Pasaulyje

2019.06.12 16:10

Prieš Lenkijos ir JAV prezidentų susitikimą – gynybos ministrų derybos

Trečiadienį Lenkijos valstybės delegacija lankosi JAV. Vizito metu didelis dėmesys skiriamas gynybai, tad Pentagono vadovas Patrickas Shanahanas jau susitiko su Lenkijos gynybos ministru Mariuszu Balszczaku.

Prieš JAV prezidento Donaldo Trumpo ir Lenkijos vadovo Andrzejaus Dudos susitikimą Baltuosiuose Rūmuose, Pentagone laikinasis Jungtinių Valstijų gynybos sekretorius P. Shanahanas priėmė lenkų gynybos ministrą M. Blaszczaką. 

„Gerbiame ir vertiname Lenkijos indėlį kalbant apie naštos dalijimąsi, pajėgumus, pasirengimą ir gebėjimą vykdyti jungtines operacijas. Ir ne tik dėl to, bet ir daugybės kitų dalykų, dėl kurių Lenkiją galima laikyti geru pavyzdžiu“, – sakė P. Shanahanas.

Pavyzdžiu visai Trumpo kritikuojamai NATO, kur dauguma šalių vis dar neskiria gynybai pasižadėtų bent jau 2 proc. nuo bendrojo vidaus produkto. Pavyzdžiu tokioms šalims kaip Vokietija – mėgstamiausiam Vašingtono kritikos strėlių taikiniui.

Lenkija nebando išlaukti, kol D. Trumpą Baltuosiuose rūmuose pakeis kas nors sukalbamesnis, bet naudojasi proga ir aktyviai siekia įtikinti Jungtines Valstijas labiau įsitraukti tiek į pačios Lenkijos, tiek viso regiono gynybą. 

A. Dudos vizitas JAV vyksta Vašingontui ir Varšuvai minint diplomatinių santykių 100-metį ir Lenkijos narystės NATO 20-metį. Tai – puiki proga dar labiau sutvirtinti šiuos ypatingus santykius, sustiprėjusius abiejose sostinėse valdžą įgijus nacionalistams.  

„Mūsų tarpusavio santykiams tai bus dar viena svarbi diena. Prezidentas Duda ir prezidentas Trumpas kalbėsis apie apie gynybinį bendradarbiavimą. Pernelyg nesileisdamas į detales galiu tik pasakyti – esu tikras rasime optimalų modelį Jungtinių Valstijų pajėgoms Lenkijoje, kuris prisidės ne tik prie mūsų saugumo, bet ir NATO apskritai“, – pareiškė M. Blaszczakas.

Optimalus modelis greičiausiai nebus tokia karinė bazė, kokios lenkai siekė – „Trumpo fortas“ – kaip pernai bandė įtikti tokį pavadinimą pasiūlęs A. Duda. 

Kol kas užsimenama apie papildomus karius, kurie prisijungtų prie amerikiečių vadovaujamos priešakinių pajėgų grupės Suvalkų koridoriuje. Taip pat kalbama apie tolesnes priešraketinės gynybos bazės statybas. 

Bet koks susitarimas nepatiks Rusijai. Bet klausimas apie galimą Rusijos reakciją į Vašingtono ir Varšuvos susitarimą gynybos vadovų Pentagone buvo buvo palydėtas juoku. 

Plačiau žiūrėkite nuo 8:05 min.

Žinios. Karščio bangai neslūgstant – tiekėjų prašymas vandenį naudoti atsakingai
Žinios. Karščio bangai neslūgstant – tiekėjų prašymas vandenį naudoti atsakingai