Naujienų srautas

Pasaulyje2019.06.17 17:27

Kinijos prezidentas lankysis Šiaurės Korėjoje – klausimas svarbus derybose su Trumpu

BNS 2019.06.17 17:27

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas šią savaitę lankysis Šiaurės Korėjoje, pirmadienį pranešė valstybinė žiniasklaida.

Tai bus pirmas Kinijos vadovo vizitas Šiaurės Korėjoje per daugiau kaip dešimtmetį. Pastarąjį kartą – 2005 metais – šalyje su vizitu lankėsi kinų prezidentas Hu Jintao.

Xi Jinpingas ketvirtadienį ir penktadienį viešės Pchenjane Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno kvietimu, pranešė kinų transliuotojas CCTV.

Vizitas į Šiaurės Korėją rengiamas likus vos savaitei iki Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo pradžios Japonijoje, kur JAV prezidentas Donaldas Trumpas turėtų aptarti su Xi Jinpingu tarp jųdviejų šalių įsiplieskusį prekybos karą.

Analitikų manymu, Xi Jinpingas galės pasinaudoti Šiaurės Korėja kaip svertu derybose su D. Trumpu.

Kinija ir Šiaurės Korėja nuo praėjusių metų mėgina pagerinti santykius, sušlubavusius Pekinui parėmus Jungtinių Tautų sprendimą paskelbti Pchenjanui sankcijas dėl jo branduolinės programos.

Kim Jong Unas pernai keturis kartus lankėsi Kinijoje, kur derėjosi su Xi Jinpingu.

„Kinijos ir KLDR (Šiaurės Korėjos) santykiuose prasidėjo naujas skyrius“, – pareiškė CCTV ir pridūrė, kad Xi Jinpingas bei Kim Jong Unas per savo ankstesnius susitikimus pasiekė „virtinę svarbių konsensusų“.

Kinijos ir Šiaurės Korėjos lyderiai „sieks naujos pažangos“ politiniu keliu sprendžiant Korėjos pusiasalio klausimą, pranešė CCTV, remdamasi neįvardytu pareigūnu.

„Itin svarbi suinteresuota šalis“

Pekinui ir Vašingtonui nesutariant dėl prekybos, Kinija nori priminti D. Trumpui apie savo įtaką Pchenjane. Vašingtono derybos su Pchenjanu dėl Šiaurės Korėjos branduolinės programos, kuriomis didžiuojasi D. Trumpas, tebėra įstrigusios.

„Signalas būtų, kad Kinija tebėra itin svarbi suinteresuota šalis“, – teigė Jingdong Yuanas, Sidnėjaus universitete dirbantis Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono saugumo bei Kinijos užsienio reikalų specialistas.

„Negalima ignoruoti Kinijos, Kinija gali suvaidinti labai svarbų vaidmenį“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.

Todėl Xi Jinpingas gali šį savo vizitą panaudoti kaip spaudimo priemonę JAV ir Kinijos prekybos kare, pridūrė profesorius.

Pasak vieno informuoto šaltinio Pchenjane, Pekinas siekė suplanuoti prezidento vizitą prieš Xi Jinpingui ir D. Trumpui susitinkant G-20 viršūnių susitikimo kuluaruose. Dėl jo kelionės į Pchenjaną logistinių detalių buvo susitarta tik praėjusį mėnesį.

Pietų Korėjos prezidentūra savo ruožtu nurodė, kad apie Xi Jinpingo planus vykti į Pchenjaną sužinojo praėjusią savaitę.

„Tikimės, kad šis vizitas padės kuo greičiau atnaujinti derybas dėl visiškos Korėjos pusiasalio denuklearizacijos, kuri leis įsivyrauti ilgalaikei taikai Korėjos pusiasalyje“, – sakoma Mėlynųjų rūmų pranešime.

Disbalansas

Tai bus pirmoji 2012-aisiais Kinijos prezidentu išrinkto Xi Jinpingo kelionė į Šiaurės Korėją, nors šioje šalyje jis yra lankęsis 2008-aisiais, kai jis buvo viceprezidentas.

Tuo metu Kim Jong Unas Kiniją aplankė kelis kartus, ir Pchenjane šis disbalansas neliko nepastebėtas.

Pasak diplomatinių šaltinių Šiaurės Korėjos sostinėje, po kelių Kim Jong Uno apsilankymų Kinijoje Pchenjane imta vis garsiau kalbėti, jog Xi Jinpingui derėtų atvykti atsakomojo vizito, kad jis išsaugotų savo reputaciją.

„(Žiūrint) iš Šiaurės Korėjos perspektyvos, atėjo metas pirmininkui Xi (Jinpingui) apsilankyti (Pchenjane)", – sakė Johnas Delury, Seulo universiteto „Yonsei“ profesorius, JAV ir Kinijos santykių specialistas.

Be to, Xi Jinpingas į Šiaurės Korėją vyksta įstrigus Vašingtono ir Pchenjano deryboms dėl Šiaurės Korėjos branduolinių ginklų; jos nutrūko vasario mėnesį, kai Kim Jong Uno ir D. Trumpo susitikimas žlugo dėl nesuderinamų reikalavimų vienai šaliai švelninti sankcijas, o kitai – nusiginkluoti.

Nuo to laiko Kim Jong Unas kaltina Vašingtoną elgiantis „nesąžiningai“ ir liepė JAV iki šių metų pabaigos pakeisti savo poziciją Pchenjano atžvilgiu.

Tačiau branduolinis klausimas „šiuo metu yra kontroliuojamas“, tvirtino J. Delury.

„Tai sukuria erdvę, langą Xi (Jinpingui) apsilankyti, nesitikint raketos bandymo savo išvykimo dieną ar kažko panašaus“, – teigė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi