Pasaulyje

2019.06.14 11:20

Turkija nesitrauks dėl rusiškų raketų S-400 įsigijimo, Vokietija siūlo persigalvoti

atnaujinta 14.11
ELTA 2019.06.14 11:20

Turkija ryžtingai nusiteikusi Rusijos oro gynybos raketų sistemų S-400 įsigijimo klausimu ir neketina jų atsisakyti. Tai penktadienį per susitikimą su Anatolijos naujienų agentūros redaktoriais pareiškė Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu.

„S-400 klausimu mes nusiteikę ryžtingai ir neketiname trauktis. Mes turėjome patenkinti savo poreikį tokioms sistemoms, ir mes tai padarėme su Rusija“, – pabrėžė jis.

Pirmieji pranešimai apie Rusijos ir Turkijos derybas dėl S-400 tiekimo pasirodė 2016 metų lapkritį. Sutarties pasirašymo faktą Rusija patvirtino 2017 metų rugsėjo 12 d. Turkijos gynybos ministras Hulusis Akaras pareiškė, kad S-400 dislokavimas prasidės 2019 metų spalį.

Kaip pranešė 2017 metų gruodį Rusijos valstybinės korporacijos „Rostech“ generalinis direktorius Sergejus Čemezovas, sistemos S-400 Turkijai atsieis 2,5 milijardo dolerių.

JAV aktyviai mėgina neleisti, kad Turkija įsigytų S-400. Anksčiau Vašingtonas jau įspėjo Ankarą, jog jei ji įsigis šių sistemų, JAV gali neparduoti Turkijai naikintuvų-bombonešių F-35.

„Mes netylėsime“

Ankara yra pasiruošusi atsakyti Vašingtonui, jei šis įves sankcijas Turkijai dėl rusiškų raketų sistemų S-400 įsigijimo, pareiškė Turkijos užsienio reikalų ministras M. Cavusoglu.

„Jei JAV pradės įgyvendinti neigiamas priemones, tai ir mes turime atsakomųjų žingsnių. Amerika priėmė nemažai sprendimų, mes nesiruošiame likti neišgirsti. Jei su mumis elgsis blogai, mes imsimės analogiškų žingsnių“, – Anatolijos naujienų agentūrai sakė M. Cavusoglu.

Ministras taip pat patikino, kad Turkija nesiruošia atšaukti sandorio su Rusija dėl raketų sistemų įsigijimo.
„Dėl S-400 mes nusiteikę ryžtingai ir nesiruošiame atsitraukti. Mums reikia patenkinti tokių sistemų poreikį, ir mes tai padarėme su Rusija“, – kalbėjo jis.

Pasak prezidento Recepo Tayyipo Erdogano, Turkija jau įsigijo rusų raketinę sistemą S-400.

„Sandoris baigtas, – pabrėžė jis trečiadienio vakarą savo valdančiosios partijos AKP renginyje Ankaroje. – Aš nesakau, kad Turkija nori įsigyti S-400 sistemą, aš sakau, kad mes ją jau įsigijome“.

Vokietija sveikintų persigalvojimą

Ankaros planai įsigyti Rusijoje pagamintų oro gynybos raketų sistemų S-400 kelia nesutarimus Šiaurės Atlanto aljanse, Berlynas sveikintų Turkiją, jei ši pakeistų savo sprendimą. Tai penktadienį per spaudos konferenciją pareiškė VFR ministrų kabineto atstovė Ulrikė Demmer.

„Mes stebime šią problemą. Turkijos ketinimas įsigyti Rusijos raketų sistemų svarstomas Aljanse, tai prieštaringa tema“, – sakė ji. Anot U. Demmer, Turkijos planai sudaro NATO „didelių keblumų, kurie aktyviai svarstomi kompetentingose Aljanso institucijose“. „Vokietijos vyriausybė sveikintų Turkiją, jeigu ji pakeistų savo sprendimą“, - pabrėžė ji.