Pasaulyje

2019.06.24 19:25

Sala, kur vasarą nenusileidžia saulė: nori tapti pirmąja laiko neskaičiuojančia vieta

LRT.lt 2019.06.24 19:25

Ar nenorėtumėte, kad saulėtos vasaros dienos tęstųsi amžinai? Vienos šiaurės Norvegijos salos gyventojai kaip tik to ir siekia, praneša CNN.

Norvegijos šiaurėje esančios Sommarøy, arba „vasaros“, salos gyventojai siekia tapti pirmąja pasaulio vieta, kurioje nebūtų skaičiuojamas paros laikas. Šioje saloje poliarinė diena tęsiasi net 69 paras – saulė nenusileidžia už horizonto nuo gegužės 18 iki liepos 26 dienos, rašo CNN.

Po ilgos poliarinės nakties, kai nuo lapkričio iki sausio mėnesio saulė išvis nepakyla, salos gyventojai pilnai išnaudoja saulėtų mėnesių teikiamus privalumus ir nekreipia dėmesio į tradicinį paros laiko skaičiavimą.

„Pas mus visada diena, todėl ir gyvename į tai atsižvelgdami, – ataskaitoje, kurią cituoja CNN, nurodo salos gyventojas Kjellas Ove Hvedingas. – Vidury nakties, apie antrą valandą ryto, saloje galima išvysti futbolą žaidžiančius vaikus, namus dažančius ar vejas pjaunančius gyventojus, plaukioti traukiančius paauglius“.

69 dienas trunkanti vasara

Birželio 13 d. salos gyventojai miesto savivaldybėje pasirašė peticiją, kuria siekta, jog saloje būtų panaikintas tradicinis laiko skaičiavimas. Vietos gyventojų parašus K. O. Hvedingas įteikė Norvegijos parlamento nariui, su kuriuo aptarė ir praktinius bei teisinius šios iniciatyvos iššūkius.

„Daugeliui iš mūsų šios iniciatyvos įtvirtinimas raštu reikštų tiesiog formalų pripažinimą to, ką praktikuojame karta iš kartos“, – CNN kalbėjo K. O. Hvedingas.

Salos gyventojai tikisi, jog bus atsisakyta tradicinio paros laiko skaičiavimo ir lanksčiau žiūrima į mokslo bei darbo valandas. Kiek daugiau nei 300 gyventojų turinčioje saloje klesti žvejyba ir turizmas.

Anot K. O. Hvedingo, vietos žvejai dažnai dienas leidžia prie vandenyno ir laimikio laukia neatsižvelgdami į paros metą.

Akivaizdu, kad salos gyventojai sustabdyti laiką nusiteikę rimtai. Iš žemyninės dalies į salą atvykstančius svečius pasitinka ne ant tilto kabančios meilę simbolizuojančios spynos, o laikrodžiai. Jie sveikina atvykus į salą, kurioje laikas neegzistuoja.

Ar salos gyventojų pastangos atsisakyti laiko skaičiavimo pasiteisins? Galima sakyti, kad jos jau atnešė naudos, kadangi sala susilaukė visuomenės dėmesio, o tai ir galėtų būti vienas svarbiausių šios kampanijos tikslų, rašo CNN.