Naujienų srautas

Pasaulyje2019.06.21 10:51

Iranas nenusileidžia dėl numušto drono, D. Trumpui galimai atšaukus atsakomąjį smūgį

atnaujinta 13.24
BNS 2019.06.21 10:51

Teheranas penktadienį pareiškė turįs „neginčijamų“ įrodymų, kad jo numuštas JAV bepilotis lėktuvas pažeidė Irano oro erdvę, žiniasklaidai pranešus, kad amerikiečių prezidentas Donaldas Trumpas patvirtino smūgį prieš taikinius šiitiškoje respublikoje, bet paskutinę minutę šiuos veiksmus atšaukė.

Dėl bepiločio lėktuvo numušimo dar labiau paaštrėjo įtampą tarp abiejų šalių. Vašingtonas teigia, kad aparatas skraidė virš tarptautinių vandenų, bet Teheranas tvirtina, jog jis buvo sunaikintas Irano oro erdvėje.

Įtampa Persijos įlankos regione buvo ir taip smarkiai padidėjusi po keleto atakų prieš tanklaivius Omano įlankoje, dėl kurių JAV kaltina Iraną.

Spaudžiamas sureaguoti į netoli strategiškai svarbaus Hormūzo sąsiaurio įvykusį rimtą incidentą D. Trumpas įsakė surengti atsakomąjį smūgį prieš kelis taikinius Irane, pranešė dienraštis „The New York Times“ (NYT).

Jungtinės Valstijos planavo ketvirtadienį vakare smogti „keletui taikinių Irane, tokių kaip radarai ir raketų baterijos“, laikraštis citavo aukšto rango administracijos pareigūnus. Tačiau šis planas buvo staiga atšauktas ankstyvoje stadijoje.

Baltųjų rūmų ir Pentagono pareigūnai šį pranešimą komentuoti atsisakė, rašo NYT. Kol kas neaišku, ar D. Trumpas atidėjo planus surengti tokių smūgių, ar apskritai juos atšaukė.

JAV prezidentas prieš sušvelnindamas savo retoriką viešojoje erdvėje išsakė kelis kovingus komentarus.

 „Iranas padarė labai didelę klaidą!“ – per tviterį parašė D. Trumpas, reaguodamas į žinią, kad Iranas numušė žvalgybos bepilotį lėktuvą „Global Hawk“.

„Galiu patikinti jus, kad ši šalis su tuo nesitaikys“, – vėliau Baltuosiuose rūmuose pareiškė amerikiečių lyderis.

Tačiau po anksti ryte įvykusio incidento nuskambėjus būgštavimų, kad tarp Jungtinių Valstijų ir jų priešu laikomo Irano kils atviras konfliktas, taip pat staiga išaugus naftos kainoms, D. Trumpas tučtuojau pamėgino sumažinti įtampą.

„Tiesą sakant, man sunku patikėti, kad tai buvo padaryta sąmoningai, – kalbėjo D. Trumpas. – Manau, tai galėjo būti padaryta kieno nors nestabilaus ir kvailo.“

Prieštaringa D. Trumpo žinia privertė pasaulį spėlioti, ko Vašingtonas nusiteikęs toliau imtis.

Teheranas penktadienį paskelbė, kad iškvietė šveicarų ambasadorių ir pareiškė jam oficialų protestą dėl Vašingtono veiksmų. Šveicarija atstovauja JAV interesams Irane po 1979 metais įvykusios islamo revoliucijos, kai Vašingtonas ir Teheranas nutraukė diplomatinius ryšius.

Iraniečių užsienio reikalų ministro pavaduotojas Abbasas Araghchi pasidalino su ambasadoriumi „neginčijamais“ įrodymais, kad amerikiečių orlaivis pažeidė Irano oro erdvę, informavo šiitiškos respublikos URM.

„Netgi kai kurios bepiločio lėktuvo nuolaužų dalys buvo ištrauktos iš Irano teritorinių vandenų“, – šveicarų pasiuntiniui sakė A. Araghchi.

Viceministras pakartojo, kad „Iranas nesiekia karo ir konflikto Persijos įlankoje“, bet perspėjo: „Irano Islamo Respublika nė akimirkos nedels ryžtingai ginti savo teritoriją nuo bet kokios agresijos“,

Užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas ketvirtadienį pareiškė, kad Iranas kreipsis į Jungtines Tautas ir įrodys, jog amerikiečių bepilotis lėktuvas buvo numuštas, kai įskrido į šalies oro erdvę.

„Nesiekiame karo, bet uoliai ginsime savo padangę, sausumą ir vandenis“, – tviteryje parašė M. J. Zarifas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi