Pasaulyje

2019.06.19 08:29

Visame pasaulyje asmenų, priverstų palikti namus, skaičius viršijo 70 milijonų

LRT.lt2019.06.19 08:29

Žmonių, bėgančių nuo karo, persekiojimo ir konfliktų skaičius 2018 m. perkopė 70 milijonų. Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros (UNHCR) duomenimis, tai didžiausias skaičius per beveik 70 metų, sakoma pranešime žiniasklaidai.

Trečiadienį išleistame UNHCR metiniame pranešime dėl pasaulinių tendencijų (Global Trends) nurodoma, kad šiai dienai pasaulyje beveik 70,8 milijonai žmonių yra priverstinai perkelti. Kad geriau įsivaizduotumėte situaciją – prieš 20 metų tokių žmonių buvo perpus mažiau, per metus jų padaugėjo 2,2 mln., ir tai yra tiek žmonių, kiek gyvena Tailande ar Turkijoje.

70,8 milijonų yra konservatyvus vertinimas, turint omenyje krizę Venesueloje – šiuose skaičiuose atsispindi tik dalis jos. Iš viso nuo 2015 m. apie 4 mln. venesualiečių išvyko iš savo šalie – tai vienas didžiausių pasaulyje pastarųjų metų perkeltų asmenų kiekis. Nors daugeliui reikia tarptautinės pabėgėlių apsaugos, iki šiandien tik apie pusė milijono ėmėsi formalių veiksmų gauti prieglobstį.

„Šie skaičiai tik patvirtina jau kurį laiką didėjantį kiekį žmonių, kuriems reikia prieglobsčio nuo karo, konfliktų ir persekiojimų. Nors kalbos apie pabėgėlius ir migrantus dažnai yra skaldančios, taip pat galime pastebėti didėjantį dosnumą ir solidarumą, ypač bendruomenėse, kurios yra priėmusios nemažą kiekį pabėgėlių. Taip pat matome beprecedentį naujų veikėjų įsitraukimą, įskaitant visuomeninius plėtros veikėjus, privatų verslą ir individualius asmenis, kurie ne tik atspindi Pasaulinio susitarimo dėl pabėgėlių dvasią, bet ir ją atstovauja“ – teigė Jungtinių Tautų vyriausiasis pabėgėlių komisaras Filippo Grandi.

„Turime tęsti darbą pagal šiuos teigiamus pavyzdžius ir stiprinti solidarumą su tūkstančiais nekaltų žmonių, kurie kasdien yra priverčiami bėgti iš savo namų.“

Pagal pranešimą dėl pasaulinių tendencijų, 70,8 mln. žmonių galima suskirstyti į tris pagrindines grupes. Pirmoji yra pabėgėliai – žmonės, priversti palikti savo šalį dėl konfliktų, karo ar persekiojimo. 2018 m. pabėgėlių kiekis visame pasaulyje pasiekė 25,9 mln., o tai yra 500 000 daugiau nei praėjusiais metais. Į šį skaičių įeina 5,5 mln. pabėgėlių iš Palestinos, kuriais rūpinasi Jungtinių Tautų pagalbos ir darbų agentūra.

Antroji grupė yra prieglobsčio prašytojai – žmonės, kurie kreipėsi dėl tarptautinės apsaugos ne savo gimtojoje šalyje, kurie dar laukia sprendimo dėl pabėgėlio statuso jiems suteikimo. 2018 m. pabaigoje buvo visame pasaulyje buvo 3,5 mln. prieglobsčio prašytojų.

Trečioji ir didžiausia grupė – 41,3 mln. – tai žmonės, kurie pasitraukė į kitas sritis gimtosios šalies viduje. Ši kategorija dažnai vadinama šalies viduje perkelti asmenys.

Bendrai augantis asmenų priverstų palikti savo namus skaičius ir toliau viršija priemonių, randamų padėti priverstinai perkeltiems žmonėms, veiksmingumą. Geriausias sprendimas kiekvienam pabėgėliui yra galimybė savanoriškai grįžti namo, saugiai ir oriai. Kiti variantai yra integracija į jį priimančią bendruomenę ar perkėlimas į trečiąją šalį. Tačiau 2018 m. tik 92 400 pabėgėlių buvo perkelti – tai mažiau nei 7 procentai laukiančiųjų perkėlimo. Dalis, 593 800 pabėgėlių, galėjo grįžti namo, o 62 600 gavo pilietybę.

„Kiekvieno pabėgėlio situacijai, kad ir kokia ji bebūtų, kad ir kiek būtų užsitęsusi, turi būti tęstinis tikslas rasti sprendimus ir pašalinti kliūtis, trukdančias žmogui grįžti namo“ – sakė Grandi. „Tai kompleksinis darbas, į kurį pastoviai yra įsitraukusi UNHCR, tačiau prie jo turi prisidėti ir visos šalys dėl bendro gėrio. Tai vienas svarbiausių šių dienų iššūkių.“