Pasaulyje

2019.06.17 14:53

Protestuotojai Honkonge reikalauja lyderės pasitraukimo, Pekinas reiškia palaikymą

Iš kalėjimo į laisvę išleistas žinomiausias Honkongo demokratijos aktyvistas Joshua Wongas. Tik išėjęs jis paragino ne tik atidėti, o visiškai atšaukti masinius protestus sukėlusį planuojam1 ekstradicijos susitarimą su Kinija. Jis taip pat sako, kad turi atsistadytinti miesto vadovė Carrie Lam.

Skaičuojama, kad Honkonge vakar protestavo apie du milijonus žmonių. Šiandien protestuotojai sutiko neblokuoti eismo, bet žada grįžti į gatves, jei negaus reikalaujamų pokyčių.

Prieš penkerius metus miestą okupavusio masinio „Skėčių“ judėjimo veidas, dabar 22-ejų demokratijos aktyvistas J. Wongas jungiasi prie vėl į gatves išėjusių honkongiečių. Šį kartą demonstracija labai gausi – sekmadienį, pasak organziatorių, sutraukė 2 milijonus žmonių.

„Milijonai žmonių prisijungė prie protestų taip pademonstruodami Honkongo dvasią ir orumą. Dabar raginame Carrie Lam, mūsų piktavalę miesto valdytoją, atsiimti ekstradicijos įstatymo pataisas“, – sakė J. Wongas.

Būtent visiškai atsiimti, o ne tik laikinai sustabdyti pasipiktinimą sukėlusį naują ekstradicijos įstatymą, pagal kurį būtų leidžiama asmenis išduoti ir žemyninei Kinijai.

J. Wongas sako, kad žmonių iš pradžių nenorėjusi girdėti miesto lyderė C. Lam turi atsistatydinti: „Carrie Lam ir prezidentas Xi Jinpingas nenutildys Honkongo žmonių. Carrie Lam privalo trauktis, kitaip per kitas kelias savaites, į gatves išeis ne vienas ir ne du milijonai, pagrindinių teisių ir laisvių išeis ginti daug daugiau žmonių.“

J. Wongas kalėjime praleido du mėnesius už esą parodytą nepagarbą, kai 2014-aisiais per protestus reikalavo Honkonge daugiau demokratijos. Iš pradžiŲ jam skirta trijų mėnesių bausmė sumažinta, nes tuomet dar buvo nepilnametis. Jis atspindi gyvenimu mieste nusivylusių jaunuolių nuomonę. 

Miesto valdytoja C. Lam apsiskaičiavo neįvertinusi jų ryžto ginti savo ateitį, kurios perspektyvos augant autoritarinės Kinijos galiai ir įtakai dabar daugeliui atrodo blankios. C. Lam atsiprašė honkongiečių, bet gyventojai sako – per vėlai.

„Mums reikia, kad Carrie Lam atsakytų į mūsų reikalavimus. Būtina, kad ji pasakytų – atšaukiame ekstradicijos įstatymą. Tai yra pagrindinė protestų priežasits. Dabar ji kasdien tiesiog kartoja tą patį“, – žurnalistams sakė protestuotoja Eunice Lai.

C. Lam tebeturi tvirtą Pekino užnugarį. Kinija taip pat sako netoleruosianti kišimosi į „vidaus reikalus“ pasigirdus pareiškimams, kad JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketina iškelti Honkongo klausimą per kitos savaitės susitikimą su kinų prezidentU Xi Jinpingu.

„Jei kas nors nori kelti nesuprantamus klausimus, kištis į tokius vidaus reikalus kaip Honkongas ir reikšti nepagrįstą kritiką, tai Kinijos pozicija aiški. Griežtai tam prieštaraujame“, – sakė Kinijos užsienio reikalų ministras Lu Kangas.

Pro-kiniška Honkongo valdžia atidėjusi ginčų keliantį įstatymą galbūt bandys išlaukti, kol protestai savaime nurims. Bet protestuotojai į valdžios nuolaidas atsako tik tokiomis pat mažomis nuolaidomis: šįryt dar žygiavę gatvėmis, jie sutiko – kol kas – pasitraukti nuo važiuojamosios dalies, kad netrukdytų eismui. 

Bet trauktis nežada. Bus matyti, ar valdžia, praeitą savaitę prieš protestuotojus panaudojusi jėgą ir dėl to sulaukusi palyginimų su Tiananmenio įvykiais prieš 30 metų, ryšis atsitraukti. 

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 7:20 min.

Žinios. Kupiškio rajone stipriai apdegė dar nė 2 metukų neturintis vaikas