Pasaulyje

2019.06.13 16:45

Pentagonas teršia atmosferą labiau nei Portugalija ar Švedija

ELTA 2019.06.13 16:45

JAV gynybos departamentas, vadinamasis Pentagonas, pirmauja tarp pasaulio institucijų pagal šiltnamio efektą sukeliančių dujų taršą.

Pentagonas pagal šiltnamio dujų taršą lenkia ne tik kitas pasaulio institucijas, bet ir kai kurias išsivysčiusias valstybes, kaip Portugaliją ar Švediją, rodo Brauno universiteto mokslininkų atliktas tyrimas.

Jungtinių Valstijų kariuomenę prižiūrintis Pentagonas 2001–2017 m. išmetė apie 1,2 mlrd. tonų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, teigia mokslininkai, kurių tyrimą cituoja televizija CNBC.

„Pentagono tarša bet kuriais metais buvo didesnė nei daugelio mažesnių valstybių. Nors Pentagonas pastaraisiais metais vis aktyviau kalba apie energijos tausojimą ir atsinaujinančius išteklius, jis vis dar yra itin dideliu iškastinio kuro vartotoju“, – teigė tyrimo autorė Neta Crawford.

Kaip pabrėžiama tyrime, jei Pentagonas būtų valstybė, pagal šiltnamio dujų taršą ji užimtų 55-ą vietą pasaulyje.
Tyrimo išvadose teigiama, kad daugiausia, apie 70 proc., šiltnamio dujų Pentagonas išskiria dėl karių ir ginkluotės transporto.

Šiuo metu daugiausia pagrindinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų, anglies dioksido (CO2), išmeta Kinija, po jos rikiuojasi Jungtinės Valstijos.

Viso pasaulio mokslininkai vis garsiau kalba apie precedento neturinčias priemones, kurių šalys turi imtis, kad išvengtų katastrofiškų klimato kaitos padarinių.

Nepaisant mokslininkų perspėjimų, abejonėmis klimato kaitos padariniais pagarsėjusio JAV prezidento Donaldo Trumpo iniciatyva Jungtinės Valstijos pasitraukė iš Paryžiaus klimato kaitos susitarimą, kuriuo šalys įsipareigojo smarkiai mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų taršą.