Naujienų srautas

Pasaulyje2019.06.21 10:42

Berlynas stiprina nuomininkų teises: ribos nuomos kainų augimą

Siekdama išlaikyti gyvenimą Vokietijos sostinėje įperkamu eiliniams gyventojams, Berlyno valdžia priversta imtis drastiškų priemonių – riboti butų nuomos kainą. Savo ruožtu Berlyno statytojai ir butų nuomotojai piktinasi, kad tai neleis jiems normaliai prižiūrėti bei remontuoti nuomojamų būstų.

Iš kairiųjų partijų sudaryta Berlyno merija patvirtino įstatymo projektą, pagal kurį nuo kitų metų nuomojamo būsto savininkai nebegalės be rimtos priežasties didinti nuomos kainos daugiau kaip puse euro už kvadratinį metrą.

„Galime apriboti nuomą penkeriems metams. Nuomininkų prašymu įmanoma organizuoti nuomos kainos peržiūrėjimą ir sukurti galimybę ją mažinti, jei bus teisėtai įrodyta, kad nuoma per didelė“, – sako Berlyno senatorė miesto plėtros klausimams Katrin Lompscher.

Iki šiol garsėjęs kaip nebrangus miestas, Berlynas taip smarkiai plečiasi, kad statybų nebeužtenka, todėl vidutinė nuomos kaina jau perlipo 10 eurų už kvadratinį metrą.

Galingos Vokiečių nekilnojamojo turto asociacijos atstovai nelinkę nusileisti ir paragino visus Berlyno nuomotojus iš anksto pakelti kainas nuomininkams.

„Nuomos kainos Berlyne per pastaruosius trejus metus išaugo apie 7 procentus. Tai yra kiek daugiau nei 2 procentus per metus ir tai atitinka infliaciją. Tai vyksta ir dėl privačių nuomotojų, kurie išvis nedidina kainos, o jie tam tikru metu pajus spaudimą, nes būstus teks remontuoti“, – tvirtina Vokietijos nekilnojamojo turto asociacijos prezidentas Kai H. Warnecke.

Vietos gyventojai, matydami nesibaigiantį srautą jaunų žmonių, kuriems būtinai reikia būsto, nerimauja dėl to, kaip savininkai kelia kainas.

„Ar tai duos ką nors? Manau, jei nuomos nebus galima didinti, tai bus neblogai, – mano Berlyno gyventoja Brita Koehler. – Nes tokių pinigų už nuomą jau nebeįmanoma mokėti. Man pasisekė, nes daug metų gyvenu tame pačiame bute ir moku mažiau nei tie, kurie įsikėlė šalia prieš dvejus metus.“

Kitas berlynietis taip pat sveikina ribojimus, tačiau nerimauja, kad gali kilti problemų, jei nuomotojų išlaidos padidėtų.

„Manau, tai labai protinga priemonė, nes kol galima, savininkai tik kels kainą, taigi tai turi prasmės, bet gali kilti problemų, jei savininko išlaidos iš tikrųjų padidėtų – dėl nekilnojamojo turto mokesčio ar panašiai“, – sako Franzas Hagemannas.

Berlyno jaunimas ir skurdesni sostinės gyventojai jau surinko tris kartus daugiau nei reikia parašų, siekdami inicijuoti referendumą dėl nuomos verslo ribojimo.

Jie siekia, kad miestas perimtų butus iš didžiausių nuomotojų, kurie valdo ir nuomoja daugiau kaip po 3 000 būstų. Faktiškai tai yra reikalavimas radikaliai plėsti socialinio būsto programą Berlyne, kad ji taptų labiau panaši, pavyzdžiui, į Stokholmo.

Plačiau – reportaže nuo 03.38 min.

Žinios. NBA naujokų biržoje – 2 lietuviškos pavardės
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi