Pasaulyje

2019.06.18 09:52

Britanijos valdantieji vėl bandys išrinkti naują partijos vedlį

atnaujinta 10.14

Didžiosios Britanijos valdančiosios Konservatorių partijos parlamentarai antradienį rengia antrąjį naujo partijos lyderio ir būsimo ministro pirmininko rinkimų etapą, kuriame susirungs šeši kandidatai.

Šeši kandidatai viliasi pakeisti Theresą May Konservatorių partijos lyderės ir Didžiosios Britanijos premjerės poste. Manoma, kad antrajame Konservatorių partijos lyderio atrankos ture buvęs užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas sustiprins savo pozicijas.

B. Johnsonas ir toliau vengia viešumo, nors šįvakar jam vis dėl to teks dalyvauti BBC planuojamose šios dienos rinkimus atlaikiusių kandidatų diskusijose tiesioginiame eteryje. Anksčiau surengtose debatuose tarpo 6 varžybose dėl premjero posto davaujančių pretendentų pasirodymuose B. Johnsono vieta taip ir liko tuščia.

„Jis lengvai galėjo dayvauti, bet kokia prasmė? Kas vyko vakar? Atrodo, kad vakar jie ginčijosi dėl to, kuris bus antruoju kandidatu, įrašytu į  balsavimo biuletenį. Ir tai nieko nepridėjo šiai diskusijai. Reikėtų, kad kandidatų būtų mažiau, ir tai būtų žmonės, tikrai užimsiantys premjero postą“, – situaciją komentavo konservatorių parlamentaras Jacobas Rees-Moggas.

Pirmajame ture B. Johnsonas sulaukė didžiausios paramos – jį palaikė 114 iš 313 Konservatorių partijos parlamentarų. Balsų skaičiumi B. Johnsonas gerokai lenkė antroje vietoje likusį užsienio reikalų sekretorių Jeremy`į Huntą, gavusį 43 balsus.

Trečiasis liko aplinkos sekretorius Michaelas Gove`as su 37 balsais. Buvęs „Brexito“ sekretorius Dominicas Raabas pelnė 27 balsus, vidaus reikalų sekretorius Sajidas Javidas gavo 23 balsus.

„Privalome padaryti viską, kad išvengtume Brexito be susitarimo, bet jei galiausiai jis liks vieninteliu būdU išstoti - tebūnie. Bet tai neturėtų būti pirmasis pasirinkimas“, – sakė kitas kandidatas į postą, Britanijos užsienio reikalų sekretorius Jeremy Huntas.

Kita vertus, nė vienas iš pretendentų dorai nepaaiškino kaip jie privers Briuselį derėtis iš naujo, nors to norėtų 5 debatų dalyviai. Turint omeyje, kad toriai net neturi daugumos bendruomenių rūmuose, neatrodo, kad naujajam premjerui pavyks išjudinti „Brexito“ problemą.

Jei taptų nauju konservatorių lyderiu ir premjeru, B. Johnsonas žadėjo laikytis griežtesnės pozicijos derybose su Briuseliu ir tvirtino, kad Didžiajai Britanijai turi likti galimybė išstoti iš Europos Sąjungos be susitarimo.

Pirmojo rinkimų turo metu iškrito trys mažiausiai balsų pelnę kandidatai. Kiek vėliau dar vienas kandidatas pasitraukė iš kovos savo noru.

Norint patekti į trečiąjį etapą, pretendentams dabar reikia gauti mažiausiai 33 balsus. Antradienį parlamente rengiamame balsavime iškris kandidatas, surinkęs mažiau nei 33 balsus, o jei visi šeši kandidatai įveiks šią ribą, iškris mažiausiai palaikymo sulaukęs kandidatas.

Kiti rinkimų turai taip pat bus rengiami šią savaitę, kol liks tik du kandidatai. Iš jų tada partijos lyderį rinks 160 000 partiečių.

Birželio 7 d. Th. May oficialiai atsistatydino iš Konservatorių partijos lyderės posto. Th. May liko laikinąja premjere, kol Konservatorių partija išsirinks naują lyderį. Konservatorių partijos lyderis automatiškai tampa nauju premjeru.

„Aritmetika parlamente nepasikeitė. Taip, bus naujas Konservatorių partijos vadovas. Taip, savo laiku bus ir naujasis ministras pirmininkas, bet vėliau parlamentas, kaip visuma, privalės priimti sprendimus dėl mūsų santykių su Europos Sąjunga“, – sakė Th. May.

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 4:08 min.

Žinios. Pietvakarių Kiniją supurtė galingas žemės drebėjimas