Pasaulyje

2019.06.22 12:42
N-18

Atskleidė prekybos žmonėmis tinklą: neturtingos Pakistano krikščionės patenka į sekso vergiją Kinijoje

LRT.lt2019.06.22 12:42

Pakistane ir Kinijoje veikia prekybos žmonėmis tinklas, kurio nariai suvilioja krikščiones pakistanietes ištekėti už kinų, o tada moterys yra įkalinamos bei išnaudojamos, praneša AP.

Policijos tyrimai atskleidė, kad dauguma tokių moterų yra išgabenamos į Kiniją, kur yra verčiamos užsiimti prostitucija. Tačiau tikrasis prekybos žmonėmis mastas paaiškėjo tik pastarosiomis savaitėmis, kai Pakistano Federalinė tyrimų agentūra suėmė įtariamuosius ir išklausė anksčiau kalbėti bijojusių aukų liudijimus.

Merginų šeimos nariai įtikinami, kad jų dukterys bus ištekintos už pasiturinčių verslininkų ir laimingai gyvens Kinijoje. Tokios santuokos vaizduojamos kaip abipusę naudą teikiantis sandoris – vargingai gyvenantys nuotakos tėvai gauna pinigų, o Kinijos gyventojui – šalies, kurioje gyvena dagiau vyrų nei moterų – atitenka nuotaka, rašo AP.

Tačiau tyrėjai įsitikinę, kad dauguma į tokias santuokas įviliojamų merginų yra parduodamos ir verčiamos užsiimti prostitucija.

„Apklaustos merginos teigė, kad jas kankino, – kalbėdamas apie prievartą ir priverstinę prostituciją kalbėjo vienas iš policijos pareigūnų. – Jos bijo savo šeimų ir pasibjaurėjimo, kurį, jų nuomone, gali jausti jų artimieji.“ 

Valdžia slepia

Tačiau nors tyrėjai ir atskleidė, kad prekybos žmonėmis tinklas yra didžiulis, Pakistano valdžia siekia išlaikyti tai paslaptyje. Aukštesnieji valdžios atstovai tyrėjams įsakė tylėti apie vykdomą prekybą žmonėmis, kadangi nenori, jog kiltų pavojus vis glaudesniems Pakistano santykiams su Kinija, AP kalbėjo anonimais panorėję likti pareigūnai.

Pekinas, vykdydamas „Diržo ir kelio“ iniciatyvą, į Pakistaną investuoja milijardus dolerių. Dedamos globalios pastangas atkurti  Šilko kelią ir sujungti Kiniją su visomis Azijos valstybėmis.

Pakistane ši iniciatyva buvo pristatyta kaip masinė plėtros programa, atnešianti naudos valstybei, kurioje vidutinis pilietis pragyvena už maždaug 112 eurų per mėnesį. Nuo 2015 m. į Pakistaną dirbti atvyko tūkstančiai kinų.

Kinijos ambasadorius Pakistane per vietinės televizijos kanalus atkakliai neigia, kad merginos yra gabenamos į Kiniją ir parduodamos prostitucijai, rašo AP.

Gelbsti aktyvistai

„Kinija neigia, kad tai vyksta, bet mes tai įrodysime“, – patikino Pakistano krikščionių benruomenės aktyvistas Saleemas Iqbalas, kuris padėjo pargabenti merginas iš Kinijos ir renka įrodymus apie prekybos žmonėmis tinklus, kuriuos vėliau pateikia policijai.

AP per mobiliąją programėlę bendravo su vis dar Kinijoje įkalinta pakistaniete Arooja. Mergina pasakojo, kad jos vyras ją muša, namo grįžta išgėręs ir parsiveda draugų, su kuriais ją verčia lytiškai santykiauti. Kaip ir dauguma kitų merginų, ji tiksliai nežino, kokioje Kinijos vietoje yra.

Dažnai Pekine pasitiktas merginas prekeiviai skraidina į kitus šalies miestus, o vėliau dar kelias valandas veža į nuošalius miestelius tiksliai nepranešdami kur, rašo AP.

Pakistano Pandžabo provincijos žmonių teisių ir mažumų ministras Ijazas Alamas Augustine`as įvertino, kad į Kiniją išgabentos jau daugiau nei 500 moterų. Tačiau S. Iqbalas sako, kad tikrasis aukų skaičius gali svyruoti nuo 750 iki 1000.

Gegužės pradžioje Pakistano policininkai apsilankė Pandžabo provincijos centre Lahore ir Pakistano sostinėje Islamabade, kur suėmė priverstines santuokas vykdančius ir pakistanietes kinams pardavinėjančius Kinijos ir Pakistano piliečius.

Nuo to laiko tyrėjai suėmė ir daugiau įtriamųjų mažesniuose Pandžabo provincijos miestuose ir Pešavare, kur atskleidė dar daugiau prekybos žmonėmis tinklų. Iš viso buvo suimta apie 30 Kinijos piliečių ir daugybė pakistaniečių.

Teisinės spragos

Minėtieji teisėsaugos pareigūnai AP pasakojo, kad Lahore prekybos žmonėmis tinklas veikia jau mažiausiai metus. Jį saugo korumpuoti policininkai, o tarpininku tarp Kinijos ir Pakistano nusikaltėlių buvo buvusio vyriausiojo pareigūno sūnus.

Anot pareigūnų, prekybos žmonėmis tinklo klestėjimą paskatino ir silpna valdžios kontrolė. Pavyzdžiui, mažiausiai penki prekybą žmonėmis vykdantys Kinijos piliečiai galėjo patekti į Pakistaną turėdami verslo vizas, kuriose buvo nurodytos neegzistuojančios įmonės.

Tyrėjai apklausė daugybę prekybos žmonėmis aukomis tapusių moterų ir merginų, kurios vis dažniau išdrįsta kalbėti apie savo skausmingą patirtį, rašo AP.

Natasha Masih gyvena krikščioniškame Faisalabado rajone, kur dauguma gyventojų dirba pasiturinčių šeimininkų namų tvarkytojais ir pagalbininkais. Anot merginos, nors ji ir nenorėjo santuokos, tekėti nutarė norėdama padėti savo neturtingai šeimai. Merginos tėvo draugas pasiūlė jai tekėti už kino. N. Masih pasakoja prisimenanti, kad tėvui buvo sunku priimti sprendimą, bet jų šeimai labai reikėjo pinigų. Tėvas turėjo dar keturias dukras, o pats dėl nugaros traumos dirbti nebegalėjo. Anot N. Masih, galimybė netekėti net nebuvo svarstoma.

Lapkritį naujasis merginos vyras išsivežė ją į Kiniją, į nuošalią vietą šiaurės vakarų regione. Vyras merginą apgyvendino miške stovinčiame namelyje be virtuvės ir vonios, kuriame glaudėsi dar trys vyrai ir dvi moterys – N. Masih vyro draugai. Netrukus vyras ėmė versti merginą užsiiminėti seksu su kitais vyrais.

Po kurio laiko N. Masih vyras nuvežė ją į viešbutį Urumčyje. Vyras uždarė moterį kambaryje ir vertė užsiimti prostitucija, rašo AP.

„Du ar trys vyrai visada būdavo tie patys, o tada jis atvesdavo kitus vyrus ir įsakydavo man su jais užsiiminėti seksu, – kalbėjo moteris. – Gyvenau kaip pragare, tyliai verkiau ir meldžiau pagalbos“. Mobiliuoju telefonu moteris slapta skambindavo savo šeimai.

Faisalabade, kur gyveno merginos tėvas, bažnyčios parapijietis Farooqas Masihas subūrė vyrų grupelę ir nutarė padėti prekybos žmonėmis aukoms. F. Masihas AP pasakojo, kad ilgai suko galvą, kaip išlaisvinti Natašą. Paaiškėjo, kad vieno iš grupės narių brolis studijavo Kinijoje. Studentas sutiko susisiekti su N. Masih vyru, apsimesti klientu ir sumokėti jam už tai, kad galėtų pasinaudoti jo žmonos sekso paslaugomis. Taip jam pasitaikė proga išgelbėti N. Masih.

Studentas parašė Natašai, kad atvyks ją išgelbėti. Išklausinėjo, kada jos vyras ateina į viešbutį ir kada iš jo išeina. Galiausiai išaušo lemtinga diena. Jis jai paskambino ir paliepė iš viešbučio išeiti į lauką, kur laukė jos taksi automobilyje.

Nuo tada F. Masih ir kiti parapijiečiai jau paaukojo valandų valandas bandydami atskleisti prekybos žmonėmis tinklus. Neseniai Faisalabade jie atliko operaciją, kurios metu imitavo netikrą santuoką ir fiktyviai ištekino moterį už kino. Suklastota santuoka atvedė Federalinę tyrimų agentūrą prie Kinijos ir Pakistano prekeivių bei kunigo, kuris už tam tikrą mokestį palaimindavo nelegalias sąjungas.

Tuo tarpu Nataša, kuriai praėjusią savaitę sukako 20 metų, padeda kitoms merginoms atsiverti, dalintis savo patirtimi ir drąsiai kalbėtis su tyrėjais. AP ji minėjo girdėjusi, kad jos vyras sugrįžo į Pakistaną ir ieško kitos nuotakos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.