Pasaulyje

2019.06.17 12:09

Žiniasklaida: JAV vykdo kibernetines atakas prieš Rusiją – siunčia perspėjimą Kremliui

LRT.lt, BNS2019.06.17 12:09

JAV rengia vis daugiau kibernetinių atakų prieš Rusijos energijos tinklus bei kitus objektus. Tai perspėjimas ir parodymas Vladimiro Putino režimui, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija yra pasiruošusi agresyviau naudoti naujus kibernetinius pajėgumus, rašo „The New York Times“.

„The New York Times“ remiasi medžiaga iš pokalbių su buvusiais ir dabartiniais JAV valdžios pareigūnais. Jie sakė, kad amerikiečiai surengė kibernetinę ataką prieš Rusijos elektros tinklus, kitus įslaptintus objektus bei Kremliaus kontroliuojamus dezinformacijos, programišių centrus, kurie kaltinami kišimusi į 2016 JAV prezidento rinkimus.

Kai kurie JAV valdžios atstovai teigia, kad tokių veiksmų reikėjo imtis jau seniai, nes JAV nacionalinio saugumo departamentas bei FTB kelis kartus viešai perspėjo apie tai, jog Rusija yra įterpusi kenksmingą kodą ir gali sabotuoti amerikiečių jėgaines, naftos ir dujų perdavimo tinklus ar vandens tiekimo sistemas, rašo „The New York Times“.

JAV prezidento administracija atsisakė leidiniui pateikti daugiau informacijos atakas, kurias surengė Kibernetinė vadavietė. Tai Pentagono padalinys, atsakingas už kariuomenės gynybinius ir puolamuosius veiksmus skaitmeninėje erdvėje. Praėjusiais metais Baltieji rūmai ir Kongresas išplėtė šios vadavietės veiksmų lauką.

JAV prezidento nacionalinio saugumo patarėjas Johnas Boltonas sakė, kad JAV dabar plačiau žvelgia į potencialius kibernetinius taikinius, kad „pasakytume Rusijai ar bet kam, kas prieš mus vykdo kibernetinę veiklą – jūs sumokėsite už tai“.

JAV valdžios pareigūnai leidiniui sakė, kad amerikiečiai jau nuo 2012 metų stebėjo Rusijos energijos tinklų darbą. Tačiau pastaruoju metu buvo pereita prie puolamųjų veiksmų ir į Rusijos sistemas įdiegti kodai, kurie potencialiai galėtų suparalyžiuoti sistemų darbą.

Tokiu būdu JAV siekia perspėti ir atgrasyti Rusiją bei užsitikrinti galimybę rengti kibernetines atakas jei kiltų konfliktas tarp Maskvos ir Vašingtono.

Rusija kaltina tarptautinės teisės pažeidimais

Jeigu JAV iš tikrųjų ketina surengti kibernetinių atakų prieš Rusiją, šį nusikaltimą turėtų pasmerkti tarptautinė bendruomenė, pareiškė Rusijos parlamento aukštųjų rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Konstantinas Kosačiovas.

„Atitinkami amerikiečių planai, jei tik jie galutinai pasitvirtins, yra nusikaltimas tarptautinei teisei ir turi būti ryžtingai ir išsamiai pasmerkti tarptautinės bendruomenės“, – socialiniame tinkle „Facebook“ parašė K. Kosačiovas.

Sekmadienį amerikiečių prezidentas D.Trumpas tviteryje didžiosiomis raidėmis parašė, jog tokie teiginiai yra „melagingi“. Jis vėl pavadino žiniasklaidą „korumpuota“ ir pakartojo, jog žurnalistai yra „žmonių priešai“.

„Tai beveik išdavystė, kurią įvykdė kadaise puikus laikraštis, kuriam verkiant reikia istorijos, bet kokios istorijos, net ir blogos mūsų šaliai“, – parašė D. Trumpas.

Komanduodamas šį straipsnį Baltųjų rūmų vadovas taip pat pareiškė, kad jame pateikiama informacija „yra netiesa“.

„Jie (žurnalistai) padarys ar pasakys viską, kas tik įmanoma, nė kiek negalvodami apie pasekmes. Tai tikri bailiai ir, be jokios abejonės, liaudies priešai“, – pridūrė prezidentas.