Pasaulyje

2019.06.18 16:23

JT pripažįsta savo fiasko: nepavyko užkirsti kelio genocidui Mianmare

ELTA 2019.06.18 16:23

Jungtinės Tautos labai kritiškai įvertino savo pačių darbą siekiant apsaugoti rohinjų musulmonų mažumą Mianmare.

Vidaus ataskaitoje, apie kurią sužinota antradienį, kalbama apie „sistemingą fiasko“ pastaraisiais dešimtmečiais šioje Pietryčių Azijos šalyje.

Iš Mianmaro, kur dauguma gyventojų išpažįsta budizmą, nuo 2017 metų rugpjūčio į kaimyninį Bangladešą pabėgo daugiau kaip 730 000 musulmonų. Kariuomenė ir Nobelio taikos premijos laureatės Aung San Suu Kyi vyriausybė dėl rohinjų persekiojimo sulaukia didelės užsienio kritikos. JT kalba apie genocidą.

Ataskaitą užsakė JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas, kad būtų rastas atsakymas į kaltinimus, jog Jungtinės Tautos per ilgai ignoravo perspėjimus. Ją parengė buvusio Gvatemalos užsienio reikalų ministro Gerto Rosenthalio vadovaujami ekspertai.

Ypač ataskaitoje kritikuojama tai, kad JT per ilgai kliovėsi „tylia diplomatija“. Buvusi Mianmaro koordinatorė Renata Lok-Dessallien esą „sąmoningai švelnino“ padėtį. Tačiau kartu dokumente pabrėžiama: „Atsakomybė buvo kolektyvinė. Ji iš tiesų gali būti apibūdinama kaip sistemingas Jungtinių Tautų fiasko“.