Pasaulyje

2019.06.12 11:56

Pilietinės visuomenės pergalė ar tik neapgalvotas taikinys: kodėl atsitraukta nuo Ivano Golunovo?

Ronaldas Galinis, LRT.lt 2019.06.12 11:56

Rusijos žiniasklaidą sutelkusi, net ir dalį įprastai valdžiai lojalių žurnalistų kritiškai tyrėjams pasisakyti privertusi Ivano Golunovo byla antradienį nutraukta. Nors policija panaikino kaltinimus ketinimu platinti narkotikus ir postų dabar jau gali netekti keli pareigūnai, dėl kurių kreiptasi į patį Vladimirą Putiną, ne visi stebėtojai drąsiai vadina tai pilietinės visuomenės pergale.

Gerą reputaciją turintis, korupcijos apraiškas Maskvoje tyrinėjęs I. Golunovas, pastaruoju metu dirbęs naujienų portale „Meduza“, buvo sulaikytas penktadienį. Kolegų ir opozicijos aktyvistai pyko ne tik dėl to, kad tikėjo jo nekaltumu, tačiau ir dėl to, kad areštinėje žurnalistas buvo mušamas, 12 valandų jam neleista susisiekti su advokatu, atsisakyta suteikti medicininę pagalbą. Negana to, policijos paskelbtos nuotraukos iš neva jo buto pasirodė darytos kitur, vėliau ji pati pripažino „klaidą“.

LRT.lt kalbintas Lietuvoje gyvenantis žurnalistas iš Rusijos Michailas Maglovas sako, kad priimtas sprendimas panaikinti kaltinimus buvo saugiausias ir vienintelis teisingas, kurį lėmė didelis dėmesys bylai.

„Pastarąsias tris dienas mes stebėjome beprecedentę tarptautinę kampaniją Ivanui ginti, tokio masto ir Rusijoje seniai nebuvo. Šioje situacijoje tapo akivaizdu, kad tęsti šios visiškai sufabrikuotos bylos nebeįmanoma ir teko kažkokiu būdu suktis iš situacijos“, – sako pašnekovas.

VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojo dr. Lauryno Jonavičiaus vertinimu, nepaisant vienybę parodžiusios reakcijos, valdžia taip pat pasiuntė signalą – sulaikyti ir apkaltinti galima kone bet ką, netgi garsų žurnalistą. Tai, kas įvyko, esą galima vadinti dar vienu savotišku „raudonų linijų“ testavimu.

„Valdžiai tai turbūt yra mokymasis per bandymus – nuolatos tikrinti, kur yra ribos, kas yra galima, kiek toli galima eiti ir kaip reaguoti, kiek toli eiti yra pasirengusi kita pusė ir kokiomis priemonėmis. Tai tikriausiai yra informacijos rinkimo vienas iš metodų“, – LRT.lt sakė politologas.

Sisteminis reiškinys

Žmogaus teisių tarybos prie Rusijos prezidentūros pirmininkas Michailas Fedotovas antradienio žinią įvardijo kaip pilietinės visuomenės pergalę.

„Tai bendra pergalė – pilietinės visuomenės, priežiūros organų, sveiko proto, įstatymo pergalė“, – M. Fedotovo žodžius cituoja tarybos oficialusis tinklalapis.

M. Maglovas su šiuo apibūdinimu santūriai sutinka, tačiau atkreipia dėmesį į sisteminę problemą – Baudžiamasis kodeksas, ir būtent kaltinimai disponavimu ar prekyba narkotikais, yra vienas dažniausiai naudojamų įrankių susidoroti su valdžios kritikais Rusijoje.

„Straipsnis, pagal kurį jis buvo kaltinamas, Rusijoje vadinamas „tautiniu straipsniu“ – tūkstančiai žmonių, remiantis juo, šiuo metu sėdi Rusijos kalėjimuose, įskaitant ir žurnalistus, aktyvistus. Pavyzdžiui, Pskovo srityje jau keletą mėnesių yra nagrinėjama byla „Atviros Rusijos“, judėjimo, kurį įsteigė Michailas Chodorkovskis, nariams“, – sakė M. Maglovas.

Jo turėta omenyje byla – sausį iškelta Lijai Mikuškinai bei jos vyrui Artiomui, Aleksejaus Navalno štabo aktyvistui. Jų bute tuomet atlikta krata remiantis įslaptinto liudininko parodymais, kovo mėnesį iškelta ir antroji byla.

Kad visuomenės nepasitenkinimas ir tarptautinis dėmesys paskatins keisti įstatymus ar susiaurins pareigūnų galias, įmanoma tik vienu atveju, sako M. Maglovas, „jeigu solidarumo akcija Rusijoje ir užsienyje, spaudimas valdžiai tokia pat jėga tęsis“.

Anot jo, atsargiai reikėtų vertinti ir interpretaciją, jog I. Golunovas paleistas dėl to, kad jo tyrimai ne kartą buvo nepalankūs pareigomis piktnaudžiaujantiems Maskvos politikams ir vietos verslo veikėjams, tačiau nelietė Kremliaus ir V. Putino artimojo rato.

„Galima pasižiūrėti į šios dienos Aleksejaus Navalno „Fondo kovai su korupcija“ tyrimą apie aukštą FSB pareigūną, kuris pastarosiomis dienomis įvardintas galimu Ivano Golunovo persekiojimo autoriumi. Jis susijęs su įmone „Ritual“, kuri Maskvoje atsakinga už laidojimo paslaugas. Tai yra labai didelis ir kriminalizuotas verslas, kurį tyrinėjo Ivanas. Ir kai jis buvo teisme, prieš pasiunčiant namų areštui jis pareiškė, kad jo sulaikymas susijęs būtent su šiuo žurnalistiniu tyrimu. Tad jeigu mes laikysime aukštą FSB pareigūną Kremliumi, tada tokia teorija nesusiriša. Matote, tai yra klausimas apie terminus, kuriuos naudosime“, – sakė išeivis iš Rusijos.

Pasirinktas prastas taikinys

I. Golunovo byla nutraukta dieną prieš protesto eitynes, kurios planuotos Maskvoje šiandien. Ketinimą jose dalyvauti internete pareiškė daugiau kaip 20 tūkst. žmonių.

Nuo pat penktadienio vienasmeniai protestai vyko Maskvoje prie policijos departamento – siekiant išvengti sulaikymų dėl nesankcionuotų mitingų, žmonės rikiavosi į ilgas eiles, kad pavieniui pastovėtų su plakatu, smerkiančiu policijos veiksmus prieš I. Golunovą.

Po pareigūnų viešos gėdos dėl nuotraukų iš neva I. Golunovo buto, apie „nepasitikėjimą“ šiuo tyrimu prakalbo ir Rusijos Federacijos Tarybos pirmininkė Valentina Matvijenko, formaliai – trečiasis pagal rangą žmogus po prezidento ir ministro pirmininko.

„Echo Moskvy“ nuomonių skiltyje publicistas, rašytojas Viktoras Šenderovičius dar prieš žurnalisto paleidimą ironizavo, jog, „rodos, tik Ramzanas Kadyrovas dar neišstojo palaikyti Ivano Golunovo, likusieji jau su mumis, įskaitant Peskovą“.

Sulaikytąjį nuo pat pirmosios dienos iš tiesų palaikė ne tik nepriklausoma žiniasklaida ir opozicijos autoritetai, abejones tuo, kaip vykdomas tyrimas išreiškė ir, pavyzdžiui, Margarita Simonyan, televizijos RT vyriausioji redaktorė, „maksimaliam skrupulingumui ir atvirumui“ ragino NTV žurnalistė Irada Zeinalova.

Anot V. Šenderovičiaus, Rusijos valdantieji ir jiems artima aplinka pastaruoju metu stengėsi pristabdyti procesą, mat be kita ko, V. Putino kitą savaitę, birželio 20-ąją, laukia kasmetinė vadinamoji „tiesioginė linija“, per kurią jis gyvai atsakinėja į gyventojų klausimus.

„Galimas variantas. Nenoras kirsti per reitingus galėjo suveikti. Kas labiau – sunku pasakyti, veikia kompleksas“, – LRT.lt sakė L. Jonavičius.

Pasak republic.ru žurnalisto Olego Kašino, I. Golunovas „iš visų rusų žurnalistų yra vos ne prasčiausia kandidatūra tyliam susidorojimui (...). Geriausiai rašantis tyrėjas, neginčytinos reputacijos žmogus, (...) kurio netgi priešai niekada neįtarė užsakymų atidirbinėjimu, autorius, kurio tekstų kokybė visados buvo neįtikimai aukšta (...) ir kas, matyt, taip pat svarbu – asmuo, su kuriuo per vieną-du rankos paspaudimus susijusi visa žurnalistinė Maskva“, – dar pirmadienį savo komentare rašė jis.

Kaip šiandien paskelbė vidaus reikalų ministras Vladimiras Kolokolcevas, nutraukus bylą nuo pareigų nušalinti Maskvos vakarų apygardos policijos viršininkas generolas Andrejus Pučkovas ir VRM Maskvos padalinio narkotikų kontrolės valdybos viršininkas generolas Jurijus Deviatkinas.

Jų sprendimus nagrinės Rusijos tyrimų komitetas, prašymas atleisti juos ministro pateiktas V. Putinui.