Pasaulyje

2019.06.21 10:15

Vidurio Europa blokuoja ES kovą su klimato kaita

Briuselyje iki išnaktų posėdžiavusiems Europos Sąjungos lyderiams nepavyko sutarti dėl siūlymo per 30 metų pasiekti klimatui neutralios ekonomikos ir atsisakyti šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Vidurio Europos šalys su Lenkija priešakyje užblokavo bendrijos ambicijas. Žalieji tai pavadino gėda.

Oro tarša ne tik kaitina klimatą, bet ir įkaitino diskusijas tarp Europos Sąjungos lyderių. Lenkijos, Vengrijos ir Čekijos premjerai užblokavo bendrijos ambicijas iki 2050-ųjų atsisakyti šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Vengrijos premjeras sakė, kad žalioji ekonomika per brangi, o Varšuva pasigedo kompensavimo mechanizmo.

„Kaip žinote, kova su klimato kaita susijusi su didelėmis išlaidomis ir rizika pereinamojo laikotarpio ekonomikoms, skirtingai nei technologiškai išsivysčiusioms šalims, – tvirtina Lenkijos premjeras Mateuszas Morawieckis. – Lenkija yra viena iš tų šalių, kurios turi labai atidžiai vertinti kompensacijų paketus.“

Apie 80 proc. Lenkijos elektros energijos pagaminama būtent anglies elektrinėse, kurios į aplinką išskiria daug daugiau anglies dioksido nei nafta ar dujos. Tad gimtadienį ketvirtadienį šventęs Lenkijos premjeras gavo dovaną. Vadovų išvadose liko tik raginimas Europos Komisijai toliau dirbti, siekiant mažinti oro taršą.

„Visi turime dėti papildomas pastangas, dauguma mūsų, taip pat ir Vokietija, norinti pasiekti 2030-iesiems numatytus tikslus. Bet mes taip pat norime įsipareigoti pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos iki 2050-ųjų“, – sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

O siekis atsisakyti šiltnamio efektą sukeliančių dujų iki amžiaus vidurio nukeliavo į pastabas, su prierašu, kad tam pritaria dauguma bendrijos narių.

Tarp jų ir Lietuva, nepaisant vežėjų ir žemdirbių nuogąstavimų dėl išaugsiančių kaštų.

„Kaip tikslą išsikelti, jei Europa taip darys, labai svarbu ir mums, nes mes patys matome klimato kaitos pasekmes – ir sausros, ir karštis, ir daug įvairių dalykų, kurie kasmet vis ženkliau rodys apie save“, – tvirtina Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Laikas senka – taip dar prieš susitikimą žalieji ragino valstybių lyderius neatsisakyti ambicijų. O po susitikimo vis populiarėjantys Europoje žaliųjų politikai valstybių lyderių sprendimą vadino gėda.