Pasaulyje

2019.06.14 12:47

Irano atsakas JAV: prezidentas teigia, amerikiečiai kelia „rimtą grėsmę pasaulio stabilumui“

atnaujinta 13.35
BNS2019.06.14 12:47

Irano prezidentas Hassanas Rouhani penktadienį kalbėdamas per tarptautinį forumą Kirgizijoje pareiškė, kad JAV veiksmai kelia rimtą grėsmę pasaulio ir Persijos įlankos regiono stabilumui.

„JAV vyriausybė per pastaruosius dvejus metus pažeisdama visas tarptautines struktūras ir taisykles ir naudodama savo ekonominius, finansinius ir karinius išteklius užėmė agresyvią poziciją ir kelia rimtą pavojų stabilumui regione bei pasaulyje“, – per Šanhajaus bendradarbiavimo organizacijos (ŠBO) atstovų susitikimą pabrėžė H. Rouhani.

Jis kalbėjo per Biškeke vykstantį ŠBO – Eurazijos šalių saugumo aljanso, kuriam, be kita ko, priklauso Kinija, Indija ir Rusija – forumą.

H. Rouhani taip pat vėl sukritikavo JAV sprendimą pasitraukti iš 2015 metų tarptautinio susitarimo dėl Irano branduolinės programos. Jo teigimu, Vašingtonas verčia kitas šalis pažeisti Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliuciją dėl prekybos ryšių normalizavimo su Teheranu.

Iraniečių prezidentas taip pat paragino kitas sutartį pasirašiusias valstybes „kaip įmanoma greičiau įvykdyti prisiimtus įsipareigojimus“, kad Teheranas galėtų plėtoti savo ekonominius interesus.

H. Rouhani neužsiminė apie incidentą Omano įlankoje, kur, JAV teigimu, Iranas ketvirtadienį užpuolė du tanklaivius.

Anksčiau penktadienį Iranas „nepagrįstais“ pavadino tokius Vašingtono kaltinimus.

JAE: tai „pavojinga eskalacija“

Jungtiniai Arabų Emyratai penktadienį pareiškė, kad dviejų tanklaivių užpuolimas Omano įlankoje, surengtas kelios savaitės po to, kai prie JAE krantų buvo apgadinti keturi laivai, yra „pavojinga eskalacija“. 

„Ataka prieš tanklaivius Omano įlankoje yra nerimą keliantis įvykis ir pavojinga eskalacija“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė JAE užsienio reikalų valstybės ministras Anwaras Gargashas), turėdamas omenyje ketvirtadienį dviejuose tanklaiviuose įvykusius sprogimus.     

Ministras taip pat pasmerkė trečiadienį Jemeno sukilėlių surengtą ataką, per kurią į oro uostą Saudo Arabijos pietvakariuose buvo paleista raketa. Per ataką buvo sužeisti 26 civiliai.   

Anot jo, „ši baisi ataka prieš civilius“ tėra vienas iš virtinės sukilėlių išpuolių, „žlugdančių Jungtinių Tautų politinį darbą ir siunčiančių žinią, jog smurtas ir karo veiksmai tęsiasi“.   

Šie įvykiai „turi paskatinti tarptautinę bendriją imtis veiksmų taikai ir saugumu regione užtikrinti“, sakė A. Gargashas. 

„Prievolė vengti eskalacijos yra kolektyvinė“, – pabrėžė ministras. 

Savo ruožtu Kinija penktadienį paragino „vesti dialogą“, Jungtinėms Valstijoms apkaltinus Iraną dėl atakų prieš du tanklaivius Omano įlankoje.   

„Tikimės, kad visoms susijusioms šalims pavyks išspręsti nesutarimus ir užbaigti konfliktą per dialogą bei konsultacijas“, – per spaudos konferenciją sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Geng Shuangas.

„Tai atitinka regiono valstybių, taip visos tarptautinės bendrijos interesus“, – pridūrė jis. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.