Pasaulyje

2019.06.11 17:12

Rusijos valdžia nutraukia tyrimą dėl suimto žurnalisto Golunovo, pareigūnams gresia atleidimai

atnaujinta 17.51
LRT.lt, BNS2019.06.11 17:12

Rusijos vidaus reikalų ministerija pranešė nutraukianti tyrimą dėl kaltinimų prekyba narkotikais žinomam šalies žurnalistui Ivanui Golunovui, praneša „Meduza“.

Tiriamąja žurnalistika portale „Meduza“ užsiėmęs I. Golunovas buvo suimtas birželio 6 dieną, įkalintas, vėliau jam pritaikytas namų areštas. Tai sukėlė pasipiktinimą visame pasaulyje, birželio 12 dieną Maskvoje turėjo vykti nesankcionuotas protestas.

Antradienį Rusijos vidaus reikalų ministras Vladimiras Kolokolcevas pareiškė, kad tyrimas yra nutrauktas esą pritrūkus įkalčių, rodančių kaltę. I. Golunovas į laisvę turėtų išeiti antradienį.

„Šiandien jis bus paleistas iš namų arešto, kaltinimai panaikinti“, – sakoma V. Kolokolcevo pranešime.

Nepriklausomo naujienų portalo „Meduza“ žurnalistas 36 metų I. Golunovas praėjusį ketvirtadienį buvo sulaikytas policijos Maskvoje. Žurnalistas buvo sumuštas ir 12 valandų praleido areštinėje be galimybės susitikti su advokatu.

Rusijos Federacijos Tarybos pirmininkė Valentina Matvijenko, trečia aukščiausio rango valstybės pareigūnė po prezidento ir ministro pirmininko, antradienį išreiškė susirūpinimą dėl prieš I. Golunovą pradėto baudžiamojo tyrimo. Pasak jos, teisėsaugos institucijų „klaidos ir pažeidimai... kelia nepasitikėjimą šiuo tyrimu“.

„Jau paviešinti klaidų, pažeidimų faktai. Jie, žinoma, kelia nepasitikėjimą tyrimą atliekančiomis institucijomis, o tai, mano nuomone, yra svarbiausia šioje istorijoje“, – sakė V. Matvijenko žurnalistams antradienį.

„Žinote, tai yra arba kažkoks neprofesionalumas, arba prastas darbas, arba provokacija, – cituoja ją Rusijos naujienų agentūros. – Dabar net nežinau, kaip tai pavadinti.“

V. Matvijenko sakė, kad kalbėjosi su generaliniu prokuroru ir jis pažadėjo asmeniškai kontroliuoti šią bylą.

V. Kolokolcevas pareiškė, kad teiks šalies prezidentui Vladimirui Putinui Vidaus reikalų ministerijos kovos su prekyba narkotikais skyriaus vadovo Jurijaus Deviatkino bei Maskvos vidaus reikalų departamento vadovo Andrėjaus Pučkovo atsistatydinimą, rašo „Meduza“.

I. Golunovas buvo sulaikytas už esą vykdytą prekybą narkotikais, jo kuprinėje Rusijos policijos pareigūnai aptiko 3,65 gramų mefedrono, o namuose – dar 5,42 gramų kokaino. Ištyrus vyro mėginius, jo organizme narkotinių medžiagų aptikta nebuvo.

Rusijos vidaus reikalų ministerija paviešino nuotraukas, kurios esą darytos I. Golunovo bute, jose matomos ir narkotinės medžiagos. Tačiau netrukus žurnalistui artimi žmonės nustatė, kad nuotraukos yra darytos kitose vietose. Kremliaus atstovas spaudai Dimitrijus Peskovas tai pavadino „klaida“.

Pats I. Golunovas savo kaltę nuo pat pradžių neigė, bylą vadino sufabrikuota, teigė, kad narkotikai jam buvo pakišti.

V. Matvijenko kol kas yra aukščiausio rango Rusijos pareigūnė, suabejojusi I. Golunovui pareikštais kaltinimais. Savo tyrimuose I. Golunovas gvildeno tokias temas kaip įtartinas Rusijos laidojimo namų verslas ar korupcija Maskvos merijoje.

Daugelis mano, jog tai, kad žurnalisto tyrimai nebuvo susiję su Kremliaus pareigūnais arba prezidento Vladimiro Putino aplinka, leidžia manyti, kad ši byla buvo sukurpta ne aukščiausiuose valdžios sluoksniuose, o žemesnio rango pareigūnų, galbūt nusikaltėlių.

Pilietinės visuomenės pergalė

Žurnalistai ir visuomenės atstovai jau penkias dienas piketavo prie policijos departamento pastato Maskvoje. Daugiau nei 20 tūkst. žmonių internete patvirtino, kad planuoja trečiadienį išeiti į gatves protestuoti prieš I. Golunovo sulaikymą.

„Meduzos“ generalinė direktorė Galina Timčenko, sužinojusi, kad I. Golunovo byla nutraukiama, padėkojo visiems jį palaikiusiems už solidarumą.

„Esu laiminga, verkiu. Puikiai suprantame, kad tai įvyko šimtų ir tūkstančių žmonių pastangomis. Didžiulė padėka visiems jiems“, – naujienų agentūrai  „Interfax“ sakė G. Timčenko.

Žmogaus teisių tarybos prie Rusijos prezidentūros pirmininkas Michailas Fedotovas sakė, kad sprendimas nutraukti bylą prieš I. Golunovą yra pilietinės visuomenės pergalė.

„Tai bendra pergalė – pilietinės visuomenės, priežiūros organų, sveiko proto, įstatymo pergalė“, – M. Fedotovo žodžius citavo tarybos oficialusis tinklalapis.

Jis pridūrė, kad būtina patraukti atsakomybėn kaltus už proceso pažeidimus, padarytus atliekant tyrimą dėl I. Golunovo.

„Esame įsitikinę, kad tai neturi tapti tašku šioje istorijoje, nes kaltieji dėl šio tyčiojimosi iš įstatymų privalo stoti prieš teismą“, – pabrėžė M. Fedotovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt