Naujienų srautas

Pasaulyje2019.06.17 17:25

Rusija į laisvę paleido redaktorių, kilus jo šalininkų ir teisių gynėjų pasipiktinimui

atnaujinta 18.52
BNS 2019.06.17 17:25

Rusijos teismas pirmadienį paleido į laisvę pinigų prievartavimu kaltintą vieno laikraščio redaktorių ir buvusį įstatymų leidėją, kurio suėmimą pasmerkė jo šalininkai ir tarptautinės organizacijos.

Igoris Rudnikovas, Kaliningrade leidžiamo leidinio „Novyje kolesa“ („Nauji ratai“) įkūrėjas ir redaktorius, buvo įkalintas nuo 2017 metų lapkričio. Jam buvo pareikšti kaltinimai dėl įtariamo 50 tūkst. JAV dolerių reikalavimo iš vieno aukšto rango tyrėjo. 

Prokurorai prašė 53-ejų įtariamajam skirti 10 metų laisvės atėmimo bausmę.

Jo šalininkai šiuos kaltinimus vadino bausme žurnalistui už jo vykdytą veiklą.

Pirmadienį Sankt Peterburgo apygardos teismas sušvelnino kaltinimus, pakeisdamas juos kaltinimais už veiklą neturint teisėtų įgaliojimų.

Teisėjas skyrė I. Rudnikovui viešųjų darbų bausmę ir jis buvo paleistas teismo salėje.

„Jis buvo paleistas teismo salėje“, – sakoma Sankt Peterburgo Maskvos apygardos teismo pareiškime.

Po to žurnalistams I. Rudnikovas sakė, kad jį nustebino šis teismo sprendimas.

„Maniau, kad teisingumas nugalės po dvejų-šešerių metų, bet negalvojau, kad tai nutiks šiandien“, – kalbėjo jis.

2017 metų liepos mėnesį I. Rudinikovo laikraštis parašė, kad Kaliningrado srities Tyrimų komiteto vadovas Viktoras Lebedevas turi prabangią užmiesčio vilą, kurios nėra deklaravęs.

Praėjus keliems mėnesiams I. Rudnikovas buvo smarkiai sumuštas ir suimtas. 

Jo šalininkai ir tarptautinės organizacijos pasmerkė šią bylą. Nevyriausybinė organizacija „Reporteriai be sienų“ (RSF) pavadino I. Rudnikovą „politiškai motyvuotų represijų auka“.

Pirmadienį paskelbtas teismo sprendimas yra reta Rusijos kovotojų už žmogaus teises pergalė. Praėjusią savaitę buvo nutraukta žurnalisto Ivano Golunovo baudžiamoji byla.

Nepriklausomo naujienų portalo „Meduza“ žurnalistas 36 metų I. Golunovas birželio 6 dieną buvo sulaikytas Maskvoje. I. Golunovui buvo pakišta narkotinių medžiagų ir pareikšti kaltinimai bandymu parduoti didelį kiekį narkotikų.

Kilus visuomenės, įskaitant garsius valstybinių žiniasklaidos priemonių žurnalistus, pasipiktinimui, I. Golunovui buvo skirtas namų areštas, o praėjusią savaitę kaltinimai buvo visai panaikinti.

Pasak Kremliaus kritikų, kaltinimai narkotikų platinimu arba ekstremizmu yra valdžios dažnai naudojami kaip priemonė teisių gynėjams, aktyvistams arba oponentams nutildyti.

Daug žurnalistų tebėra sulaikyti 

I. Rudnikovas sakė negalintis atmesti versijos, kad jo paleidimas susijęs su I. Golunovo atveju.

„Labai džiaugiuosi, kad jam buvo panaikinti kaltinimai, ir tikiuosi, kad kaltoji pusė bus nubausta“, – teigė I. Rudnikovas.

RSF pasveikino sprendimą paleisti į laisvę I. Rudnikovą.

„Tie, kas sumušė ir įkalino Igorį Rudnikovą 20 mėnesių, privalo būti patraukti atsakomybėn“, – pareiškė RSF Rytų Europos ir Vidurio Azijos skyriaus vadovas Johannas Bihras (Johanas Biras).

„Ši pergalė dar kartą parodo, kad Rusijoje įmanoma ištraukti žurnalistus iš kalėjimo“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.

Remiantis RSF duomenimis, Rusijoje tebėra neteisėtai sulaikyti šeši žurnalistai.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas praėjusią savaitę atleido du aukšto rango policijos pareigūnus, susijusius su didžiulio atgarsio sulaukusiu žurnalisto I. Golunovo areštu, tačiau jokių oficialių pareiškimų dėl galimų motyvų sufabrikuoti bylą paskelbta nebuvo.

Praėjusią savaitę iki 3 tūkst. žmonių dalyvavo nesankcionuotose eitynėse prieš teisėsaugos tarnybų numanomą nebaudžiamumą ir korupciją. Per tą protestą buvo sulaikyti per 500 žmonių, pranešė opozicijos aktyvistų areštus stebintis tinklalapis „OVD Info“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi