Naujienų srautas

Pasaulyje2019.06.21 08:17

Rusijos Dūmos nario kalba Sakartvelo parlamente išprovokavo audringus protestus

sužeista šimtai žmonių, policija vaikė guminėmis kulkomis; atnaujinta 13.03
LRT.lt, BNS, ELTA 2019.06.21 08:17

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį Tbilisyje į gatves buvo išėję apie 10 tūkstančių žmonių, reikalaujančių naujos valdžios Sakartvele, tačiau pareigūnai juos išvaikė ašarinėmis dujomis, vandens patrankomis ir guminėmis kulkomis.

Naujais duomenimis, sužeista 240 žmonių. 102 asmenys gydomi ligoninėse, penktadienį pranešė Sveikatos ministerija, kuria remiasi vietos žiniasklaida.

Pateiktais duomenimis, tarp sužeistųjų yra 80 policininkų. Pradžioje skelbta apie gerokai mažiau nukentėjusiųjų per protestus prie parlamento pastato.

„Protestuotojai reikalauja pirmalaikių parlamento rinkimų ir parlamento pirmininko bei vidaus reikalų ministro atsistatydinimo“, – AFP sakė vienas iš opozicinės partijos „Europietiškasis Sakartvelas“ lyderių Gigis Ugulava.

Kodėl prasidėjo protestai

Demonstrantai supyko, paaiškėjus, kad į Tbilisį atvykęs Rusijos Dūmos narys Sergėjus Gavrilovas asamblėjos atidarymo sesijoje užėmė Sakartvelo parlamento pirmininko vietą ir kalbėjo rusiškai.

Protestuotojai į gatves išėjo su Europos Sąjungos vėliavomis bei plakatais, ant kurių buvo užrašyta – „Rusija – okupantė“.

Policininkai juos nustūmė atgal ir protestas tęsėsi daugmaž taikiai iki vidurnakčio, kai policija pradėjo šaudyti guminėmis kulkomis, leisti ašarines dujas ir panaudojo vandens patrankas.

Apie 3 000 demonstrantų trumpam išsisklaidė, bet vėliau atnaujino protestus.

Taip pat pranešta, kad Rustavelio prospekte Tbilisyje susirinkę protestuotojai praėjusią naktį įsiveržė į vieną iš valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ būstinių ir ją nusiaubė.    

Vietinės žiniasklaidos duomenimis, protestuotojai sudegino partijos būstinėje rastas „Sakartvelo svajonės“ vėliavas. 

„Nepriimtina“ 

Sakartvelo oligarchas Bidzina Ivanišvilis, valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“ lyderis, laikomas vienu įtakingiausių žmonių šalyje, pareiškė, kad „visiškai pritaria nuoširdžiam Sakartvelo piliečių pasipiktinimui“.  

„Nepriimtina, kad šalies okupantės atstovas pirmininkauja forumui Sakartvelo parlamente“, – sakė milijardierius verslo magnatas. 

Jis pridūrė pasakęs parlamento pirmininkui I. Kobachidzei „nedelsiant sustabdyti“ TOA posėdį.  

JAV ambasada Tbilisyje išplatino pareiškimą, kuriame paragino „visas šalis išlaikyti ramybę, santūrumą ir visada laikytis konstitucijos“.    

Anot ambasados, ji supranta „daugelio žmonių Sakartvele jaučiamą skausmą“. 

TOA, kurios būstinė yra Atėnuose, yra nuolatinis tarptautinis ortodoksiškų šalių parlamentarų forumas. 

Tbilisis ir Maskva diplomatinius santykius nutraukė 2008-aisiais metais, kai vyko karas tarp Sakartvelo ir Rusijos.

2008 metų rugpjūčio 8 d. Rusijos pajėgos įžengė į Sakartvelą po Tbilisio mėginimo atkurti kontrolę separatistiniuose Pietų Osetijos ir Abchazijos regionuose. Per 5 dienų karą žuvo 850 žmonių.

Vykstant kariniam konfliktui, Rusija pripažino Abchazijos ir Pietų Osetijos nepriklausomybę ir ten esančiose savo karinėse bazėse dislokavo papildomų karių bei ginkluotės.

Be Rusijos, šių regionų nepriklausomybę dar pripažino Venesuela ir Nikaragva. Sakartvelas turi ambicijų prisijungti prie Europos Sąjungos ir NATO.

L. Linkevičius ragina vengti smurto

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius penktadienį paragino kartvelus vengti smurto, kilus susirėmimams prie parlamento rūmų Tbilisyje.

„Mes galime suprasti kilusį pasipiktinimą, tačiau norime raginti tiek valdžią, tiek protestuotojus laikytis įstatymų ir Konstitucijos bei vengti smurto“, – BNS sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Jis teigė, kad ministerija stebi situaciją Sakartvele ir palaiko ryšius su vietos ambasada.

„Kiek supratome, kad buvo raginimų protestus tęsti, tad raginame tai daryti įstatymų ribose“, – kalbėjo L. Linkevičius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi