Pasaulyje

2019.06.10 08:44

Japonijos premjeras tikisi per diplomatinį vizitą sumažinti įtampą tarp JAV ir Irano

atnaujinta 10.07
BNS 2019.06.10 08:44

Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe per šią savaitę planuojamą retą diplomatinę misiją ruošiasi išvykti į Iraną, tikėdamasis sumažinti įtampą tarp šios šiitiškos respublikos ir Tokijo artimo sąjungininko Vašingtono.

Teheranas įsivėlęs į aštrų ginčą su JAV, amerikiečių prezidentui Donaldui Trumpui pernai pasitraukus iš tarptautinio branduolinio susitarimo dėl Irano branduolinės programos.

Vašingtonas grąžino Teheranui griežtas sankcijas ir pasiuntė į regioną karių, darydamas karinį ir ekonominį spaudimą, pavyzdžiui, priversdamas tokias JAV sąjungininkes kaip Japonija nebepirkti iranietiškos naftos.

Pasak Japonijos vyriausybės pareigūnų, Sh. Abe nepateiks Iranui reikalavimų sąrašo ar kokio nors Vašingtono pranešimo ir vietoje to siekia pozicionuoti Japoniją kaip neutralią tarpininkę.

Jokosukos Azijos ir Ramiojo vandenyno regiono studijų taryboje dirbantis specialusis patarėjas vyriausybių santykių klausimais Michaelas Bosackas mano, jog tokia strategija gali duoti rezultatų.

„Japonija neturi jokio istorinio ar religinio bagažo, būdingo kitiems potencialiems tarpininkams... (ir) pademonstravo savo norą vykdyti atskirą politiką Artimuosiuose Rytuose“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.

„Tai suteikia Abe geresnę poziciją dialogui su (Irano aukščiausiuoju lyderiu) ajatola (Ali) Khamenei ir reiškia, kad Japonijos siūlomi variantai galėtų leisti griežtosios linijos šalininkams Irane svarstyti siūlomas išeitis, nesukeliant galimo skandalo, galinčio kilti (Teheranui) priėmus „vakarietiškus“ sprendinius“, – teigė M. Bosackas.

Sh. Abe susitiks su iraniečių prezidentu Hassanu Rouhani ir A. Khamenei per birželio 12–14 dienomis vyksiantį vizitą. Tai bus pirmas kartas, kai Japonijos premjeras apsilankys Irane nuo 1978-ųjų; metais vėliau šalį supurtė Islamo revoliucija.

Atsižvelgdama į minėtas aplinkybes, Japonija tikisi sumažinti įkaitusią temperatūrą, sako pareigūnai, Sh. Abe per gegužę įvykusį D. Trumpo vizitą Tokijuje įtikinus JAV lyderį pritarti diplomatinės kelionės idėjai.

„Laikome itin svarbiu dalyku tai, kad vadovų lygiu ragintume Iraną, kaip įtakingą regiono galybę, mažinti įtampą, laikytis branduolinio susitarimo ir atlikti svarbų vaidmenį (palaikant) regiono stabilumą“, – prieš kelionę teigė japonų vyriausybės atstovas Yoshihide Suga.

Tarpininkas

Apžvalgininkai Irane sako, kad Sh. Abe galėtų padėti abiem šalims apsikeisti pranešimais.

„Pono Abe vizitas rengiamas iš karto po jo susitikimo su ponu Trumpu Japonijoje, todėl amerikiečiai suinteresuoti naudotis šiuo kanalu“, – iraniečių dienraščiui „Shargh“ prieš kelionę pareiškė buvęs užsienio reikalų viceministras Ebrahimas Rahimpouras.

Iranas „paskelbs savo teises ir pozicijas, o kita šalis gali paskelbti žinias, tarp kurių gali būti ir JAV prezidento žinia“, sakė jis.

Tačiau nors Japonija jau ilgą laiką palaiko ryšius su Teheranu ir yra užmezgusi šiltus santykius su Vašingtonu, ekspertai perspėja, kad Sh. Abe neturi reikšmingų svertų abiejų varžovių atžvilgiu, todėl tarpininkavimas pareikalaus daug pastangų.

Japonų premjero vizitas „gali susidurti su esminėmis kliūtimis ir veikiausiai neduos rezultatų“, komentuodamas vizito perspektyvas pabrėžė konsultavimo firmos „Teneo“ analitikas Tobias Harrisas.

„Nors Japonija palaiko gerus santykius su abiem šalimis, šie santykiai nebūtinai virsta įtaka“, – pridūrė ekspertas

Tarpininkavimo diplomatija?

Tokijas nėra tiktai kurjeris – ant kortos pastatyti jo paties interesai: kol nebuvo grąžintos JAV sankcijos, Japonija importuodavo apie 5 proc. naftos iš Irano, todėl ji nukentėjo nuo didėjančių kainų.

Kelionė taip pat suteiks Sh. Abe retą galimybę pasirodyti tarptautinėje arenoje kaip svarbiam žaidėjui, ypač atsižvelgiant į pastarojo meto nuviliančią Tokijo diplomatinę pažangą.

Jo pastangos išspręsti užsitęsusį teritorinį ginčą su Rusija dėl Kurilų salų šiemet taip ir nepajudėjo iš vietos.

Be to, Japonija liko nuošalyje kalbant apie ko gero svarbiausią regiono diplomatinį iššūkį – Šiaurės Korėją.

Sh. Abe „reikalingas efektingas diplomatinis pasirodymas, nes jis gali atsidurti aklavietėje kalbant apie Rusiją ir Šiaurės Korėją“, įsitikinęs Tokijuje įsikūrusio Vasedos universiteto politinių mokslų profesorius Tetsuro Kato.

Vis dėlto analitikai perspėja, kad kol kas lūkesčiai tebėra maži.

„Japonija niekada neatliko aktyvaus vaidmens (sprendžiant) Artimųjų Rytų problemas, – sakė T. Kato AFP. – Neturiu didelių lūkesčių kalbant apie rezultatus.“

M. Bosackas savo ruožtu „nerealistiška“ pavadino galimybę, kad vizitas atneš greitų rezultatų.

„Šiuo metu prioritetas yra išvengti karinio konflikto, o tai reiškia, kad Sh. Abe gali pasitelkti tarpininkavimo diplomatiją, siekdamas palaikyti bendravimą“, – nurodė ekspertas.

„Vien tos tarpininkavimo diplomatijos gali neužtekti norint deeskaluoti įtampą“, – pridūrė jis.