Pasaulyje

2019.06.13 18:31

„BALTOPS“: Baltijos jūros pakrantėje pirmą kartą išsilaipino Ispanijos jūrų pėstininkai, Rusija stebi netoliese

Į Baltijos jūroje vykstančias NATO „BALTOPS“ karinių jūrų pajėgų pratybas pirmą kartą istorijoje atplaukė Ispanijos flagmanas, lėktuvnešis  „Juan Carlos I“, galintis taip pat atlikti desantines operacijas.

„Esame čia pirmą kartą, kad (užtikrintume – LRT.lt) Baltijos šalis ir NATO sąjungininkus“, – kalbėjo laive šalia Latvijos ir JAV karininkų stovintis kapitonas José Lago Ochoa.

Atsižvelgdami į pagrindinį „BALTOPS“ karinių pratybų tikslą sustiprinti sąjungininkų bendradarbiavimą, Ispanijos kariai tobulino savo įgūdžius atlikdami išsilaipinimą pajūryje ir bendradarbiaudami su kitų NATO narių pajėgomis.

„Čia paplūdimiai kitokie, jie (seklūs) ir nelygūs, – kalbėjo leitenantė Anna Lacida. – Kitą sykį mums gali reikėti daugiau karių perkelti sraigtasparniais.“

Ispanų laivas „Juan Carlos I“ yra pajėgus plukdyti iki tūkstančio karių bei tuzinus tankų, amfibines pajėgas. Nuo šio lėktuvnešio taip pat kyla sraigtasparniai ir naikintuvai.  

 „Anksčiau esame atlikę panašias operacijas, bet ne tokiu mastu ir ne su (tiek daug – LRT.lt) sąjungininkų“, – pridūrė A. Lacida.

Latvijoje Ispanijos jūrų pėstininkai atliko pirmąjį amfibinį išsilaipinimą Baltijos regione bei, tuo pačiu, naudojosi oro parama iš laivo „Juan Carlos I“.

„JAV turi jūrų pėstininkus – jei kyla problemų, siunčia juos. Mes elgiamės taip pat“, – Latvijoje „LRT English“ pasakojo Ispanijos jūrų pėstininkų 2-ojo bataliono vadas majoras Hugo Santosas.

2006 m. per kelias dienas Ispanijos jūrų pėstininkai buvo dislokuoti Libane ir dalyvavo veiksmuose konfliktiniuose regionuose visame pasaulyje – nuo humanitarinės pagalbos Haityje, iki kovų Afganistane ir Irake, teigia majoras H. Santosas.

Pasak jo, galimybė dislokuoti jūrų pėstininkus bet kurioje pasaulio vietoje „turbūt padeda lengviau išsaugoti taiką“.

Jūrų pėstininkai Ispanijoje yra vienintelės pajėgos galinčios pasirūpinti savo oro gynybos pajėgomis, aprėpiančios iki brigados dydžio dalinius, teigia majoras H. Santosas. Tokios galimybės Baltijos šalys siekė ne vienerius metus.

Anot leitenanto Carloso Sanchezo „Juan Carlos I“ laive, jokių incidentų ore tarp NATO ir Rusijos pajėgų kol kas nepasitaikė.

Kylant įtampai dėl Rusijos vykdomo karo Ukrainoje, ankstesnėse „BALTOPS“ karinėse pratybose pasitaikė incidentų, kai Rusijos orlaiviai žemame aukštyje praskrido virš NATO laivų. 2019 m. birželį Pietų Kinijos jūroje Rusijos karo laivas vos nesusidūrė su JAV laivu.

Šiemet „BALTOPS“ pratybų stebėti išsiųsti trys Rusijos laivai buvo pastebėti netoli Ispanijos pajėgų, tačiau laikėsi atstumo.

„Plaukiame mes, plaukia ir jie, – kalbėjo C. Sanchezas laive „Juan Carlos I“ – Mums nereikėjo imtis jokių papildomų priemonių.“

Antradienį Rusija perėmė virš Baltijos jūros skrendančius Švedijos ir JAV žvalgybos lėktuvus. NATO šiai operacijai sutelkė 36 orlaivius.

Ispanų flagmanas „Juan Carlos I“ šiemet į Baltijos jūrą atplaukė pirmą sykį. Iki šiol operacijas laivas vykdė daugiausiai Viduržemio jūros regione.

Paklaustas, ar Baltijos jūros regionas kuo nors skiriasi, leitenantas C. Sancezas atsakė: „Čia šalta“.

Po karių dislokacijos laivas grįš į savo uostą pietų Ispanijoje.

LRT.lt žurnalisto kelionės ir apgyvendinimo išlaidas finansavo JAV ambasada Vilniuje. Tai neturi įtakos pranešimo turiniui.