė jų vis dar gydomi ligoninėse. Viceministras Zaza Bochua sakė, kad 240 žmonių buvo sužeisti policijai panaudojus ašarines dujas ir gumines kulkas bei vandens patranką prieš protestuotojus, susirinkusius prie parlamento rūmų. Vienos iš Tbilisio ligoninių vadovas Georgijus Kordzachija sakė, kad du žmonės dėl guminių kulkų neteko regėjimo.  

Tuo tarpu šalis prezidentė Salomė Zurabišbvili pranešė, kad nutraukia savo vizitą Baltarusijoje ir grįžta į Tbilisį spręsti krizės

Protestas Tbilisyje kilo po to, kai Sakartvelo parlamente Rusijos Dūmos narys Sergejus Gavrilovas sakė kalbą iš parlamento pirmininko vietos. Rusijos parlamento nario kreipimasis rusų kalba šalyje, kurios teritorijas yra okupavusi Rusija, sukėlė opozicijai atstovaujančių Sakartvelo parlamento narių ir gyventojų pasipiktinimą.

Opozicija reikalavo parlamento pirmininko, vidaus reikalų ministro ir kitų pareigūnų atsistatydinti dėl incidento ir paskatino gyventojus susirinkti protestuoti prie parlamento. Protestas kilo netrukus po S. Gavrilovo kalbos parlamente.

Tūkstančiai kartvelų, nešinų plakatais su užrašais „20 proc. mano šalies teritorijos yra okupuota Rusijos“, „Atsiknisk, Rusija“ ir kitais, susirinko prie parlamento. Masinio mitingo metu protestuotojai bandė šturmuoti šalies parlamentą, tačiau riaušių malšinimo policija sutrukdė įpykusiems protestuotojams patekti į parlamentą, panaudodama prieš juos ašarines dujas ir gumines kulkas.

Naujais duomenimis, per neramumus sužeista 240 žmonių. 102 asmenys gydomi ligoninėse, penktadienį pranešė Sveikatos ministerija, kuria remiasi vietos žiniasklaida.

Pateiktais duomenimis, tarp sužeistųjų yra 80 policininkų. Pradžioje skelbta apie gerokai mažiau nukentėjusiųjų per protestus prie parlamento pastato.

S. Gavrilovas ir kiti Rusijos delegatai atvyko dalyvauti Tarpparlamentinės stačiatikių asamblėjos (TOA) susitikime.

Gruzijos vyriausybės vadovas Mamuka Bachtadzė penktadienį apkaltino opozicijos lyderius organizavus neramumus.

„Nuoširdžiu liaudies protestu pasinaudojo destruktyvios politinės jėgos, pažeidusios konstituciją. Revanšistinė opozicija organizavo smurto proveržį, buvo surengtas parlamento šturmas, ir visuomenė tiesioginiame televizijos eteryje matė, kaip smurtaujama prieš mūsų policininkus“, – sakė premjeras per spaudos konferenciją.

„Matėme revanšo trokštančių destruktyvių politinių lyderių organizuotą smurtą. Deja, per atsakomybės nejaučiančios opozicijos pakurstytą smurto proveržį nukentėjo piliečių ir policininkų“, – sakė jis.