Pasaulyje

2019.06.11 19:40

Junckeris: dėl naujos „Brexito“ sutarties nebus deramasi

BNS2019.06.11 19:40

Europos Komisijos vadovas Jeanas-Claude`as Junckeris antradienį perspėjo pretendentus, siekiančius pakeisti atsistatydinančią Jungtinės Karalystės premjerę Theresą May, kad Briuselis jokiu atveju nesiderės dėl naujos „Brexito“ sutarties ir kad Britanija turėtų išstoti iš Europos Sąjungos pernai su Londono vyriausybe suderintomis sąlygomis.

Keli Konservatorių partijos įstatymų leidėjai, siekiantys perimti iš Th. May partijos lyderės ir, tuo pačiu, premjero postą, argumentavo, kad galbūt dar bus galima susiderėti su ES dėl geresnių „skyrybų“ sąlygų.

Tačiau J.-C. Junckeris, duodamas interviu leidiniui „Politico“, tvirtino, kad sutartis, kurią Th. May pasirašė lapkritį, bet nesugebėjo prastumti JK parlamente, yra vienintelė.

„Sudarėme Išstojimo sutartį su Theresa May, – sakė ES vykdomosios valdžios institucijos pirmininkas. – Tai nėra sutartis tarp Theresos May ir Junckerio – tai yra sutartis tarp JK ir ES. Jos turi būti laikomasi, kad ir kas būtų kitas Britanijos ministras pirmininkas.“

„Nebus jokių pakartotinių derybų, bent jau Išstojimo sutarties turinio klausimu“, – pridūrė jis.

Pagal dabartinį planą Britanija turėtų išstoti iš Europos Sąjungos iki spalio 31-osios, kai liausis galiojęs vėliausias „Brexito“ proceso pratęsimas.

Jeigu Th. May vyriausybė arba naujasis kabinetas neužsitikrins, kad sutartis būtų ratifikuota parlamento, tuomet Britanijos narystė Bendrijoje nutrūks be jokio pereinamojo laikotarpio arba susitarimo dėl tolesnių ryšių.

Ekonomistai abipus Lamanšo sąsiaurio perspėja, kad toks scenarijus sukeltų didžiulį chaosą, sutrikdytų prekybą ir tiekimo tinklus.

Tačiau buvęs užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas, laikomas favoritu pakeisti Th. May, ir kai kurie iš jo varžovų tvirtina, kad neprašys dar kartą pratęsti termino.

Jie tikisi iš naujos derėtis dėl „Brexito“ sutarties sąlygų, kad pašalintų arba sušvelnintų vadinamąją apsidraudžiamąją priemonę (backstop), turinčią užtikrinti, kad po atsiskyrimo siena tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos išliks atvira.

ES lyderiai ne kartą sakė nepradėsiantys naujų derybų dėl išstojimo sutarties, bet jie gali sutikti parengti naujas neprivalomas gaires dėl ateities ryšių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt