Pasaulyje

2013.01.21 17:29

Visoje Rusijoje ketinama uždrausti „homoseksualų propagandą“

LRT.lt 2013.01.21 17:29

Protesto Maskvoje metu už savo draugo pabučiavimą sulaikytas Pavelas Samburovas buvo apkaltintas „chuliganizmu“ ir nubaustas 30 laisvės atėmimo bausme ir 16 dolerių bauda. Tačiau pagal ruošiamą įstatymą, toks viešas bučinys būtų apibrėžtas kaip „homoseksualų propaganda“ , o bausmė už tokį „nusikaltimą“ siektų 16 tūkst. dolerių.    

Protesto Maskvoje metu už savo draugo pabučiavimą sulaikytas Pavelas Samburovas buvo apkaltintas „chuliganizmu“ ir nubaustas 30 laisvės atėmimo bausme ir 16 dolerių bauda. Tačiau, kaip rašo naujienų agentūra „Associated Press“, pagal ruošiamą įstatymą (dėl kurio Dūma šį mėnesį balsuos pirmą kartą), toks viešas bučinys būtų apibrėžtas kaip „homoseksualų propaganda“ , o bausmė už tokį „nusikaltimą“ siektų 16 tūkst. dolerių.

Naujo įstatymo projekto šalininkai – Kremlius ir Rusijos ortodoksų bažnyčia – siekia visos šalies mastu „sodomijos, lesbianizmo, biseksualų propagandą“ paskelbti nelegalia. Pagal rengiamą įstatymą, Rusijoje būtų draudžiami vieši susirinkimai ir homoseksualų teisių klausimo kėlimas. Panašūs įstatymai galioje Sankt Peterburge ir kituose Rusijos miestuose.

Kaip praneša „Associated Press“, šis rengiamas įstatymas yra platesnės kampanijos prieš „vakarietišką liberalizmą“ dalis. Kremlius ir ortodoksų bažnyčia kaip priešpriešą šiam, „Rusijos jaunimą žalojančiam liberalizmui“, siekia pristatyti „tradicines Rusijos vertybes“.

Naujienų agentūros kalbinti homoseksualų atstovai teigia, kad „tradicinėmis vertybėmis“ siekiama užkirsti kelią bet kokiam mažumų – ar tai būtų politinės, ar religinės, ar seksualinės – viešam reiškimuisi. Priduriama, kad tokiais būdais siekiama riboti  ir viešą kritiką Rusijos vadovo Vladimiro Putino atžvilgiu.

Pastaraisiais mėnesiais Rusijos valdžia įteisino ir kitus būdus, apsaugančius jaunimą nuo galimos „žalos“, pavyzdžiui, dabar galima uždrausti ir interneto, ir spaudos publikacijas, kurių turinys pripažįstamas „ekstremistiniu“ ar „netinkamu jaunajai auditorijai“.

Rusijoje veikiančio „Levada“ socialoginių tyrimų centro duomenimis, du trečdaliai šalies piliečių homoseksualumą laiko „ligos ar psichologinės traumos padariniu“. Todėl sociologai rengiamą įstatymą vadina „dėsningu“, ypač turint galvoje tai, kad valdžia stengiasi riboti įvairias piliečių teises.

Rusijos politikai homoseksualus kaltina dėl mažo gimstamumo lygio, ragina drausti jiems dirbti valstybinėse įstaigose ir norėtų, jog šie būtų priverstinai gydomi ar net ištremti iš šalies. Aukštas pareigas einantys pareigūnai nacionalinės televizijos eteryje teigė, kad homoseksualai negalėtų būti kraujo, spermos ar žmogaus organų donorais, o jų širdis po mirties reiktų sudeginti.

Homoseksualų teises ribojantis įstatymas rengiamas praėjus 20 metų po to, kai Rusijoje buvo uždraustas Stalino laikų baudžiamojo kodeksas, kuriame už homoseksualumą buvo numatyta iki 5 metų laisvės atėmimo bausmė. Primenama, kad šis kodeksas buvo panaikintas kaip demokratinių reformų, pradėtų griuvus Sovietų Sąjungai, dalis.

Griuvus Sovietų Sąjungai, daugumoje buvusių jos valstybių – kaip ir Rusijoje – homoseksualumas buvo dekriminalizuotas, o požiūris šią seksualinę mažumą rodė ir demokratinių laisvių ribas.

„Associated Press“, pastebi, kad Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje jau įvyko homoseksualų paradai, o tuo tarpu Turkmėnistane ir  Uzbekistane, kuriuose vis dar valdo autoritariniai vadovai, meilė tos pačios lyties asmenims laikoma nusikaltimu.