Pasaulyje

2019.06.12 09:06

Kazachstano sostinėje prisaikdintas naujasis prezidentas Tokajevas

BNS 2019.06.12 09:06

Kazachstano sostinės Nepriklausomybės rūmuose trečiadienį įvyko išrinktojo prezidento Kasymo-Žomarto Tokajevo inauguracijos ceremonija.

Ceremoniją stebėjo pirmasis šalies prezidentas Nursultanas Nazarbajevas, abiejų parlamento rūmų deputatai, diplomatai, ministrai, Konstitucinės tarybos nariai ir kiti svečiai.

Per inauguraciją priesaiką davusiam K.-J. Tokajevui įteiktas Kazachstano Respublikos prezidento pažymėjimas. Padėjęs dešiniąją ranką ant šalies konstitucijos, priesaiką jis davė valstybine – kazachų – kalba.

„Iškilmingai prisiekiu ištikimai tarnauti Kazachstano tautai, griežtai laikytis konstitucijos ir Kazachstano Respublikos įstatymų, garantuoti piliečių teises ir laisves, sąžiningai vykdyti man patikėtas Kazachstano Respublikos prezidento pareigas“, – sakė K.-J. Tokajevas.

Po priesaikos nuskambėjo Kazachstano himnas ir patrankų, esančių prie Nepriklausomybės rūmų, šūviai.

N. Nazarbaevui lojalus karjeros diplomatas K.-J. Tokajevas sekmadienį vykusiuose pirmalaikiuose rinkimuose gavo 71 proc. balsų. Rinkimus lydėjo griežti valdžios veiksmai prieš opoziciją ir protestuotojus bei didžiulio masto balsavimo taisyklių pažeidimai.

Tai buvo pirmieji prezidento rinkimai Kazachstane, kuriuose nedalyvavo kovo mėnesį netikėtai atsistatydinęs 78 metų N. Nazarbaevas, valdęs šalį nuo sovietinių laikų. 

Visgi net ir pasitraukęs N. Nazarbajevas, kuriam suteiktas konstitucinis „Tautos lyderio“ titulas ir teisė iki gyvos galvos vadovauti šalies saugumo tarybai, išsaugojo įtaką ir toliau turėtų tarti paskutinį žodį visais svarbiausiais šios 18 mln. gyventojų turinčios Centrinės Azijos valstybės klausimais.

K.-J. Tokajevo kadencija truks penkerius metus.

„Dialogas su visuomene“

K.-J. Tokajevas žadėjo, kad prezidento poste užmegs „dialogą su visuomene“, tačiau šalyje abejojama, ką jis gali pasiekti kaip ilgametis režimo, griežtai besipriešinančio politinėms reformoms, veikėjas.

Trečiadienį jis pažadėjo sukurti „nacionalinę visuomenės pasitikėjimo tarybą“, kad visuomenė aktyviau dalyvautų politikoje.

Be to, prezidentas sakė ketinantis „rimtai atnaujinti socialinę politiką“. Tokiais jo komentarais, regis, siekiama užgniaužti protestų nuotaikas.

Visuomenės nepasitenkinimas teisėsauga nuo rinkimų dienos tik gilėja; internete dalijamasi vaizdo įrašu, kuriame matoma, kaip sulaikomi pagyvenę protestuotojai ir keli su protestais nesusiję piliečiai tempiami į policijos furgoną.

Maždaug pusė tūkstančio žmonių buvo sulaikyti Nur Sultane ir buvusioje šalies sostinėje Almatoje sekmadienį per protestą prieš rinkimus.

Sekmadienį buvo sulaikyta ir grupė žurnalistų, tarp jų du naujienų agentūros AFP reporteriai. Visi jie vėliau buvo paleisti.

K.-J. Tokajevas buvo viešai pareiškęs paramą tokiems policijos veiksmams.

Pilietinis aktyvistas Dimašas Alžanovas, kuris sekmadienį ir pirmadienį buvo dukart suimtas ir paleistas, AFP trečiadienį sakė abejojantis K.-J. Tokajevo pažadu paskatinti pilietinės visuomenės aktyvumą ir didinti visuomenės pasitikėjimą.

K.-J. Tokajevas „yra nelegitimus (valstybės vadovas), nes buvo išrinktas su daugybe pažeidimų. Prieš kalbėdamas apie visuomenės pasitikėjimą, jis turėtų įvesti rimtų politinių reformų, kurios parodytų, kad sistemos požiūris į piliečius keičiasi“, tvirtino D. Alžanovas.

Kazachstano generalinis prokuroras trečiadienį perspėjo, kad protestuotojai, dalyvausiantys „nelegaliuose“ mitinguose ir toliau bus sulaikomi.