Naujienų srautas

Pasaulyje2019.06.14 11:37

Europolo pareigūnas: laiko klausimas, kada vėl pamatysime pinigų plovimo skandalą Baltijos šalyse

ELTA 2019.06.14 11:37

Baltijos šalims vis dar kyla grėsmė dėl „juodų“ pinigų iš Rusijos plovimo, teigia už kovą su pinigų plovimu atsakingo Europolo departamento vadovas Pedro Felicio.

„Tik laiko klausimas, kada vėl pamatysime pinigų plovimo skandalą tame regione, ir tai bus labai panašus skandalas į tuos, kuriuos matėme praeityje“, – pareiškė P. Felicio, rašo „Reuters“.

Europos policijos biuro pareigūnas pabrėžė, kad, nors kova su pinigų plovimu Europoje tapo efektyvesnė, Baltijos šalyse esą vis dar yra trūkumų.

„Kai kurie bankai Baltijos šalyse yra labai pažeidžiami, ypač – pinigų plovimo iš Rusijos atvejais. Padėtis gerėja, bet visos problemos dar toli gražu neišspręstos“, – sakė P. Felicio.

Europos policijos biuro pareigūnas „Reuters“ tikino, kad „didžiuliai kiekiai nelegalių lėšų“ į Europą įplaukia daugiausia iš Rusijos ir Kinijos.

„Nešvarūs“ pinigai iš Rusijos šiuo metu yra pačiame „Danske Bank“ ir „Swedbank“ pinigų plovimo skandalo centre.
„Iš Rusijos ekonomikos ištraukiami milijardai nelegalių pinigų“, – sakė P. Felicio, pabrėždamas apie pinigų plovimo skandalų pasikartojimą Baltijos šalyse.

Pasak Europolo pareigūno, problemą gilina tai, kad Europoje ypač sunku įrodyti, jog pinigai buvo plaunami ir tai, kad „iš Rusijos – nulis bendradarbiavimo“.

Nors, aiškino P. Felicio, Baltijos šalys yra pinigų plovimo „fronto linija“, išplauti pinigai yra investuojami kitur.
„Investicijos į nekilnojamąjį turtą būtų viena pagrindinių krypčių“, – sakė P. Felicio, išskirdamas NT Londone ir Romoje.

ELTA primena, kad „Swedbank" anksčiau neigė prielaidas apie savo įsitraukimą į „Danske Bank" pinigų plovimo skandalą, tačiau turėjo pripažinti kaltinimus, kai Švedijos visuomeninis transliuotojas SVT vasario 20 d. pranešė, kad tarp „Swedbank" ir „Danske Bank" Baltijos šalių filialų įvykdyta mokėjimų už maždaug 40 mlrd. kronų (3,8 mlrd. eurų). Švedijos ir Estijos finansų inspekcijos apie bendrą „Swedbank" tyrimą pranešė jau kitą dieną - vasario 21-ąją.

„Danske Bank" filialas Taline taip pat įsisuko į didžiulį pinigų plovimo skandalą. Apie 200 mlrd. eurų vertės abejotinos kilmės mokėjimai, daugiausia iš Rusijos ir kitų buvusios SSRS šalių, manoma, buvo įvykdyti filiale tarp 2007 ir 2015 m.

Skandalas iškilo 2018-aisiais ir privertė „Danske Bank" generalinį direktorių atsistatydinti, o 10 banko Estijos filialo darbuotojų buvo sulaikyti.

Vėliau SVT pranešė, kad „Swedbank" vadovams pernai rugsėjį siųsta, o vėliau nutekinta vidaus ataskaita atskleidė, jog 2007-2015 m. tarp įtarimą sukėlusių „Swedbank" ir „Danske Bank" klientų Baltijos šalyse buvo pervesta iš viso 95 mlrd. Švedijos kronų (9,04 mlrd. eurų).

SVT teigimu, „Swedbank" teikė paslaugas ir Rusijos oligarchams bei buvusiam Ukrainos prezidentui Viktorui Janukovyčiui.

Dėl pinigų plovimo skandalo iš pareigų buvo priversti pasitraukti „Swedbank" grupės generalinė direktorė Birgitte Bonnesen ir valdybos pirmininkas Larsas Idermarkas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi