Pasaulyje

2019.06.08 14:58

Trumpas paragino NASA liautis kalbėti apie grįžimą į Mėnulį

BNS2019.06.08 14:58

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį per tviterį parašė, kad Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) turėtų liautis kalbėti apie sugrįžimą į Mėnulį.

Šis pareiškimas sukėlė didelį sąmyšį, nes D. Trumpo administracija ne kartą tvirtino sieksianti iki 2024 metų sugrąžinti JAV astronautus į Mėnulį.

„Su visais mūsų išleidžiamais pinigais NASA NETURĖTŲ kalbėti apie keliavimą į Mėnulį – mes tai padarėme prieš 50 metų“, – D. Trumpas parašė savo „Twitter“ paskyroje, skrisdamas prezidentiniu lėktuvu „Air Force One“ po vizitų Europoje.

„Jie turėtų susitelkti į daug didesnius mūsų daromus dalykus, įskaitant Marsą (kurio dalis yra Mėnulis), Gynybą ir Mokslą!“ – pridūrė prezidentas.

Nėra aišku, ką konkrečiai D. Trumpas turėjo galvoje, bet galbūt jis tiesiog ragino JAV kosmoso agentūrą labiau akcentuoti planuojamą skrydį į Marsą, nes kelionės į Mėnulį laikomos tik šios misijos tarpine stotele.

Viceprezidentas Mike'as Pence'as balandį paskelbė, kad Jungtinės Valstijos iki 2024 metų planuoja sugrįžti į Mėnulį, nors kai kurie kosmoso ekspertai abejoja, ar tai įmanoma padaryti iki šio termino.

NASA, 1969–1972 metais surengusi šešis pilotuojamus „Apollo“ programos skrydžius į Mėnulį, savo tinklalapyje parašė, kad „Mėnulio ir Marso tyrimai yra tarpusavyje persipynę“.

„Mėnulis suteikia galimybę išbandyti naujus įrankius, prietaisus ir įrangą, kurią galėtų būti galima panaudoti Marse, įskaitant būstus žmonėms, gyvybės palaikymo sistemas, taip pat technologijas ir praktiką, galinčią mums padėti pastatyti savarankiškų priešakinių postų toli nuo Žemės“, – pridūrė agentūra.

Balandį NASA administratorius Jimas Bridenstine'as sakė, kad „šįkart, kai nukeliausime į Mėnulį, ketiname ten pasilikti“

„Neketiname [vien tik] palikti vėliavų ir pėdsakų, o tuomet parkeliauti namo ir nesugrįžti dar 50 metų“, – kalbėjo jis.

D. Trumpas retai paskelbia „Twitter“ žinučių apie kosmoso programą arba NASA – jis šiuos klausimus palieka tvarkyti M. Pence'ui ir pats labiau sutelkia dėmesį į programos karinius aspektus, pavyzdžiui, „kosmoso pajėgų“ kūrimą.

Viena vėliausių jo žinučių šia tema buvo paskelbta gegužės 13-ąją. Tąsyk prezidentas rašė: „Vadovaujant mano administracijai atkuriame @NASA didybę ir ketimane nukeliauti atgal į Mėnulį, o po to – į Marsą.“

„Atnaujinu savo biudžetą, kad įtraukčiau dar 1,6 mlrd. dolerių ir kad galėtume DIDŽIU MASTU grįžti į Kosmosą“, – pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.