Pasaulyje

2019.06.15 19:40
N-18

Tyrimas: Šiaurės Korėjoje nustatė šimtus egzekucijų vietų, jas privalėjo stebėti tūkstančiai žmonių

LRT.lt2019.06.15 19:40

Viena Šiaurės Korėjos nevyriausybinė organizacija praneša, kad šalyje surado 318 vietų, kuriose valdžia viešai vykdė mirties bausmes stebint tūkstančiams žmonių, praneša BBC.

Rengdama ataskaitą, per ketverius metus organizacijos darbo grupė apklausė 610 iš Šiaurės Korėjos pabėgusių asmenų.

Ataskaitoje pateikiami liudijimai apie dešimtmečius trukusias egzekucijas. Žmonės buvo žudomi ir už pavogtą karvę, ir už Pietų Korėjos televizijos žiūrėjimą, rašo BBC.

Pasak žmogaus teises ginančios organizacijos, viešos mirties bausmės buvo vykdomos prie upių, laukuose, turguose, mokyklose ir sporto aikštelėse.

Antradienį pasirodžiusioje ataskaitoje rašoma, kad vykdomas egzekucijas stebėdavo tūkstantinės minios. Stebėti egzekucijas buvo verčiami ir mirčiai pasmerktų asmenų artimieji, įskaitant ir vaikus. Giminaičiai retai atgaudavo artimųjų palaikus ir sužinodavo, kur jie palaidoti, teigiama BBC portale.

Anot liudijimų, jauniausiam viešas žudynes stebėjusiam vaikui buvo vos septyneri.

Kaip rašoma BBC, egzekucijos vyko ir įkalinimo įstaigose – kalėjimuose, darbo stovyklose, kuriose už politinius nusikaltimus nuteisti žmonės yra verčiami dirbti fizinį darbą, pavyzdžiui, užsiimti kasyba ar miškų kirtimu.

Vienas šio amžiaus pradžioje darbo stovykloje kalėjęs Šiaurės Korėjos bėglys pasakojo, kad 80 kalinių buvo priversti žiūrėti, kaip vyko trijų moterų, apkaltintų bandymu pasprukti į Kiniją, egzekucija.

Anot jo, valstybės saugumo ministerijos pareigūnas tada įspėjo minią: „Taip gali nutikti ir jums“.

Ataskaitoje nurodoma, kad „egzekucijos yra pagrindinis gyventojų įbauginimo įrankis, atgrasantis gyventojus įsitraukti į veiklą, kurią režimas laiko nepageidautina“.

Anot liudytojų, daugiausia egzekucijų buvo įvykdyta sušaudant žmones. Šaudymus dažnai atlikdavo trys šauliai, kiekvienas į pasmerktojo kūną paleisdamas po tris kulkas.

Kai kurie apklaustieji teigė, kad pasitaikė atvejų, kai egzekucijas vykdantys asmenys atrodė neblaivūs.

Pasak vieno bėglio, greičiausi „taip yra todėl, kad žudyti yra emociškai sunku“, rašo BBC.

Buvo pranešimų ir apie viešai rengtas kartuves, nors nevyriausybinė organizacija teigė, kad nuo 2005 m. kartuvės buvo rengiamos vis rečiau arba išvis nebevyko.

Tačiau pranešimus apie vykdytas egzekucijas labai sunku patikrinti, todėl gali pasitaikyti ir klaidingos informacijos, rašo BBC. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt