Pasaulyje

2019.06.10 17:28

Prorusiškos ir proeuropietiškos partijų sąjunga Moldovos chaoso neužbaigia

LRT.lt 2019.06.10 17:28

Provakarietiškos, narystės Europos Sąjungoje siekiančios ir Kremliui palankios, šūkiu „Kartu su Rusija“ rinkimuose dalyvavusių partijų koalicija pagrįstai atrodė neįmanoma, tačiau šį savaitgalį Moldovoje ji įvyko. Į trapią sąjungą socialistus ir ACUM suvedė konfliktas su konstituciniu teismu ir noras atriboti nuo valdžios oligarcho Vladimiro Plahotniuko vadovaujamą Demokratų partiją.

Šeštadienį sudaryta, 61 vietą iš 101 parlamente turinti koalicija, anot Konstitucinio teismo, buvo paskelbta jau išsekus pagrindiniame šalies įstatyme numatytam terminui. Trys mėnesiai, teismo išaiškinimu, reiškia lygiai 90 dienų nuo to laiko, kai kovo 9-ąją jis patvirtino rinkimų rezultatus. Kitaip tariant, koalicija sudaryta viena diena per vėlai.

Naujai iškepta dauguma savaitės pabaigoje paskelbė pareiškimą, kad šalies institucijos, įskaitant teismines, yra „užgrobtos“ įtakingų oligarchų, taip pat paragino atsistatydinti keletą aukštų Moldovos pareigūnų. Kitą dieną, sekmadienį, Konstitucinis teismas nušalino nuo prezidento pareigų Igorį Dodoną, kurio pareigos laikinai teko ministrui pirmininkui Pavelui Filipui iš Demokratų partijos, tą pačią dieną pasirašiusiam įsaką dėl parlamento paleidimo. Atsakydamas į tai parlamentas pripažino visus Konstitucinio teismo sprendimus neturinčiais galios.

Prieš prezidentą – kompromatai dėl dvigubų derybų

Nors šalies visuomenė ir politinis elitas plėšomi nesutarimų dėl nesutampančių provakarietiškos ir prorusiškos geopolitinių orientacijų, naują Majos Sandu vadovaujamą Vyriausybę pripažįsta tiek Maskva, tiek Vašingtonas ir Briuselis.

Tačiau vidaus kovose išoriniai veikėjai išlieka esmingai svarbūs. Praėjusią savaitę V. Plahotniukui priklausanti televizija „Publika TV“ paviešino tris nepatvirtinto autentiškumo garso įrašus, kuriuose esą kalbasi jis pats ir I. Dodonas.

Pirmajame kalbama apie konkrečiai neįvardijamą susitarimą, kuris turėtų būti pasirašytas Rusijos pasiuntinio akivaizdoje. Vėliau užsimenama apie federalizaciją, o I. Dodonui priskiriami žodžiai, kad tokiam žingsniui spaudė Rusijos vicepremjeras Dmitrijus Kozakas.

Įraše girdimos ir neva derybos dėl Vyriausybės sudėties – kokios ministerijos turėtų atitekti socialistams (reintegracijos, gynybos, vidaus reikalų, žemės ūkio, užsienio reikalų). V. Plahotniukui perklausus, ar vėliau neatsiras papildomų reikalavimų, I. Dodonui priskiriamas balsas atsako, kad „visa, kas susiję su Konstituciniu teismu ir „Moldovagaz“, bus su jumis aptarta atskirai“.

Antrajame įraše teigiama, kad iš Rusijos pusės esą gautas pažadas, kad bus nutrauktos bylos, šioje šalyje iškeltos V. Plachotniukui, mainais į jo ir partijos pastangas federalizuoti Moldovą.

Omenyje turimos bylos pasikėsinimas nužudyti ir neteisėtas praturtėjimas, dėl kurio Rusija patyrė 37 mlrd. rublių nuostolį – tuo pastarojoje šalyje yra kaltinamas turtingiausias Moldovos žmogus Vladimiras Plachotniukas.

I. Dodonas suskubo neigti įrašus dar prieš jiems pasirodant – prieš kurį laiką jis teigė žinantis, kad prieš jį esą rengiami kompromatai, „montuojami įrašai“ dėl sutarto socialistų ir ACUM bendradarbiavimo, rašo naujienų portalas newsmaker.md.

Apie galima Moldovos valdymo formos pakeitimą į federacinę I. Dodonas visgi buvo kalbėjęs prieš šių metų rinkimų kampaniją. Šis klausimas itin jautrus dėl Padniestrės – įšaldyto konflikto teritorijos, esančios tarp Moldovos ir Ukrainos.

Jos valstybingumą pripažįsta tik keli taip pat separatistiniai pasaulio regionai, tačiau finansiškai ir politiškai remia Rusija, kurioje tebėra 1500 rusų karių, įvardijamų kaip taikos palaikymo misija.

Kritikai, tarp jų ir M. Sandu, mano, kad federalizacija tik sustiprins Padniestrės vietos valdžią ir Rusijos įtaką regione.

Kariuomenė kištis neketina

Sekmadienį Moldovos kariuomenė išplatino pareiškimą, jog neketina kištis į politinę krizę šalyje ir paklūsta „išskirtinai tik tautos valiai, kad būtų išsaugomas suverenitetas, nepriklausomybė ir vienybė, šalies teritorinis vientisumas bei konstitucinė demokratija“.

Tuo tarpu Naujoji Moldovos premjerė šiandien padėkojo tarptautinei bendruomenei už palaikymą ir paprašė toliau remti naująją šalies valdžią.

„Per pastaruosius kelerius metus Moldova virto šalimi, kuri dėl vienos partijos ir uzurpatoriaus Vladimiro Plachotniuko buvo izoliuota nuo išorinio pasaulio. Jei neišvaduosime nuo jų šalies, Moldova negalės judėti į priekį“, – sakė M. Sandu per pirmąjį vyriausybės posėdį.