Pasaulyje

2019.06.20 14:12

Putinas „tiesioginiame ryšyje“ aiškinosi, kada Rusijoje pagerės gyvenimas

papildyta 17.40
LRT.lt2019.06.20 14:12

Vidurdienį prasidėjusi ir ne vieną valandą trunkanti vadinamoji „tiesioginio ryšio su Rusijos prezidentu“ sesija – proga parodyti Vladimirui Putinui, kad rūpinasi eilinių piliečių problemomis.

Viena svarbiausių temų – „nacionaliniai projektai“, turintys pagerinti paprastų piliečių gyvenimą, bet žmonės to nejunta.

Vladimiras Putinas 17-ą kartą nuo tada, kai pateko į valdžios viršūnę, atsakinėja į Kremliaus kruopščiai atrinktus klausimus. Jų buvo pateikta apie pusantro milijono.

Tačiau šįkart „tiesioginis ryšys“ vyksta gerokai smukus V. Putino populiarumui – ir dėl didėjančio skurdo šalyje, ir dėl įtemptų santykių su užsienio valstybėmis, tad galimi netikėti pareiškimai, siekiant reitingus kilstelėti.

Pirmas klausimas, kurį parinko transliacijos vedėjai, – kada nors kiek pagerės gyvenimas Rusijoje.

V. Putino atsakymas – reikia gerinti darbo našumą.

„Būdas išspręsti šias problemas – didinti darbo našumą, vystyti ekonomiką ir tokiu būdu kelti piliečių gyvenimo sąlygas“, – tiesioginiame eteryje kalbėjo Rusijos prezidentas.

Rusijos žurnalistas Nikolajus Rudenskis pakomentavo V. Putino teiginius, palyginęs juos su SSRS vado Konstantino Černenkos žodžiais: „Kad geriau gyventume, turime geriau dirbti.“

Atsakydamas į klausimą apie mažus atlyginimus darbuotojams centriniame Rusijos regione, V. Putinas tvirtino, kad įstatymuose turėtų būti įtvirtintas 11 tūkst. rublių (154 eurai) mėnesinis atlyginimas.

„Realiosios piliečių pajamos per pastaruosius keletą metų iš tikrųjų krito. Labiausiai jos sumenko 2016 metais. Dabar pajamos pradėjo laipsniškai atsigauti“, – akcentavo V. Putinas.

Svarbiausias „tiesioginio ryšio“ tikslas – parodyti, kaip V. Putinas sprendžia kasdienius Rusijos gyventojų sunkumus, kaip per vaizdo ryšį bara regionų vadovus už neveiklumą šalyje, kurioje apie 12 milijonų žmonių gyvena skurdo sąlygomis.

Kai Rusijos ekonomiką smaugia sankcijos dėl agresijos prieš Ukrainą, o santykiai su Vakarais nusirito iki Šaltojo karo laikų lygio, V. Putinui buvo pateiktas klausimas, kaip Rusija reaguos į raginimus taikytis, gerinti santykius su Europos Sąjunga ir Jungtinėmis Valstijomis. V. Putinas tvirtino, kad Vakarai dėl sankcijų prarado daugiau nei Rusija.

„Pirmiausia, mes su niekuo nesipykome ir tokio noro neturime“, – pareiškė Rusijos prezidentas, pateikdamas duomenis, kad Rusija per sankcijas neva prarado 55 milijardus dolerių, o Europos Sąjunga – 240 milijardų.

„Jei mes visiškai nusileisime, apleisime savo esminius nacionalinius interesus, ar kas nors pasikeis? Galbūt bus kokių nors išorinių signalų, tačiau jokių esminių pokyčių“, – apie galimybes susitaikyti su Vakarais kalbėjo V. Putinas.

Rusijos prezidentas palietė ir tarptautinės politikos temų:

Apie Rusijoje laikomus ukrainiečius

V. Putinas sulaukė klausimo apie Rusijoje laikomus sulaikytus Ukrainos piliečius.

„Tokie klausimai turi būti sprendžiami visapusiškai. Prieš sutvarkydami šias problemas, turėtume pagalvoti apie tuos žmones, kurių likimas mums ne vis vien, taip pat ir Rusijos piliečius, kurie atsidūrę tokioje pačioje situacijoje Ukrainos teritorijoje“, – sakė V. Putinas.

Apie „Malaysia Airlines“ lėktuvo numušimą

V. Putinas pareiškė, kad tarptautinė bendruomenė nepateikė jokių įrodymų, kad Maskva atsakinga už bendrovės „Malaysia Airlines“ reisu MH17 skridusio lėktuvo numušimą, pareikalavusį 298 žmonių gyvybių.

„Tai, kas buvo pateikta kaip Rusijos kaltės įrodymas, visiškai mūsų netenkina. Manome, kad čia nėra jokių įrodymų“, – sakė V. Putinas.

Apie įtampą tarp JAV ir Irano

Rusijos vadovas perspėjo, kad JAV sprendimas panaudoti jėgą prieš Iraną nuvestų iki katastrofos.

„JAV sako, kad jos neatmeta galimybės panaudoti jėgą. Regionui tai būtų katastrofa“, – kalbėjo V. Putinas kasmetinėje konferencijoje.

„Dėl to kiltų smurto banga ir padaugėtų pabėgėlių“, – nurodė jis, pridurdamas, kad būtų „sunku įvertinti“ tikslius intervencijos padarinius.

Televizijos žiūrovai klausimus Rusijos prezidentui gali siųsti ir SMS žinutėmis ir šie klausimai pasirodo ekrane. Tiesioginiame eteryje tokiu būdu praslysta ir nepatogūs klausimai, į kuriuos V. Putinas neatsakinėja – pavyzdžiui, apie Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną. „Ar tiesa, ką sako Navalnas? Kas vyksta? Tai tiesiog nusikalstama“, – paklausė vienas žiūrovas.

Kita žinutė nestokojo juodojo humoro: „Kada grįš baudžiava? Laukiame naujo pono, kuris nupirktų mūsų miestelį ir sukurtų darbo vietų.“

Praėjusiais metais V. Putinas per 4 valandas ir 20 minučių atsakė į 79 klausimus. Tam šou buvo pateikta daugiau negu milijonas klausimų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt