Pasaulyje

2019.06.13 15:43

Kas pakeis Britanijos premjerę: po pirmojo balsavimo pirmauja Johnsonas

atnaujinta 17.07
BNS2019.06.13 15:43

Buvęs Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas ketvirtadienį užsitikrino daugiausiai balsų per pirmąjį balsavimą renkant valdančiosios Konservatorių partijos lyderį, o kiti trys kandidatai iš dešimties buvo eliminuoti.

B. Jonhsonas, vienas iš pagrindinių „Brexito“ kampanijos veidų, per slaptą balsavimą, kuriame dalyvavo 313 konservatorių parlamentarų, gavo 114 balsų. Trys pretendentai – Markas Harperis, Andrea Leadsom ir Esther McVey nesurinko minimalių 17 balsų, kad galėtų dalyvauti tolesniame etape.

Užsienio reikalų sekretoriaus poste B. Johnsoną pakeitęs Jeremy Huntas liko antras su 43 balsais, o trečias buvo aplinkos sekretorius Michaelas Gove`as, užsitikrinęs 37 kolegų palaikymą.

Dabar dėl teisės pakeisti Theresą May konservatorių lyderio ir ministro pirmininko pareigose varžysis septyni kandidatai.

B. Johnsonas padėkojo savo šalininkams ir parašė tviteryje: „Džiaugiuose, kad laimėjau pirmąjį balsavimą, bet turime atlikti dar daug darbo.“

Kitas atkrentamasis turas įvyks ateinančią savaitę, o dėl paskutiniųjų dviejų pretendentų balsuos 160 tūkst. Konservatorių partijos narių visoje šalyje. Galutiniai rinkimų rezultatai turėtų paaiškėti liepos pabaigoje.

Renkant Th. May įpėdinį didžiausias dėmesys skiriamas Britanijos įstrigusiam išstojimui iš Europos Sąjungos, o visi kandidatai žada įvykdyti Th. May nebaigtus darbus ir nutraukti šalies narystę bloke.

Iš pradžių planuota, kad JK pasitrauks iš bloko šių metų kovo 29 dieną, tačiau „Brexito“ procesui Londone patekus į aklavietę ši data buvo dukart atidėta, vėliausiai – iki iki spalio 31 dienos.

B. Johnsonas trečiadienį pareiškė, kad tapęs premjeru „įvykdys „Brexitą“. Šį tikslą jis žada pasiekti arba persvarsčius parlamento atmestą išstojimo sutartį, kurią Th. May pernai suderino su Bendrijos lyderiais, arba išstojant iš ES be jokio susitarimo spalio 31 dieną.

ES lyderiai tvirtina, kad sutartis negali būti pakeista, o ekonomistai perspėja, jog išstojimas be sutarties sukeltų ekonominį chaosą abipus Lamanšo sąsiaurio.

Be B. Johnsono, J. Hunto ir M. Gove'o, varžybose tebedalyvauja dar keturi pretendentai: buvęs „Brexito“ sekretorius Dominicas Raabas, vidaus reikalų sekretorius Sajidas Javidas, sveikatos apsaugos sekretorius Mattas Hancockas ir tarptautinės plėtros sekretorius Rory Stewartas.

Daugelis analitikų prognozuoja, kad J. Huntas ir M. Gove`as intensyviai varžysis dėl nuosaikesnio partijos sparno, pritariančio švelnesnei linijai „Brexito“ derybose su Europos Sąjunga, balsų.

D. Raabas, kaip ir B. Johnsonas, perspėjo esąs pasiruošęs išvesti Britaniją iš Bendrijos be susitarimo, kai spalio mėnesį sukaks naujas „Brexito“ galutinis terminas, jei ES nepasiūlys geresnių sąlygų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt