Pasaulyje

2019.06.08 09:54

Meksika susitarė su JAV mažinti migraciją, kad išvengtų muitų

atnaujinta 13.50
BNS 2019.06.08 09:54

Jungtinės Valstijos ir Meksika vėlai penktadienį sugebėjo susitarti, kaip bus mažinama migracija iš Centrinės Amerikos, amerikiečių prezidentui Donaldui Trumpui pagrasinus įvesti potencialiai niokojančius muitus kaimyninei šaliai.

D. Trumpas buvo nusiteikęs jau nuo pirmadienio įvesti 5 proc. muitą visoms iš Meksikos įvežamoms prekėms. Tačiau per tris dienas vykusias intensyvias derybas aukšto rango pareigūnams pavyko sudaryti susitarimą.

Šią sutartimi Meksika pripažino migracijos problemą ir sutiko išplėsti savo programą, pagal kurią šalis priima Jungtinių Valstijų grąžinamus atvykėlius iš smurto krečiamos Gvatemalos, Hondūro ir Salvadoro, kol amerikiečiai nagrinėja jų prašymus suteikti prieglobstį.

Be to, Meksikai pavyko išvengti reikalavimo, kurį ji kaskart atmesdavo – kad ji pati nagrinėtų prašymus suteikti prieglobstį dar prieš migrantams mėginant patekti į Jungtines Valstijas.

„Man malonu jus informuoti, kad Jungtinės Amerikos Valstijos pasirašė sutartį su Meksika. Dėl šios priežasties muitai, kuriuos JAV pirmadienį turėjo įvesti Meksikai, neribotam laikui suspenduojami“, – per „Twitter“ parašė D. Trumpas, sugrįžęs iš kelionės po Europą.

„Meksika savo ruožtu sutiko imtis griežtų priemonių, kad sumažintų migracijos per Meksiką ir mūsų pietinę sieną antplūdį. Tai daroma siekiant smarkiai sumažinti arba eliminuoti neteisėtą migraciją iš Meksikos į Jungtines Valstijas“, – pridūrė jis.

Meksikos prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras, planavęs šeštadienį vykti į pasienio miestą Tihuaną, kad pademonstruotų solidarumą prieš JAV įvedant muitus, sakė, kad dabar jo kelionės tikslas bus „švęsti“.

„Dėl visų meksikiečių palaikymo sugebėjome išvengti muitų į Jungtines Valstijas eksportuojamiems meksikietiškiems produktams“, - savo tviterio žinutėje rašė A. M. Lopezas Obradoras, atėjęs į valdžią praeitais metais ir uoliai stengęsis išvengti konfrontacijos su D. Trumpu.

Išvengti smūgio ekonomikai

D. Trumpas, per savo rinkimų kampaniją žadėjęs imtis griežtų priemonių prieš imigraciją ir vadinęs neteisėtus atvykėlius iš Meksikos „žagintojais“, šią savaitę pareiškė, kad padidins muitus importui iš šios šalies net iki 25 proc., jeigu Meksika nesiims tolesnių veiksmų prieš migraciją.

Meksikos eksporto į JAV metinė apyvarta vertinama apie 350 mlrd. dolerių (310 mlrd. eurų).

Naujieji muitai taptų didele našta Meksikos ekonomikai, integruotai su JAV ir Kanados ūkiais pagal Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos sutartį (NAFTA). Ekspertai perspėjo apie gresiančią recesiją, o reitingų agentūra „Fitch“ jau pablogino Meksikos kredito vertinimus.

Kita vertus, D. Trumpo pareiškimai apie muitus išprovokavo neįprastai stiprų pasipriešinimą tarp respublikonų, ypač atstovaujančių išvystyto žemės ūkio valstijoms. Įstatymų leidėjai nerimavo, kad gali prarasti antrąją pagal dydį JAV tarptautinės prekybos rinką.

Meksikos užsienio reikalų ministras Marcelo Ebrardas, skubiai atskridęs į Vašingtoną, kai gegužės 30-ąją D. Trumpas pagrasino įvesti muitus, sakė manąs, kad abi šalys rado kompromisą.

„Manau, pasiekta sąžininga pusiausvyra, nes jie turėjo drastiškesnių priemonių ir pasiūlymų“, – žurnalistams sakė ministras, išvykdamas iš JAV Valstybės departamento po 12 valandų trukusio paskutiniojo derybų rato.

„Susitikome kažkur pusiaukelėje“, – pridūrė jis.

JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas gyrė „labai, labai reikšmingą“ susitarimą su Meksika.

Šeštadienį kalbėdamasis su žurnalistais Didžiojo dvidešimtuko (G-20) finansų ministrų ir centrinių bankų vadovų susitikimo kuluaruose S. Mnuchinas sakė: „Negalėtume būti labiau patenkinti susitarimu, kurį pasiekėme. Jis labai, labai reikšmingas, ir labai vertiname įsipareigojimus, prisiimtus Meksikos, kad padėtų mums su šiais svarbiais imigracijos klausimais.“

„Beprecedenčiai žingsniai“

Bendrame pareiškime Meksika pažadėjo imtis „beprecedenčių žingsnių sustiprinti priemones neteisėtai migracijai mažinti“.

„Jungtinių Valstijų ir Meksikos vyriausybės dirbs kartu, kad nedelsdamos įgyvendintų tvarų sprendinį“, – sakoma dokumente.

Meksika visoje šalyje dislokuos Nacionalinės gvardijos karių, „teikdama prioritetą savo pietinei sienai“ su Gvatemala. Be to, šalis stiprins priemones prieš prekybą žmonėmis ir ja užsiimančias grupuotes.

Nors ši politika sulaukė pasipriešinimo abiejose šalyse, Jungtinės Valstijos paskelbė nuo šiol sistemingai siųsiančios sieną kirtusius prieglobsčio ieškotojus, o Meksika pasiūlys jiems darbo vietų, sveikatos apsaugą ir švietimą.

Tūkstančiai prieglobsčio ieškotojų jau yra grąžinti į Meksiką, bet žmogaus teisių gynėjai kritikuoja tokius veiksmus, nes migrantams neužtikrinamas tinkamas teisinis procesas ir kad jiems sukeliama naujų pavojų pasienio miestuose, tokiuose kaip Siudad Chuaresas.

D. Trumpas, paskelbęs pasienyje nepaprastąją padėtį ir anksčiau pasiuntęs ten karių, sakė, kad prieglobsčio ieškotojai, būdami JAV teritorijoje, gali lengvai išvengti tarnybų priežiūros.

Kitaip nei anksčiau, kai dauguma neteisėtų atvykėlių būdavo darbo ieškantys vyrai, pastaruoju metu didžiąją jų dalį sudarė šeimos ir suaugusiųjų nelydimi nepilnamečiai, pabėgę nuo smurto savo gimtosiose šalyse.

Gegužę 144 tūkst. migrantų buvo sulaikyti arba neįleisti per sieną. Šis skaičius yra trigubai didesnis negu tą patį mėnesį praeitais metais.

„Palengvėjimo atodūsis“

Senatorė Joni Ernst, atstovaujanti išvystyto žemės ūkio valstijai Ajovai ir griežtai kritikavusi D. Trumpo poziciją dėl muitų, sakė, kad jos valstija „lengviau atsikvėpė“ sudarius šią sutartį.

Tačiau demokratai smerkė D. Trumpą, kad jis smarkiai padidino įtampą tarp JAV ir Meksikos.

„Matome dar vieną pavysdį, kaip jis mėgina būti ir padegėju, kuris pats sukėlė šią problemą, ir ugniagesiu, norinčiu prisiimti nuopelnus už jos sprendimą“, - sakė prezidento posto ketinantis siekti demokratas Beto O'Rourke, Kongrese atstovaujantis Teksaso pasienio miestui El Pasui.

Senato demokratų lyderis Chuckas Schumeras šaipėsi iš D. Trumpo pergalingų pareiškimų apie susitarimą sumažinti neteisėtą imigraciją.

„Kadangi dabar problema jau išspręsta, esu tikras, kad ateityje apie ją nieko nebegirdėsime“, – tviteryje parašė senatorius.

JAV ir Meksikos bendrame pareiškime sakoma, kad abi šalys tęs diskusijas ir gali paskelbti papildomų priemonių, jeigu sutartas planas neduos „numatytų rezultatų“.