Pasaulyje

2019.06.11 14:22

Minint istorinį susitikimą, Šiaurės Korėja reikalauja amerikiečių nutraukti „priešišką politiką“

BNS 2019.06.11 14:22

Šiaurės Korėja antradienį paragino Jungtines Valstijas atsisakyti savo priešiškos politikos. 

Šį raginimą Pchenjanas paskelbė Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno ir JAV prezidento Donaldo Trumpo istorinio pirmojo susitikimo Singapūre metinių išvakarėse.  

Pirmasis istorijoje Šiaurės Korėjos vadovo ir pareigas einančio Amerikos prezidento susitikimas įvyko praėjusių metų birželio 12 dieną Singapūre. Tas Kim Jong Uno ir D. Trumpo susitikimas baigėsi miglotu pažadu siekti „Korėjos pusiasalio visiškos denuklearizacijos“ nenurodant, kada ir kokiomis priemonėmis tai galėtų būti įgyvendinta. 

Tačiau antrasis viršūnių susitikimas, surengtas vasarį Vietname, buvo netikėtai nutrauktas, lyderiams nesutarus, ko pinigų stokojanti Šiaurės Korėja galėtų atsisakyti mainais į sankcijų, įvestų dėl jos branduolinės ir balistinių raketų programų, sušvelninimą.  

Susitikime Singapūre paskelbtas „didžios istorinės svarbos bendras pareiškimas gali tapti nebegaliojančiu dokumentu, nes JAV vengia jį įgyvendinti“, antradienį paskelbė Šiaurės Korėjos oficiali naujienų agentūra KCNA.   

Ji pridūrė, kad „arogantiška ir vienašališka“ JAV politika nepaveiks Šiaurės Korėjos.  

„KLDR (Šiaurės Korėjos) kantrybė turi ribas, – pažymėjo KCNA ir pridūrė: „Atėjo metas JAV atsisakyti savo priešiškos politikos.“  

Hanojaus susitikime Vašingtonas siekė, kad būtų nedelsiant sudarytas išsamus susitarimas dėl Korėjos pusiasalio denuklearizacijos. Tuo metu Pchenjanas laikėsi pozicijos, kad denuklearizacijos procesas turi vykti žingsnis po žingsnio, ir reikalavo atšaukti svarbias  ekonomines sankcijas mainais į Jongbjono branduolinio komplekso uždarymą. JAV šį reikalavimą atmetė.     

Po nesėkmingo susitikimo Hanojuje Pchenjanas apkaltino Vašingtoną sąmoningai nevykdant įsipareigojimų ir pareikalavo, kad jis iki metų pabaigos pakeistų savo požiūrį.  

Šiaurės Korėja ėmė didinti spaudimą ir gegužę po ilgokos pertraukos vėl išbandė keletą mažo nuotolio raketų.

Pietų Korėjos prezidentas Moon Jae-inas, atlikęs svarbų vaidmenį organizuojant pirmąjį Šiaurės Korėjos ir JAV viršūnių susitikimą Singapūre, pirmadienį pareiškė, kad šiuo metu vedamos derybos dėl trečiojo viršūnių susitikimo. 

Moon Jae-inas pridūrė, kad Pchenjanas jau ilgiau nei pusantrų metų nevykdo branduolinių ir didelio nuotolio raketų bandymų. 

D. Trumpas ir Kim Jong Unas toliau reiškia „abipusį pasitikėjimą“ ir siekį vesti dialogą, sakė Pietų Korėjos prezidentas.