Pasaulyje

2019.06.09 10:32

Nauja Moldovos vyriausybė – beprecedentė: prorusiškų ir proeuropietiškų jėgų aljansas

laikinai nušalintas prezidentas
BNS2019.06.09 10:32

Moldovos parlamentas, siekdamas užbaigti po vasario rinkimų įsiplieskusią politinę krizę, šeštadienį patvirtino naują vyriausybę – precedento neturintį prorusiškų ir proeuropietiškų jėgų aljansą.

Chaotiškuose rinkimuose nė viena partija neiškovojo aiškios daugumos, tad nedidelėje šalyje, įsispraudusioje tarp Ukrainos ir Rumunijos, kilo politinis netikrumas ir imta nerimauti dėl krizės.

Po ištisus mėnesius vykusių derybų dėl koalicijos susitarė prezidento Igorio Dodono Socialistų partija, vasario rinkimuose iškovojusi 35 mandatus 101 vietos parlamente, ir proeuropietiškas ACUM aljansas, turintis 26 parlamentarus.

Vis dėlto penktadienį šalies Konstitucinis Teismas nusprendė, kad parlamentas turėtų būti paleistas ir surengti nauji rinkimai. Socialistų ir ACUM susitarimas prieštarauja šiai teismo nutarčiai.

Susitarimu siekiama nustumti į šoną Demokratų partiją, vadovaujamą įtakingo oligarcho Vlado Plahotniuco, rinkimuose iškovojusią 30 vietų parlamente.

V. Plahotniucas, kurio partija anksčiau turėjo daugumą, taip pat sulaukė didelės kritikos parlamento rezoliucijoje, kur Moldova lyginama su į įtakingų oligarchų „į nelaisvę“ paimta šalimi.

„Oligarchai įkūrė diktatūrą, kurią valdo manipuliacijos, teroras, melas ir dezinformacija. Šalis yra panirusi į korupciją“, – sakė naujasis vidaus reikalų ministras Andrei Nastase.

I. Dodonas ir A. Nastase anksčiau kaltino valdančiąją Demokratų partiją didelio masto sukčiavimu per rinkimus, įskaitant žmonių vežimą iš Moldovos separatistinio Padniestrės regiono, nurodant jiems, kaip balsuoti.

Moldovos prezidentas yra artimas Rusijos lyderio Vladimiro Putino sąjungininkas bei palaiko separatistus Padniestrėje.

Tačiau daug Moldovos gyventojų tikisi europietiškos ateities ir nori pasekti Rumunijos, su kuria šalį sieja glaudūs kultūriniai saitai, pavyzdžiu.

Po 1991-aisiais įvykusios Sovietų Sąjungos griūties Moldovai sunkiai sekėsi rasti savo vietą. Moldovos ekonomika yra labai priklausoma nuo užsienyje dirbančių piliečių pinigų perlaidų, emigracija smarkiai sumažino darbingo amžiaus žmonių skaičių pačioje šalyje.

Vis dėlto Moldovos ir ES santykiai pastaruoju metu prastėjo. Pernai lapkritį Briuselis sumažino paramą Kišiniovui, argumentuodamas „pablogėjusia teisės viršenybės padėtimi“ ir tikriausiai turėdamas omenyje korupciją.

Pernai Moldova „Transparency International“ rengiamame korupcijos suvokimo indekse buvo 117 tarp 180 šalių.

Konstitucinis Teismas laikinai nušalino prezidentą I. Dodoną

Moldovos Konstitucinis Teismas sekmadienį ryte laikinai nušalino nuo pareigų prezidentą Igorį Dodoną ir pavedė premjero pareigas einančiam Pavelui Filipui eiti vyriausybės vadovo pareigas.

Tokį sprendimą Teismas priėmė paprašius valdančiosios Demokratų partijos parlamentarų grupei.

Konstitucinis Teismas kaip sprendimo motyvą nurodė prezidento atsisakymą pasirašyti įsakymą dėl parlamento paleidimo ir vykdyti Teismo sprendimą.

Teismas pavedė P. Filipui laikinai eiti prezidento pareigas ir kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl įsako, kuriuo paleidžiamas dabartinis parlamentas ir paskiriama pirmalaikių rinkimų data, pasirašymo.

Per dvejus metus Konstitucinis Teismas jau penkis kartus laikinai nušalino prezidentą nuo pareigų, jam atsisakius paskelbti kokius nors įstatymus arba paskirti ministrus.

I. Dodonas Teismo sprendimą dėl jo laikino nušalinimo pavadino „beviltišku žingsniu“.

„Beviltiškas žingsnis siekiant pasinaudoti kontroliuojamu Konstituciniu Teismu norint toliau uzurpuoti valdžią. Vienintelė išeitis – išorinė ir vidinė mobilizacija, spaudimas ir griežtas atkirtis uzurpatoriams“, – savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ parašė prezidentas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.