Pasaulyje

2019.06.07 13:02

Policija Maskvoje sulaikė žinomą žurnalistą, jam galėjo būti pakišti narkotikai

Ronaldas Galinis, LRT.lt 2019.06.07 13:02

Ketvirtadienį Maskvoje sulaikytas žinomas Rusijos žurnalistas Ivanas Golunovas, pastaraisiais metais viešinęs korupcijos ir piktnaudžiavimo atvejus miesto valdyme ir ūkyje. Tarp jo asmeninių daiktų policija teigia neva radusi narkotikų. Lietuvoje gyvenantis jo kolega neabejoja, kad sulaikymas susijęs su žurnalisto profesine veikla.

I. Golunovas sulaikytas ketvirtadienio popietę, kuomet keliavo į susitikimą su šaltiniu, rašo BBC Rusijos naujienų tarnyba. Naujienų portale „Meduza“ dirbančio žurnalisto advokato teigimu, apieškojus I. Golunovo daiktus, jo kuprinėje rastas paketas su narkotinėmis medžiagomis, vėliau dar vienas paketas aptiktas iškrėtus jo butą. Medžiaga, kurios esą jis turėjo, yra mefedronas.

Nuovadoje jam pareikšti įtarimai pagal Rusijos Baudžiamojo kodekso straipsnį dėl „neteisėtos narkotinių, psichotropinių medžiagų ar jų analogų gamybos, pardavimo ar siuntimo“. Tačiau, kaip rašoma oficialiame „Meduza“ pareiškime, išplatintame šiandien, buvo atsisakyta ištirti I. Golunovo rankas ir panages – atlikti įprastą procedūrą siekiant išsiaiškinti, ar įtariamasis turėjo kontaktą su narkotinėmis medžiagomis.

Pasak sulaikytojo žurnalisto, narkotikai jam buvo pakišti. Tuo tarpu jo advokatas sako, kad I. Golunovui nebuvo leista susisiekti su artimaisiais, kolegomis ar advokatu daugiau kaip 12 valandų, ir tik šios dienos paryčiais buvo susisiekta su bendradarbiais, rekomendavus paieškoti advokato.

Negana to, sulaikymo metu prieš žurnalistą esą buvo panaudota jėga, tačiau į nuovadą iškviesti medikus atsisakyta.

LRT.lt kalbintas I. Golunovo kolega, Lietuvoje gyvenantis rusų žurnalistas Michailas Maglovas teigė tikintis sulaikytojo bei jo advokato įvykių versija. Su I. Golunovu jo keliai yra ne kartą susikirtę profesinėje plotmėje.

„Mes pažįstami, nes aš pats dirbu prie antikorupcinių tyrimų, todėl mano ir Ivano keliai susikirsdavo įvairiose konferencijose, esame bendravę dalykiniais klausimais, kai paraleliai dirbdavome prie vieno ar kito tyrimo, todėl taip, pažįstu jį ir žinau Ivaną kaip puikų žurnalistą“, – teigė M. Maglovas.

Jis atkreipė dėmesį į tai, kad interneto leidinio „Meduza“, kuriame dirba I. Golunovas, vyriausiasis redaktorius Ivanas Kolpakovas ir vadovė Galina Timčenko pareiškė, kad sulaikytas jų kolega pastaruoju metu yra sulaukęs grasinimų dėl savo tiriamosios veiklos. Jie pridūrė įtariantys iš ko jį pasiekė šie grasinimai.

„Meduza“ atidžiai seks kiekvieną tyrėjų veiksmą Golunov byloje. Mes išsiaiškinsime, kieno valia parsekiojamas Vania ir tai paviešinsime. Mes ginsime savo žurnalistą visais prieinamais būdais“, – rašoma leidinio pareiškime.

Portalo vadovai neabejoja žurnalisto nekaltumu, tokios pat pozicijos laikosi ir M. Maglovas, kurio manymu, sulaikytojo tyrimai galėjo būti daug kam nepatogūs.

„Pastaruosius dvejus metus Ivano temos buvo apie milijardinius Maskvos biudžeto švaistymus – jis rašė apie pėsčiųjų perėjų remontus Maskvoje, kai visas miestas buvo išraustas, jis rašė apie tai, kaip prisidengiant tuo buvo vagiami pinigai. Jis rašė apie milijoninius kontraktus, sudarytus miesto apšvietimui, pasakojo, kas iš to ir kiek uždirbo. Kitaip tariant, pastaruoju metu jo publikacijos vienaip ar kitaip buvo susijusios su Maskvos miesto valdymu. Jis yra miesto gyvenimo žurnalistas, kuris temas savo tyrimams rasdavo tiesiog vaikštinėdamas po Maskvą“, – apie I. Golunovo temų lauką pasakojo M. Maglovas.

Anksčiau I. Golunovas yra dirbęs tokiose žiniasklaidos priemonėse kaip „Vedomosti“, „Forbes“, RBK, „Slon“, interneto kanale „Dozhd“, o pastaruoju metu dirbo portale meduza.io.

Pažintis Rusijoje vis dar išsaugojęs M. Maglovas LRT.lt sakė, kad nepaisant šalyje esančių suvaržymų, opozicijai ir žurnalistams šis įvykis yra išskirtinis.

„Nežiūrint į tai, kad Rusijoje atmosfera yra gana šiaip sau, kad prieš politinius aktyvistus yra kurpiamos bylos, šiandieninė istorija visus kiek šokiravo, nes seniai nebuvo atvejo, kad žmonėms būtų pakišami narkotikai – tokia praktika gana ilgą laiką jau neegzistavo, ypač žurnalistų atžvilgiu“, – teigė M. Maglovas.

Prieš sulaikymą I. Golunovas rengė publikaciją apie ritualinių paslaugų rinką Maskvoje.