Pasaulyje

2019.06.10 14:57

TATENA rūpinasi įtampa dėl Irano branduolinės programos, ragina kalbėtis

ELTA 2019.06.10 14:57

Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) generalinis direktorius Yukiya Amanas pirmadienį pareiškė susirūpinimą didėjančia įtampa dėl Irano branduolinės programos ir paragino užmegzti dialogą, siekiant sumažinti tą įtampą, informuoja „Reuters“.

„Esu susirūpinęs dėl didėjančios įtampos Irano branduolinės veiklos klausimu“, – sakė Y. Amanas ir pridūrė „besiviliąs rasti būdų sumažinti dabartinę įtampą per dialogą“.

Įtampa tarp JAV ir Irano pradėjo augti pernai, kai JAV pasitraukė iš 2015 metais pasiekto daugiašalio susitarimo dėl Irano branduolinės programos - dar vadinamo Bendruoju išsamių veiksmų planu (angl. Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA). JAV, pasitraukusios iš susitarimo, atnaujino Iranui sankcijas.

JAV teigimu, susitarimas turi daug trūkumų. Be kita ko, JAV kaltino Iraną destabilizuojant Artimųjų Rytų ir Persijos įlankos regionus bei skatinant terorizmą.

Neseniai JAV dar labiau padidino įtampą Iranui, sugriežtindamos ir taip jau griežtas ekonomines sankcijas. Be to, tvirtindamos apie Irano keliamą grėsmę, gegužę JAV pasiuntė į Artimuosius Rytus karo laivus ir bombonešius.
Iranas reagavo į tai paskelbdamas, kad taip pat nebesilaikys kai kurių įsipareigojimų pagal 2015 metais pasiektą daugiašalį branduolinį susitarimą.