Pasaulyje

2019.06.10 15:33

Protestai Honkonge bevaisiai: kontroversiškas įstatymas bus priimtas

Honkongo lyderė sako, kad itin kontroversiškas įstatymas dėl ekstradicijos į Kiniją bus priimtas, nepaisant masinių vakarykščių protestų.

Skaičiuojama, kad proteste prieš naująjį įstatymą vakar dalyvavo apie milijoną žmonių, tai didžiausias protestas Honkonge nuo 1997-ųjų, kai miestas buvo perduotas Kinijai. Protestuotojai nerimauja, kad priėmus šį įstatymą į Kiniją lengviau bus išduotii žmogaus teisių aktyvistai ir demokratizacijos šalininkai.

Maždaug kas septintas Honkongo gyventojas vakar dalyvavo proteste prieš naująjį kontroversišką įstatymą dėl ekstradicijos į Kiniją. Tiesa, policijos teigimu protestuotojų buvo apie 250 tūkst., o ne 1 milijonas kaip tvirtina organizatoriai. Nepaisant nesutarimų dėl skaičių, akivaizdu, kad gyventojams šis įstatymas itin rūpi. Jam priešinasi dalis parlementarų, verslas, nevyriausybinės organizacijos.  

„Honkongo žmonės nori apsaugoti savo laisves – žodžio laisvę, teisės viršenybę, mūsų teisinę sistemą ir ekonomikos pagrindą, laukiame tarptautinių investuotojų. Jeigu investuotojai praras pasitikėjimą Honkongu dėl šio piktavališko įstatymo, tuomet ir ekonomiškai Honkongas bus sunaikintas“, – žurnalistams sakė buvęs parlamento narys Lee Cheuk Yanas.

Šis įstatymas ekstradiciją į Kiniją labai palengvintų, o tai problema mieste gyvenantiems žmogaus teisių aktyvistams, taip pat ir vakariečių verslininkams, kurių dalis gali išsigąsti. Honkongas yra vienas svarbiausių finansinių centrų pasaulyje, taip pat ypač reikšmingas pasaulinio oro transporto mazgas, čia įsikūrusios daugybė garsiausių pasaulio kompanijų.  

„Tikiuosi, kad vyriausybė įsiklausys į Honkongo žmones. Galima sakyt, kad vienas žmogus nesiskaito, bet jeigu visi ateina, tikimės, kad įstatymų leidėjai įsiklausys“, – žurnalistams sakė protestuotojas Jasonas Tangas.

Deja, panašu, jog vyriausybė nesiklausys. Honkongo vadovė tikina, kad apsauga žmogaus teisių aktyvistams yra užtikrinama. 

„Pastarieji keturi mėnesiai išskirtiniai, nėra buvę, kad vyriausybės pasiūlytas įstatymas susilauktų tokių įtemptų diskusijų. Mes ir toliau bendrausime ir aiškinsime, nes nenaudinga atidėti įstatymo priėmimą, tai tik padidintų visuomenės susiskaldymą“, – sakė Honkongo lyderė Carrie Lam.

Protestai daugiausia buvo taikūs, tačiau jau naktį kilo susirėmimas tarp grupės protestuotojų ir policijos, panaudojusios ašarines dujas.

Kinijos valstybinė žinisklaida šiuos protestus vadino užsienio jėgų provokacija. Kai Didžioji Britanija kartu su Prancūzija laimėjo antrąjį opiumo karą prieš Kiniją, ši Honkongą 99-ieriems metams perleido Didžiajai Britanijai.

Šis susitarimas baigėsi 1997-aisias, tačiau Honkongas iki šiol išlaiko kitokią ekonominę ir teisinę sistemą nei kontinentinė Kinija, tačiau Pekinas stengiasi tai po truputį panaikinti.  

Plačiau žiūrėkite reportaže nuo 5:06 min.

Žinios. Prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą dėl korupcijos Anykščių rajono savivaldybėje