Pasaulyje

2019.06.20 10:05

Europos Vadovų Tarybos darbotvarkėje – sankcijos Rusijai, ES biudžetas ir Italijos finansai

Ketvirtadienį Briuselyje prasideda Europos Vadovų Taryba (EVT), kurioje dalyvaus ir Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Prieš posėdį Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Europos Komisijos vadovai pasirašys susitarimą dėl politinių gairių siekiant per Lenkiją sinchronizuoti Baltijos šalių elektros tinklus su Europos elektros tiekimo sistema. Tai turi būti padaryta iki 2025 metų.

Europos Sąjungos vadovai turėtų dar pratęsti sankcijas Rusijai dėl jos agresijos Ukrainoje ir nenoro vykdyti Minsko susitarimų.

Naujasis Ukrainos prezidentas Volodymiras Zelenskis patvirtino šalies politinį kursą siekiant narystės Europos Sąjungoje ir NATO. Pasak EVT vadovo, be Ukrainos nebus ir Europos.

„Be nepriklausomos Ukrainos negali būti teisingos Europos. Europa negali būti saugi, jei nebus saugi Ukraina. Paprastai tariant, be Ukrainos nebus ir Europos“, – teigė EVT pirmininkas Donaldas Tuskas.

Briuselyje bus daug kalbama apie Europos Sąjungos finansinius planus ir būsimą septynerių metų biudžetą. Tai vėl sukels klausimų dėl vienos didžiausių sąjungos valstybių, Italijos, biudžeto tvarumo.

Italijos populistų ir nacionalistų lyderiai tikina, kad sugebės įtikinti kolegas ir Europos Komisiją, kad šaliai reikia dar skolintis, bet Briuselyje į tai žiūrima labai skeptiškai.

„Mes aiškiai pasakėme, kad Italija juda neprotinga linkme ir todėl privalome priimti atitinkamus sprendimus, – teigė EK vadovas Jeanas-Claude`as Junckeris. – Manau, kad Italija rizikuoja metų metams įstrigti perteklinio deficito procedūroje. Norėčiau to išvengti, bet tai priklausys nuo to kokių įsipareigojimų prisiims Italijos vyriausybė.“

Šiame Vadovų susitikime vargu ar bus diskutuojama dėl „Brexito“, nes Jungtinę karalystę valdantys konservatoriai dar neišsirinko naujo lyderio. Kita vertus, keturių varžybose likusių kandidatų planai iš naujo derėtis dėl išstojimo sutarties vargu ar atitinka Briuselio realijas.

„Derybos dėl išstojimo sutarties nebus atnaujintos. Skirti naują premjerą – tai konservatorių sprendimas. Mes dirbsime su naujuoju ministru pirmininku taip, kaip dirbame su dabartiniu. Tai jų pasirinkimas ir mūsų čia niekas neklausia“, – komentavo J.-C. Junckeris.

Penktadienį euro zonos šalių lyderiai turėtų įsteigti naują finansinį instrumentą, skirtą euro zonos valstybių struktūrinėms reformoms remti ir jų konkurencingumui didinti.