Pasaulyje

2019.06.19 12:50

Oficialu: tyrėjai įvardijo 4 asmenis, kaltus dėl Malaizijos lėktuvo numušimo virš Donbaso

kaltinami žmogžudyste; atnaujinta 16.45
LRT.lt, BNS2019.06.19 12:50

Tarptautinė tyrėjų komanda nustatė asmenis, atsakingus už Malaizijos avialinijų MH17 lainerio numušimą virš Donbaso regiono 2014 metais. Jiems pareikšti kaltinimai žmogžudyste, o teismo procesas prasidės 2020-ųjų kovą.

Nyderlandų vadovaujama Jungtinė tyrėjų grupė (JIT), sudaryta iš Australijos, Belgijos, Malaizijos, Nyderlandų ir Ukrainos atstovų dėl Malaizijos avialinijų MH17 orlaivio numušimo apkaltino 3 rusus ir vieną ukrainietį: Igorį Girkiną (Strelkovą), Sergėjų Dubinskį, Olegą Pulatovą ir ukrainietį Leonidą Kharčenką.

Tarptautinė tyrėjų komanda paskelbė, kad šiems keturiems asmenims bus išduoti arešto orderiai.

„Šiandien pasiekėme tą stadiją, kur galime pasakyti, kad galime patraukti baudžiamojon atsakomybėn keturis asmenis, kuriuos laikome įtariamaisiais ir kaltaisiais (šioje byloje)", – sakė Jungtinės tyrėjų grupės (JIT) atstovas per spaudos konferenciją.

„Įtariamieji Girkinas, Dubinskis ir Pulatovas turi Rusijos pilietybę ir, remiantis mūsų informacija, šiuo metu yra Rusijoje. Įtariamasis Charčenka turi Ukrainos pilietybę, o mes manome, kad jis yra Rytų Ukrainoje – teritorijoje, kurios nekontroliuoja centrinė valdžia (Kijeve)", – pabrėžė kitas JIT atstovas.

Šie asmenys, anot tyrėjų, bus įtraukti į tarptautinius ieškomų asmenų sąrašus. Jiems siūloma atvykti liudyti į teismą, tačiau pažymima, kad procesas galės vykti ir už akių. 

Tuo tarpu nepriklausoma tyrėjų grupė „Bellingcat“ naudojosi atvirų šaltinių analize bei Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) gautais pokalbių įrašais, kad identifikuotų visus su katastrofa susijusius asmenis.

Šioje katastrofoje žuvo visi 298 iš Amsterdamo į Kuala Lumpūrą skridę žmonės. „Buk“ raketų kompleksas į Donbasą atkeliavo iš Kursko 53-osios priešlėktuvinės gynybos brigados.

„Bellingcat“ tyrėjų nuomone, įsakymą šauti greičiausiai davė apsiskelbusios Donecko liaudies respublikos karinės žvalgybos vadovas (GRU DNR), S.s Dubinskis. Jo vadovaujama žvalgybos tarnyba rūpinosi „Buk“ raketų komplekso kelione separatistų valdomoje teritorijoje liepos 17 ir 18 dieną bei saugojo ginklus Snižne, iš kur ir buvo paleistas lemtingas šūvis.

S. Dubinskis savo pavaldiniui Sergėjui Povaliajevui pranešė, kad pavyko numušti „sušką“, tai yra, „Sukhoi“ firmos lėktuvą.

Tyrėjai neabejoja, kad ši separatistų žvalgybos tarnyba savo veiksmus derino su Rusijos karinės žvalgybos agentūra (GRU).

„Bellingcat“ tyrėjai analizavo Ukrainos žvalgybos tarnybos (SBU) perimtus kariuomenės pareigūnų pokalbių įrašus ir paskelbė 89 lapų ataskaitą.

Jiems pavyko nustatyti, kad „Buk“ raketų kompleksą užsakė ir jo pervežimu iš Rusijos į Ukrainos teritoriją rūpinosi S. Dubinskis.

Siekiant nuslėpti įrodymus raketų kompleksas buvo išvežtas atgal į Rusiją, su apsiskelbusios Donecko liaudies respublikos gynybos ministro Igorio Girkino (Strelkovo) pritarimu. Jis yra buvęs Rusijos vidaus saugumo tarnybos (FSB) pareigūnas, ėjęs aukščiausias karines pareigas apsiskelbusioje Donecko respublikoje, todėl neabejotinai palaikė ryšius su Rusijos pareigūnais.

Taip pat išsiaiškinta, kad GRU DNR 2-ojo departamento pareigūnai L. Kharčenko, O. Pulatovas, Eduardas Gilazovas, Olegas Šarpovas žinojo apie raketų komplekso pervežimą, užtikrino komplekso saugumą jo dislokavimo vietoje bei prisidėjo prie slapto raketų išgabenimo atgal į Rusiją.

Ukrainiečiui L. Kharčenkai jo pavaldinys E. Gilazovas pristatė ir vieną iš nuo būrio atsiskyrusių „Buk“ komplekso karių. 

O. Šarpovas greičiausiai buvo prie „Buk“ raketų komplekso šūvio į MH17 metu.

Separatistas Valerijus Stelmachas greičiausiai palaikė MH17 priešišku orlaiviu ir pokalbiu perdavė šią informaciją savo viršininkui Igoriui Bezleriui. Šis nurodo informaciją perduoti GRU DNR pareigūnams, o  „Bellingcat“ tyrėjų nuomone, remiantis šia informacija galėjo būti duotas įsakymas šauti.

Apie lėktuvo numušimą I. Bezleris pranešė Rusijos GRU pareigūnui Vasilijui Geraninui.

Separatistinio Vostok bataliono vadovai, „Bellingcat“ tyrėjų duomenimis, iš anksto žinojo apie „Buk“ raketų komplekso pervežimą ir dalyvavo šiame procese. Buvęs SBU Alfa spec. būrio pareigūnas Aleksandras Khodakovskis iš anksto žinojo, kad į Donbaso regioną bus atgabentas „Buk“ raketų kompleksas.

Vėliau, jis stengėsi sudužusio MH17 orlaivio juodąsias dėžes paslėpti nuo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) tyrėjų.

Vostoko bataliono vado pavaduotojas Aleksandras Semionovas prisidėjo prie „Buk“ raketų komplekso atgabenimo į Donecką. Dieną prieš MH17 numušimą, S. Dubinskis jam pranešė, kad norėtų raketų komplekso ir Marynivkos fronte.

O. Zerkal pridūrė, kad tokių ginklų kaip oro erdvės gynybos raketų kompleksas „Buk“ perdavimas „nebūtų įmanomas be (Rusijos) aukščiausių kariuomenės vadų leidimo“. Ji pažymėjo, kad šiame procese neabejotinai dalyvavo daugiau asmenų negu tie, kurių vardai bus paskelbti.

Olandija teis

Olandų prokurorai pareikš kaltinimus keturiems asmenims, siejamiems su 298 žmonių gyvybių pareikalavusiu oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reiso MH17 numušimu virš Rytų Ukrainos, o ši byla turėtų būti pradėta nagrinėti ateinančių metų pradžioje, trečiadienį sakė aukų artimieji.

„2020 metų kovo 9-ąją (bus pradėta nagrinėti) byla keturiems asmenims dėl nužudymo“, – žurnalistams sakė Silene Fredriksz, kurios sūnus ir marti žuvo per minėtą katastrofą.

Šią informaciją aukų artimiesiems pateikė Nyderlandų vadovaujama Jungtinė tyrėjų grupė (JIT), sudaryta iš Australijos, Belgijos, Malaizijos, Nyderlandų ir Ukrainos atstovų, vėliau trečiadienį pristatysianti naujausius savo tyrimo rezultatus per spaudos konferenciją.

„Džiaugiuosi, kad teismas pagaliau prasidės ir kad buvo paskelbti vardai. Tai pradžia. Esu patenkinta“, – sakė S. Fredriksz.

Paklausta, ar asmeniškai ką nors kaltina dėl šios katastrofos, S. Fredriksz atsakė: „Poną (Rusijos prezidentą Vladimirą) Putiną.“

„Nes padarė, kad tai taptų įmanoma. Jis sukūrė šią padėtį. Jis yra pagrindinis atsakingas asmuo“, – kalbėjo moteris.

„Esu patenkinta“

Per konferenciją buvo paleistos kelios telefoninių pokalbių ištraukos, prokurorų teigimu, įrodančios, kad keturi minėti asmenys yra susiję su orlaivio numušimu.

Žuvusiųjų per katastrofą artimieji teigiamai įvertino žinią apie tai, kad įtariamiesiems bus pareikšti kaltinimai.

„Tai – pradžia. Esu patenkinta. – žurnalistams sakė Silene Fredriksz, kurios sūnus ir marti žuvo per minėtą katastrofą. – Esu laiminga, kad teismas pagaliau prasidės ir kad (įtariamųjų) pavardės buvo paskelbtos.“

Rusija savo ruožtu trečiadienį skundėsi, kad buvo pašalinta iš tyrimo, nors „aktyviai“ bandė jame dalyvauti.

„Žinote mūsų požiūrį į šį tyrimą. Rusija neturėjo galimybės jame dalyvauti, nors rodė iniciatyvą nuo... pat pirmųjų dienų po šios tragedijos“, – žurnalistams sakė V. Putino atstovas Dmitrijus Peskovas.

Tyrėjai „laiko Rusiją atsakinga“

Ataką nagrinėjanti Jungtinė tyrėjų grupė (JIT) yra sudaryta iš Australijos, Belgijos, Malaizijos, Nyderlandų ir Ukrainos atstovų.

Nyderlandai ir Australija pernai gegužę sakė oficialiai „laikančios Rusiją atsakinga“ už šią nelaimę, kai buvo paskelbtos išvados apie lėktuvą numušusios raketos kilmę. Tarp žuvusių keleivių buvo 196 Olandijos ir 38 Australijos piliečiai.

Teismas veikiausiai vyks Nyderlanduose, nes per nelaimę žuvo daugiausia šios šalies piliečių.

„Praėjus penkeriems metams, pagaliau aišku, kad teisingumas bus pasiektas. Tai labai svarbu (aukų) artimiesiems“, – naujienų agentūrai AFP sakė olandų aukų asociacijos pirmininkas Pietas Ploegas, per tą nelaimę netekęs trijų šeimos narių.

Rusija neigia

Tyrėjai sakė taip pat nustatę „pirštų atspaudų“ – septynis išskirtinius požymius, būdingus šiam konkrečiam „Buk“ kompleksui, įskaitant įrenginio karinį numerį.

Rusija praeitais metais tvirtino, kad raketa buvo paleista Kijevo pajėgų. Anot Maskvos, ji į Ukrainą pateko dar Sovietų Sąjungos laikais ir nebuvo grąžinta Rusijai.

Nyderlandai sakė išnagrinėsiantys šią informaciją, bet pridūrė, kad ankstesni Rusijos tvirtinimai, pavyzdžiui, apie ukrainiečių karinį lėktuvą, esą fiksuotą radarų netoli „Malaysia Airlines“ lainerio, buvo neteisingi.

Įtampa tarp Maskvos ir Hagos dar labiau padidėjo, olandams išsiuntus keturis numanomus rusų šnipus, esą mėginusius įsilaužti į Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) kompiuterines sistemas Nyderlanduose.

Karas Rytų Ukrainoje ir MH17 katastrofa vis dar neigiamai veikia Rusijos ir Vakarų santykius.

Nuo 2014 metų per šį konfliktą žuvo apie 13 tūkst. žmonių. Ginkluota konfrontacija tarp Kijevo vyriausybės ir Kremliaus remiamų separatistų prasidėjo po anksčiau 2014 metais įvykusios provakarietiškos revoliucijos, nuvertusios prorusišką Ukrainos prezidentą, ir Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos.

Kijevas ir jį remiančios Vakarų šalys kaltina Rusiją siunčiant separatistams karių ir ginklų. Maskva šiuos kaltinimus neigia, nors esama tokius veiksmus patvirtinančių įrodymų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.