Pasaulyje

2019.06.12 09:00

Honkonge dėl protestų atidėtas ekstradicijos įstatymo svarstymas

atnaujinta 9.43
BNS 2019.06.12 09:00

Honkongo pareigūnai trečiadienį atidėjo antrąjį kontroversiško įstatymo, kuris leistų išduoti žmones į pagrindinę Kinijos teritorijos dalį, svarstymą dešimtims tūkstančių protestuotojų išėjus į gatves.

Honkongo parlamento pirmininkas paskelbė, kad trečiadienio rytą turėjęs vykti posėdis bus nukeltas „vėlesnei datai“, minioms protestuotojų susirinkus miesto centre ir užblokavus didžiausius kelius.

Vėliau trečiadienį Honkongo vyriausiasis sekretorius Matthew Cheungas paragino protestuotojus paklusti įstatymams ir išsiskirstyti.

Tai buvo pirmoji oficiali miesto pareigūnų reakcija į masinius protestus dėl vyriausybės planų leisti ekstradiciją į Kiniją.

„Taip pat raginu susirinkusius piliečius pademonstruoti kuo didesnį santūrumą, taikiai išsiskirstyti ir neprieštarauti įstatymams“, – sakė M. Cheungas vaizdo kreipimesi.

Honkongo lyderė Carrie Lam stūmė įstatymą nepaisydama žmogaus teisių gynėjų ir verslo grupių kritikos. Oponentai sako, kad Kinijos teisinė sistema neužtikrins tokių pačių teisių atsakovams kaip pusiau autonominiame Honkonge.

Anksčiau šią savaitę C. Lam paneigė, jog ignoruoja visuomenės nepasitenkinimą įstatymu, ir pabrėžė, kad jos administracija jau padarė didelių nuolaidų, siekdama užtikrinti unikalias Honkongo laisves.

Be to, jos teigimu, teisės akte numatytos tarptautinius standartus atitinkančios tam tikros apsaugos priemonės, skirtos apsaugoti žmogaus teises.

„Aš ir mano komanda neignoravome jokių nuomonių, išreikštų dėl šio labai svarbaus teisės akto. Klausėmės ir klausomės labai atidžiai“, – tvirtino Honkongo lyderė.

Buvusi britų kolonija Honkongas 1997 metais buvo grąžintas Kinijai, bet 50-čiai metų išsaugojo teisę į savo socialines, teisines ir politines sistemas pagal modelį „viena šalis, dvi sistemos“.