Pasaulyje

2019.06.12 18:22

NATO pradeda pratybas Baltijos jūroje: dėl Rusijos veiksmų pirmą kartą atplaukia naujas JAV laivynas

Benas Gerdžiūnas, specialiai LRT.lt iš Rygos2019.06.12 18:22

Baltijos jūros regione prasidėjo 47-osios kasmetinės tarptautinės NATO jūrų pajėgų karinės pratybos „BALTOPS“. Jose pirmą kartą dalyvauja atkurtas Šaltojo karo laikus menantis 2-asis JAV laivynas.

„BALTOPS“ pratybose dalyvauja 18-os valstybių karinės jūrų pajėgos su 50 antvandeninių laivų, 36 orlaiviais, 2 povandeniniais laivais ir 8,6 tūkst. karių.

Karinėms pratyboms vadovauja 2-oj      o JAV karinio jūrų laivyno vadas viceadmirolas Andrew „Woody“ Lewisas. Atlanto vandenyne veikęs iki 1950 m., 2-asis Jungtinių Valstijų laivynas buvo išardytas 2011 metais.

Tačiau 2018 m. rugpjūčio 24 d. JAV laivynas buvo atkurtas dėl aštrėjančių Rusijos veiksmų bei, pasak tuometinio JAV gynybos sekretoriaus Jimo Mattiso, atsiradusios „konkurencijos tarp didžiųjų galių“.

Rusijos povandeninių laivų veikla Atlanto vandenyne šiuo metu aktyvesnė „nei kada nors anksčiau per 25-erius metus, – 2018 m. žurnalistams teigė JAV karinių jūrų pajėgų operacijų vadas admirolas Johnas Richardsonas. – Suprantame, kad patekome į kovą dėl Atlanto vandenyno, ir mes joje kovosime.“

Šiais metais Baltijos regione pasirodęs 2-asis JAV karinis laivynas ne tik siunčia signalą Rusijai, bet ir tęsia NATO pastangas sustiprinti kariuomenės mobilumą ir transatlantines kariuomenės pastiprinimo galimybes.

Šiemet į Baltijos jūrą pirmą sykį atplaukė ir ispanų flagmanas „San Juan I“, iki šiol operacijas vykdęs daugiausiai Viduržemio jūros regione.

Nuo 1993 m. „BALTOPS“ karinėse pratybose dalyvavo ir Rusija, kol 2008 m. pradėjo karą prieš Gruziją. Iš naujo prisijungti prie pratybų Rusija buvo pakviesta 2010 m. ir dalyvavo jose iki 2014 m. įvykdytos Krymo aneksijos.

Šiemet stebėti Baltijos jūroje vykstančių pratybų Rusija išsiuntė tris laivus. Regione šalis taip pat surengė savo laivyno karines pratybas.

Kylant įtampai dėl Rusijos vykdomo karo Ukrainoje, ankstesnėse „BALTOPS“ karinėse pratybose pasitaikė incidentų, kai Rusijos orlaiviai žemame aukštyje praskrido virš NATO laivų. Antradienį Rusija be incidentų perėmę JAV ir Švedijos žvalgybos lėktuvus.

Karinės pratybos, kuriose dalyvauja Švedija, Vokietija ir Baltijos šalys vyks iki birželio 21 dienos.

LRT.lt žurnalisto kelionės ir apgyvendinimo išlaidas finansavo JAV ambasada Vilniuje. Tai neturi įtakos pranešimo turiniui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt