Pasaulyje

2019.06.13 10:25

Tanklaivių užpuolimas Artimuosiuose Rytuose: Iranas teigia gelbėjantis jūreivius, Maskva perspėja apie įtampą

atnaujinta 15.14
ELTA, BNS2019.06.13 10:25

Norvegijos kompanija „Frontline“, kuriai priklauso ketvirtadienį Omano įlankoje užpultas tanklaivis „Front Altair“, paneigė anksčiau televizijos kanalo „Al Mayadeen“ paskelbtą informaciją, kad laivas nuskendo. Tai pranešė laikraštis „Verdens Gang“.

Bendrovė taip pat patvirtino, kad po sprogimo tanklaivyje kilo gaisras.

„Kapitonas greitai priėmė sprendimą evakuoti įgulą dėl jos saugumo. Jūreivius paėmė šalia buvęs sausakrūvis laivas „Hyundai Dubai“. Kiek mums žinoma, kapitonas ir įgula susitvarkė su nepaprastąja situacija, veikdami pagal instrukciją“, - sakė kompanijos „Frontline“ atstovai.

Anksčiau laivo savininkai informavo, jog Norvegijos tanklaivio įgulą sudarė daugiausia rusai, gruzinai ir filipiniečiai.

Pasak arabų šalių žiniasklaidos, „Front Altair“ ir Panamoje įregistruotas tanklaivis „Kokuka Courageous“ buvo atakuojami torpedomis.

Gegužės 12 d. Jungtinių Arabų Emyratų URM pranešė, kad šalies išskirtinėje ekonominėje zonoje sabotažo taikiniais tapo keturi prekybiniai laivai. Buvo užpulti tanklaiviai „Amjad“ ir „Al-Marzuka“, priklausantys Saudo Arabijos kompanijai „Bahri“, taip pat su Norvegijos vėliava plaukiojantis tanklaivis „Andrea Victory“ ir emyratuose įregistruotas tanklaivis „A. Michel“.

Gegužės 24 d. Pentagonas pareiškė turįs informacijos, kad Iranas susijęs su tanklaivių užpuolimu.

Irano karinis jūrų laivynas išgelbėjo 44 dviejų tanklaivių įgulų narius po „nelaimės“ Omano jūroje, pranešė oficialioji naujienų agentūra IRNA.

„44 jūreivius iš dviejų užsienio naftos tanklaivių, šį rytą patyrusių nelaimę Omano jūroje, išgelbėjo iš vandens Hormozgano provincijos (karinio jūrų laivyno) gelbėjimo būrys ir nugabeno (juos) į Bandare Džasko uostą“, – „informuotą šaltinį“ cituoja IRNA.

Didžiosios Britanijos karinio jūrų laivyno struktūra, atsakinga už laivų judėjimo saugumą, paragino laikytis itin didelio atsargumo Omano įlankoje.

Naujienų agentūra „Bloomberg“, remdamasi šaltiniais Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) Fudžeiros uoste, pranešė, kad Omano įlankoje dega tanklaivis „Front Altair“.

Taip pat „Bloomberg“ skelbia, kad per ataką nukentėjo tanklaivis, plaukęs iš Saudo Arabijos į Singapūrą. Pasak žiniasklaidos, kalbama apie tanklaivį „Kokuka Courageous“.

Maskva: regione tvyro pernelyg didelė įtampa

Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas ketvirtadienį pareiškė, kad pranešimai apie Omano įlankoje užpultus du tanklaivius liudija, kad Persijos įlankoje dėl įtampos tarp Irano ir JAV susiklostė pernelyg aštri padėtis ir kad ją būtina deeskaluoti.

„Padėtis yra tokia sprogi, kad bet kokio apsirikimo ar nesusipratimo dėl tam tikrų įvykių tikimybė... klostosi gana grėsmingai. Sakyti, kad tai buvo kažkoks įprastas epizodas, būtų neteisinga: tai yra bendros itin aštrios padėties atspindys“, – žurnalistams sakė S. Riabkovas.

Anot jo, „reikalingos priemonės, visų pirma susijusios su situacija dėl Irano; reikia ramiai nešališkai išnagrinėti įvykius, nedaryti skubotų išvadų, galinčių šliūkštelėti alyvos į ugnį“.

„Neturiu jokios informacijos. Jeigu JAV jūrų pajėgų 5-ojo laivyno vadovybė tokios informacijos neturi, tuomet Rusijos užsienio reikalų viceministras jos juo labiau neturi. Dabar esame susirūpinę, ar per incidentą nenukentėjo Rusijos piliečių, galėjusių būti tarp įgulų narių – tai nagrinėja ambasados atitinkamose sostinėse“, – pažymėjo S. Riabkovas.