Pasaulyje

2019.06.10 08:31

ES ragina Moldovą išlaikyti „ramybę ir santūrumą“

ELTA2019.06.10 08:31

Moldovoje nušalinus prezidentą ir paskelbus pirmalaikius parlamento rinkimus, Europos Sąjunga paragino šalį išlaikyti „ramybę ir santūrumą“.

Laikinasis Moldovos prezidentas Pavelas Filipas sekmadienį paleido parlamentą ir paskelbė naujus rinkimus. Jis pasirašė dekretą dėl rinkimų rugsėjo 6-ąją. Prieš tai Konstitucinis teismas nušalino prorusišką prezidentą I. Dodoną ir paskyrė P. Filipą laikinuoju jo įpėdiniu.

Bendrame pareiškime, kurį paskelbė ES užsienio politikos įgaliotinė Federica Mogherini ir už kaimynystės politiką atsakingas komisaras Johannesas Hahnas, sakoma, jog dialogas tarp demokratiškai išrinktų atstovų turi „būti raktas, kad būtų rasta išeitis iš dabartinės politinės krizės“. ES esą pasirengusi toliau bendradarbiauti su demokratiškai išrinkta vyriausybe. Teisinis valstybingumas ir demokratija turi „likti mūsų santykių stulpai“.

3,3 mln. gyventojų turinti Moldova yra viena skurdžiausių Europos šalių. Tarp Rumunijos ir Ukrainos esanti šalis ilgai buvo greičiausia artėjimo prie Europos procese. Jau 2014-aisiais ES suteikė šaliai bevizį režimą.

Tačiau šiandien Moldova dėl ES yra susiskaldžiusi: iki rinkimų vyriausybė vykdė proeuropietišką kursą. 2016 metais išrinktas prezidentas I. Dodonas tuo tarpu ėmė ieškoti bendradarbiavimo su Maskva. Rusija separatistiniame Padniestrės regione daug metų yra dislokavusi savo dalinius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt