Pasaulyje

2019.06.13 09:09

Iranas: neatšaukus sankcijų, kompromiso su JAV nebus

ELTA2019.06.13 09:09

Apie JAV ir Irano konflikto išsprendimą, anot prezidento Hassano Rouhani, galima galvoti tik tada, kai bus atšauktos amerikiečių sankcijos.

„Įtampos regione šaknys yra (JAV) ekonominis karas. Ir kai tik jis baigsis, mes vėl turėsime stabilumą“, – pareiškė H. Rouhani trečiadienio vakarą Teherane po susitikimo su Japonijos premjeru Shinzu Abe.

Iranas, pasak H. Rouhani, nenori karinio konflikto regione, „ir su taip pat JAV ne“, tačiau į bet kokį puolimą duos adekvatų atsaką. Iranas esą nori likti ir branduoliniame susitarime, tačiau su sąlyga.

Branduolinį susitarimą su Iranu 2015 metais pasirašė JAV, Vokietija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Rusija ir Kinija. JAV prieš metus pasitraukė iš susitarimo ir nuo tada vėl taiko Teheranui ekonomines sankcijas.

Prieš mėnesį ir Iranas pareiškė abejones dėl susitarimo ir davė kitoms sutarties partnerėms laiko iki liepos 7-osios įvykdyti ekonominius įsipareigojimus.

H. Rouhani padėkojo Sh. Abei už jo mėginimą sušvelninti konfliktą tarp Irano ir JAV ir pasirūpinti taika ir saugumu regione. „Premjeras nusiteikęs optimistiškai, kad ateitis regione bus pozityvi“, – sakė prezidentas.

Sh. Abė savo pokalbius su H. Rouhani pavadino „gerais ir racionaliais“. Iranas yra svarbi regiono šalis, kurios vaidmuo turi lemiamą reikšmė saugumui ir stabilumui. „Todėl mes turime tęsti tokius pokalbius ir neprarasti vilties“, – sakė svečias.

Sh. Abė į Teheraną atvyko trečiadienį. Ketvirtadienį jis dar susitiks su šalies aukščiausiuoju lyderiu ajatola Ali Chamenejumi. Šis, remiantis konstitucija, turi paskutinį žodį visais strateginiais klausimais Irane.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.